tarama testlerini neden yaptırıyoruz???

Konusu 'Kasım Anneleri' forumundadır ve kavuniçi tarafından 22 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    22 Haziran 2008
    Konu Sahibi : kavuniçi
  1. kavuniçi

kavuniçi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    bebeği down lu dogma ihtimali yüksek olan bi anne adayı olarak diger anne adaylarına bi soru sormak istıyorum 2 li 3 lü tarama testlerini nie yaptırıyoruz risk cıkıo hiçbişeyin garantisi yok saglam denilen ler down lu hasta denilenler sapasaglam dogabiliıyo su aldırdık dileim ondada cıktı down lu aldıracakmıyız o zaman nie bebeklerimiz düşük tehdidiyle karsı karsıya bırakıyoruz ? bosuna stres olabilir down luda dogabilir ama anne karnındayken rahat bi 9 ay gecirmesine onun hakkı yokmu bilmeden yasamak acabalrla yasamaktan daha ii deilmi . ben cok cahillik ettim yaptırmakla ..bence ayrıntılı ultrasona girmeliyiz sadece kalbi delik olur bişe olur dogumdan sonra müdahale edilmesi gerekir o tamam ben cok pişmanım tadı damagımda kaldı kabullenmek zor ama imkansız diil benim bebegim saglıklıda dogabilir Allahın takdiri ama benim yasadıklarımı yasmayın istedim hamilelik cok öenmli bi süreç . Ben su 9 ay bitene kadar napacagımı bilmıyorum bazen uyuyamırum bile ona bakmak diil beni korkutan bakarım ölene kadar ama belki dıslanacak hasta diyecekler ona dayanamam cok zor Allah herkese kolaylık versin ve bebeginize dua etmeyi unutmayın Rabbim hayırlsını versin ......

2. 23 Haziran 2008
  3. AnlamadanDinlemeden

AnlamadanDinlemeden HayaT BeNimLe GüSeL :)) Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    196
    Sonucun açıklandı mı?
    Canım amniyosentez yaptırmışsın şimdi neden pişmansın ki?

Amniyosentez en kesin sonucu verir.Ben mesela ayrıntılı yaptırdım ama ayrıntılı amniyosentez kadar kesin değil.
    Eğer ayrıntılıda doktor bişeyden şüphelenseydi amniyosentez bende yaptırırdım.
    Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmek bebeğinin en doğal hakkı.

Annesi bile bile hasta bi bebeği doğurduğunda yarın öbür gün o bebek keşke dünyaya gelmeseydim demez mi? Neden beni dünyaya getirdin demez mi?

Zaten bunu göze alan biri de ne test yaptırır,ne de daha ileri tetkikleri bence.
    2liyi,3lüyü yaptıranlar da seninle aynı durumda bence.Sen belki şimdi kendini suçlu hissediyorsundur.
    2li yaptırsaydın ve risk çıkmasaydı suçlu hissetmeyecektin belkide.Ama ikiside aynı bence.

Allah hepimize sağlıklı bebekler nasip etsin.Kimseyi yavrusunun yokluğuyla,hastalığıyla imtihan etmesin inşallah.

4. 23 Haziran 2008
  5. eylul166

eylul166 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    833
    Ödül Puanları:
    238
    canım ya tabiki bu psikoloji ile böyle konuşuyorsun fakat bu testleri yaptırmadan önce sana birileri yaptırma dese eminim yine dinlemez ve bilmek isterdin..haklısın dünyaya özürlü ,engelli,down lu veya sağlıksız bir bebek getirmek çok zor,fakat bunu anne karnında bilmek bence daha mantıklı..evet söylemesi zor tabi insan başına gelmeyince anlamaz ama bunun sorumluluğu da çok fazla son şans amniyosentez yüzde yüz sonuç veriyor ..eğer benim bebeğimde tüm tetkiklerden sonra bu risk çıksa idi kahrolsamda aldırırdım..dünyaya getirmezdim ama bu benim fikrim..herkesin düşüncesine saygım var..umarım senin bebeğinde sağlıkla bu dünyaya merhaba der..

6. 23 Haziran 2008
  7. Asortie

Asortie bun@luzumvar.. Pro Üye

Beğenildi:
    607
    Ödül Puanları:
    238
    allah bu duruma düşürmesin kimseyi inşallah

8. 23 Haziran 2008
  9. julianne

julianne Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Umarım bebeğiniz sağlıklı bir şekilde dünyaya gelir ama bu testleri yaptırmak da kesinlikle anneye kalmış bir şey. Böyle bir risk var, amniosentez istiyor musunuz diye doktor soruyor. İsterseniz yaptırmazsınız. Kimse size zorla bu testleri yaptırmıyor.

