''Tarihi Eser Konulu'' Foto Yarışma Anketi

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve UzmaN tarafından 16 Haziran 2008 başlatılmıştır.

?

''Tarihi Eser'' Konulu Foto Yarışması Anketi

 1. 1. ''Tarihi Eser'' Fotosu

  Oylanma: 2
  1,1%
 2. 2. ''Tarihi Eser'' Fotosu [COLOR="Red"]1.dhilek :hooray:[/COLOR]

  Oylanma: 71
  37,6%
 3. 3. ''Tarihi Eser'' Fotosu [COLOR="Red"]2.lirik güzel:hooray:[/COLOR]

  Oylanma: 43
  22,8%
 4. 4. ''Tarihi Eser'' Fotosu

  Oylanma: 23
  12,2%
 5. 5. ''Tarihi Eser'' Fotosu

  Oylanma: 3
  1,6%
 6. 6. ''Tarihi Eser'' Fotosu

  Oylanma: 14
  7,4%
 7. 7. ''Tarihi Eser'' Fotosu

  Oylanma: 11
  5,8%
 8. 8. ''Tarihi Eser'' Fotosu [COLOR="Red"]3.deniz0285:hooray:[/COLOR]

  Oylanma: 22
  11,6%
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  16 Haziran 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 1. UzmaN

  UzmaN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  ''TARİHİ ESER'' YARIŞMASI FOTOLARI  1. ''Tarihi Eser'' Fotosu

  Sveti Georgi Kilisesi:Kıyık Semtinde bulunan ve 1880 yılında yapılmıştır. Şuan
  bulgarca yazılar ve bölgedeki kiliselerden kalan tabloları barındırmaktadır.

  [​IMG]


  2. ''Tarihi Eser'' Fotosu


  Çanakkale Anıtı:Çanakkale Savaşlarında vatan için canını feda eden 253.000 Türk Mehmetçiğin anısına yaptırıldı. Finansal nedenlerden dolayı yapımı birkaç defa durduruldu.Daha sonra bir gazetenin ülke genelinde başlattığı bağış kampanyası neticesinde 21 ağustos 1960 tarihinde resmi açılışı yapıldı.anıtın altında Savaş Eserleri Müzesi, yanında Mehmetçik Anıtı ve Türk Şehitliği bulunmaktadır. Morto Limanı ile Çanakkale Boğazının girişi arasındadır.Üzerinde 25x25 m kaide yer alan 4 ayak üzerine oturtulmuş olan yapının yüksekliği 41,7 metredir. Ayakların genişliği 7,5 metredir. Anıt tümüyle 625 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. 4 ayak olmasının nedeni savaşa 4 kıtadan dahil olunmasıdır.Her bir ayakta savaştan esinlenerek yapılmış gravürler bulunmaktadır.anıtın Boğaza girişte, ilk görülebilecek yerde yapılmasının nedeni, ülke topraklarımızın canımız pahasına savunduğumuz ve hala ayakta güçlü ,dimdik kaldığımız mesajıdır. Çanakkale geçilemedi, geçilemeyecek de..

  Şehidlerimizin ruhu şad olsun, vatan minnettardır...

  Kitabenin bir tarafında bu şiir yazıyor...

  Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
  “Gömelim gel seni tarihe!” desem, sığmazsın.

  Tüllenen mağribi, akşamları, sarsam yarana…
  Yine bir şey yapabildim diyemem hatırana.

  Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,
  Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber.

  Mehmet Akif Ersoy

  [​IMG]  3. ''Tarihi Eser'' Fotosu

  Celsus Kitaplığı/Selçuk-Efes İZMİR:Ms.135 yıllarında Asya konsülü Julius Celsus adına ,oğlu Julius Agiula tarafından Romalı mimar Vitruoya'ya yaptırılmıştır.Dıştan iki katlı ,içten 15 m. yüksekliğinde bir salondan oluşup,salonu çevreleyen 3 katlı galerilerden duvara serpiştirilmiş pencerelerden ışık süzülür.Arka duvardaki kapıdan Celsus mezarlığına geçilir.Roma mimarisi'nin özelliklerini yansıtan yapının ön cephe dekorasyonu devrin en güzel örnekleri arasında yer alır.Ön cephe kolonları arasında bulunan 4 kadın heykeli ''Akıl'' ,''Kader'' , ''İlim ve Erdem'' öğelerini sembolize eder.Celsus Kitaplığı döneminde dünyanın sayılı bilim adamı ve düşünürünün yetişmesine aracı olmuştur.

