Tarihi değiştiren ünlü anneler

Konusu 'Türk ve Türkiye Tarihi' forumundadır ve UzmaN tarafından 22 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  22 Aralık 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 1. UzmaN

  UzmaN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  TARİHİ DEĞİŞTİREN ''ÜNLÜ ANNELER''

  [​IMG]

  KÖSEM SULTAN​

  Osmanlı tarihinin ünlü ve nüfuzlu kadını Kösem Sultan, devlet idaresine yaptığı etkiyle biliniyor. Esir düşen Fransa Kralı 1. Fransuva’nın annesi Düşes Dangolen, yazdığı mektupla tarihin seyrinde önemli değişime imza attı. Hitler’in, annesinin etkisi altında kalarak büyüdüğü iddia ediliyor. Hüma Sultan’ın dünyaya getirdiği Fatih, yeni bir çağın açılmasına neden oldu.  Osmanlı tarihinin ünlü ve nüfuzlu kadınlarından Kösem Sultan, bu annelerden biri. Sultan Birinci Ahmed’in eşi olan Kösem Sultan, keskin zekasıyla padişahı etkisi altına aldı ve bütün saraya nüfuzunu kabul ettirdi. Genç yaşında dul kalınca, tahta geçen kayınbiraderi Sultan Birinci Mustafa ve daha sonra da Sultan İkinci Osman zamanında devlet işlerine çok fazla karıştığı için eski saraya gönderildi. Ancak Kösem Sultan, oğullarından Sultan Dördüncü Murad’ın ilk saltanat yıllarında devlet yönetimindeki gücüyle, tarihin gelişiminde önemli bir rol oynadı.

  * * *

  KRALI, ANNESİ KURTARDI​

  Fransa Kralı 1. Fransuva, Alman Kralı Şarlken tarafından esir alınınca, annesi Düşes Dangolen, Kanuni Sultan Süleyman’a mektup yazarak, oğlunun kurtarılması için yardım istedi. Annenin oğlu için yazdığı yardım mektubu üzerine, Kaptan-ı Derya Barboros Hayreddin Paşa, Fransa’nın Akdeniz kıyısındaki şehri Nice’e giderek, Şarlken’in donanmasını yenip, Fransa Kralı Fransuva’yı kurtardı. Bir annenin mektubu, özellikle Fransa’da tarihin gelişimi ve seyriaçısından çok önemli yer tutuyor.
  Dünya tarihinde en büyük insanlık dramlarından birinin yaşanmasınaneden olan Hitler’in, annesinin etkisinde yetiştiği iddia ediliyor. CIA’nın Hitler hakkındaki açıkladığı 3 Aralık 1942 tarihli 68 sayfalıkdosyada, Alman diktatörün, annesi Klara Pölz’ün etkisinde kalarak büyüdüğü ileri sürülüyor.
  Hazreti Emine’nin dünyaya getirdiği İslam Peygamberi Hazreti Muhammed ile Hazreti Meryem’in dünyaya getirdiği Hazreti İsa’nın izinden, dünyada milyarlarca insan gidiyor.

  * * *


  ONUN ÇOCUĞU, ÇAĞ DEĞİŞTİRDİ​

  Osmanlı Sultanı 2 Murad’ın eşi Hüma Sultan’ın 29 Mart 1432’de Edirne’de yaptığı doğum, insanlık tarihi için çok önem taşıyor. Hüma Sultan, çektiği doğum sancılarından sonra dünyaya getirdiği Fatih Sultan Mehmet’in, İstanbul’u feth ederek Orta Çağ’ı kapatıp Yeni Çağ’ın başlamasına neden olacağını bilmiyordu. Dünyaya getirdiği çocuğuyla Hüma Hanım, insanlık tarihi için çok önemli anneler arasındayer alıyor.

  * * *

  YÜZLERCE YILDIR MİLYONLARI ETKİLİYOR​

  Mümine Hatun, 1207 yılında Belh şehrinde dünyaya getirdiği oğlununtüm dünyayı etkileyeceğini bilmiyordu. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin annesi Mümine Hatun, 30 Eylül 1207’de yaptığı doğumla, dünyaya sevgi ve hoşgörüyü aşılayan bir evladı doğuran ender annelerden biri...

  * * *

  ZÜBEYDE HANIM


  [​IMG]

  Türk milletinin kaderini değiştiren,eşsiz Lider Mustafa Kemal Atatürk'ü dünyaya getirmesi,bizlere verebileceği en güzel hediyedir diye düşünüyorum..

   
  Son düzenleme: 22 Aralık 2008
 2. 24 Aralık 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 3. Derin__Su

  Derin__Su derin sular ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesajlar:
  5.394
  Beğenildi:
  118
  Ödül Puanları:
  163
  Ne zübeyde ana gibi nede mustafa kemal gibi bi evlat daha dogmadi..
  Hürrem sultan ise bambaska bi insan kinli ve zeki, yasamak icin öldür politikasini gudemis..
   
 4. 24 Aralık 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 5. miralife

  miralife Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.682
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  108
  Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın olduğu gibi,

  her başarılı çocuğun ardında da yine onu yetiştirip büyüten,

  ona sevgisiyle beraber tüm iyiyi ve doğruyu öğreten ANNELER vardır....

  NE MUTLU BÖYLE EVLATLAR YETİŞTİREN CENNETLİK ANNELERE...
  .
  TÜM ANNELERİMİZE İTHAFEN YAZDIM BÜTÜN YÜREĞİ SEVGİ DOLU ,KOYNU MİS KOKULU ANNELERİMİZE

  SAYGILARIMLA ......
   
 6. 25 Aralık 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 7. burcukutlu

  burcukutlu anne, eş, çocuk, kardeş.. Üye

  Katılım:
  14 Kasım 2006
  Mesajlar:
  3.393
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  En güzel anne büyük liderimiz Mustafa Kemal Atatürk"ün annesi.Teşekkürler .