10. 23 Haziran 2008
  11. kavuniçi

kavuniçi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    zaten bana bu testleri kimse zorla yaptırmadı ama ben testin down lu cocukları anlamak için oldugunu bile bilmıodum su felan aldırmadım bebegimin down lu olma ihtimali 61 \ 1. ben en bastan bu bebegi kabul ettim ve isteyerek hamile kaldım sakat olsada yok ben bunu istemıyorum dogmasın dıyemıyorum sadece kabullenmeye calısıyorum karsılasabilecegim zorluklara kendimi hazırlamaya calısıyorum ben onun bi tırnagını yaratabiliomuyumki aldırayım zaten ömrü yoksa düşer mutlaka bişe olur bu hayatta engelli dogdugu zaman bana nie beni dogurdun diyecek bebek öldüğümde ahirette nie beni öldürdün demezmi ?? ben onun canını almanın hakkım oldugunu düşünmuyorum . ben sadece anne karnında tedavisi olmayan bişe için benim gibiler için stres yapmayın dedim sakat olsada aldırmayacaklar için ben böle bilinçli olsaydım yaptırmazdım düşünsenize engelli die aldırıosunuz bebegi bidahaki bebeginiz saglıklı doguyo peki yaslandık yataga bagımlı kaldık hadi anne ben seni istemıyorum die sokaga atsın o zman öldürsün bence anne karnında öldürülen bebeklerin hayatta olan bi cocugu öldürmekten hiçbi farkı yok su da aldırmadım 3 lüde yaptırmadım bi tek ayrıntılıya giricem herkese saglıklı bebekler diliyorum ....

12. 23 Haziran 2008
  13. julianne

julianne Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Eylül'ün de dediği gibi insanın başına gelmeyince konuşması da kolay olur, anlamasının zor olduğu gibi. Fakat bence down sendrom riskinin bulunduğu bir bebeği aldırmanın bencillikle ya da ileride onun bana bakıp bakamayacağını düşünmekle hiçbir ilgisi yok. Tam tersi, ben ona ne kadar yetebilirim. Bana bir şey olsa ona kim bakar. Tanıdığım birçok hasta çocuğu olan annenin en büyük endişesi bu. Ven ben bunu ona yaşatmak istemem. Tabii ki her kişinin kendi kararı. Özellikle böyle bir riskle karşı karşıya kaldığınızda ne düşüneceğinizle de ilgili. İçinizdeki umut bunları söyleyitordur. Umarım da bu umut yenecektir endişelerinizi ve bebeğiniz sağlıklı bir şekilde doğacaktır.

Fakat bu arada tarama testlerinin ne amaçla yapıldığını söylemeyen,hastayla iletişim kurmayan doktoru da kınıyorum. Bu özel bir hastane miydi. Cerrahpaşa'da rutin kontrol yapan bir doktorun, okuma yazması olmayan bir anneye bile üçlü testi anlatmaya çalıştığına şahit oldum. BUnları bilmek her anne adayının hakkıdır...

14. 23 Haziran 2008
  15. eylul166

eylul166 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    833
    Ödül Puanları:
    238
    anlamadığım birşey var..elinizin altında madem internetiniz var,madem buralara kadar girip bizlerle bunu paylaşıyorsunuz o zaman neden 2 li 3 lü testin ne olduğunu pekala internetten araştırabilirdiniz neden yapmadınız..bizler karnımız ağrısa netten bakıyoruz gebelikte normalmi diye sizin böyle bir endişeniz yada bilgisizliğiniz var bunu araştırmanız gerekmezmiydi.. herkesin kendi tercihi aldırmayacaksanız bakarsınız sizin çocuğunuz..madem kararınız bu yönde burada başka insanların da kafasını karıştırmayın bence..umarım bebeğiniz sağlıklı gelir...

16. 23 Haziran 2008
  17. fater

fater Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    kavuniçi canım senin ne demek istediğini anladım
    Allah kimseye göstermesin çok zor bir durum
    Allah korusun böyle bir ihtimal çıksa bende senin gibi düşünüp bir bebeğin hayatına son vermenin engelli de olsa doğru olmadığını düşünürdüm
    benim çok samimi bir arkadaşım ikinci çocuğu için %100 down sendromlu denilmesine rağmen dünyaya getirme kararı aldı
    ve şimdi oğlu çok zeki ve sağlıklı bir çocuk
    peki ya aldırmayı düşünseydi
    sonuçta bu estler %100 güvenilir değil
    Allah hakkımızda hayırlısını versin
    biraz teslimiyetçi olmalıyız sanırım ama bu benim fikrim ve bakış açım tabiki
    herkes farklı düşünebilir

18. 23 Haziran 2008
  19. kavuniçi

kavuniçi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    teşekkür ederim fater bi kişide olsa beni anlayan biri olması güzel karnı agrısa bile bebegine bişe olcak dieyen bi anne adayının sakat olcak die bebegini aldırmaya kalkma düşüncesi garip zaten ben nolursa olsun benim bebegim aldırmam dien anne adaylarına seslendim böle bi inancla cıktıysanız yaptırmayın bence dedim bişe basınıza gelince arastırmaya baslıosunuz zaten ben tabiki bakacak olan benim şaşırdım baskasının kafasını karıstırmak diil eger aldırmayı düşünmuosanız yaptırmayın dedim ve sunuda unutmayın hiçbi bebegin garantisi yok ikili testim ii cıktı die böle konusmak cok kolay tabi inş. hiç bi bebekte bişe cıkmaz Allah verdiyse kabul etmekten baska vare yok

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.