  [​IMG]  4. ''Tarihi Eser'' Fotosu

  Eskişehir Kurşunlu Camii: Eskişehir'in Odunpazarı semtindedir.Osmanlı Hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman devrinde Çoban Mustafa Paşa yaptırmıştır. Camii, Medrese, Kervansaray ve Aşhaneden oluşmaktadır.

  [​IMG]  5. ''Tarihi Eser'' Fotosu

  Justinianos Köprüsü:KK70:aha önce 537 yılında Ayasofyayı inşa ettiren Bizans İmparatoru Justinianos,hayatının sonuna yaklaşırken kalıcı bir eser bırakamak amacıyla Sakarya ırmağının üzerine bir köprü ikşa etmek istemiş.

  429 m uzunluk ve 10 m genişliğe sahip ortadaki büyük kemerin uzunluğu 23 m olan köprünün diğer kemeri 6,5 m kadar bir aralığa sahip.Yapımı 561 yılında tamamlanan köprü 8 yılda tamamlanmıştır.
  Köprü ile ilgili anlatılan efsaneye göre;
  Bir gün Sakarya'nın büyük velisi Sakar Baba'nın yolu beş köprüye düşer karşıya geçmesi gerekmektedir.Fakat eşkiya köprüyü zapt etmiştir.Sakar Baba dan geçmesi için ücret talep etmiştir,parayla pulla işi olmayan Sakar Baba geri dönerek köprüden aşağı iner.Nahrin azgın suları üzerinden yürüye yürüye karşıya geçer.Su Sakar Baba'nın peşi sıra giderek başka bir yatak bulur.Eşkiyada ellerinde işlevsiz bir köprüyle düz ovada kala kalır.

  Sakarya ırmağı,Beş Köprü'nün yapımından kısa bir sire sonra yatağını terk edip dogudaki kolundan akmaya baslamıştır.Köprünün an doğudaki kemerinin altına raylar döşenmiş.Beşinci Köprü olması sebebiylede adına Beş Köprü demişlerdir...

  [​IMG]  6. ''Tarihi Eser'' Fotosu

  Balıklı Göl:Urfa’da anlatılan efsanelerin içinde en özel yere sahip olan, kuşkusuz ki Hz. İbrahim’in ateşe atılma öyküsü. Tektanrıcı üç din olan İslamiyet, Musevilik ve Hıristiyanlık tarafından tanınan ve bu dinlerin kutsal kitaplarında adı geçen Hz. İbrahim’in Urfa’da doğduğu rivayet edilir. Öykü bu doğumun olduğu bölgenin Kralı Nemrut ile Hz. İbrahim arasında geçer.
  Söylenceye göre Kral Nemrut, yıldızlarda, bir adamın ona ve putperestliğine savaş açacağını haber veren bir işaret görür. Bu adam Hz. İbrahim’dir. Ancak sadece Nemrut’un putperestliğine başkaldırmamış, aynı zamanda kızı Zeliha’ya da gönlünü kaptırmıştır. Kral Nemrut bu durum karşısında Hz. İbrahim’in yakılması emrini verir. Bugün Balıklı Göl’ün bulunduğu yere, kentin her yerinden görülebilecek büyüklükte bir ateş yakılır. Ateşin karşısına denk düşen tepeye yaptırılan iki büyük sütun arasındaki mancınıkla İbrahim ateşe fırlatılır. Ancak ateş göle, odunlar ise balıklara dönüşür. O gün bugündür buradaki göl kutsal sayılır. Tıpkı göl gibi içindeki balıklar da kutsaldır; her kim bu balıklardan yerse onun kör olacağına inanılır.
  O günden sonra gölün adı Halil-ür Rahman olur. “Allahın Dostu” anlamına gelen bu isim Hz. İbrahim’in kutsallığını yansıtır. Bugün göl hem Halil-ür Rahman, hem de Balıklı Göl olarak anılıyor.
  İbrahim için ağlayan Nemrut’un kızı Zeliha’nın gözyaşlarından ise Balıklı Göl’ün hemen yanında küçük bir göl daha oluşur, bu gölün adı ise “Zeliha’nın Gözü” anlamına gelen “Ayn-Zeliha”dır.
  Bugün her iki gölün karşısındaki tepenin üzerinde mancınık olarak kullanıldığına inanılan iki sütun hâlâ ayakta. İnanışa göre bu sütunların birinin altında “bitmeyen su”, diğerinin altında ise “bitmeyen altın” bulunuyor; biri yıkılırsa Urfa altına, diğeri yıkılırsa Urfa için altın kadar değerli olan suya gömülecek kent. Balıklı Göl’ün hemen yanı başında yer alan ve Eyyubiler Devleti’nin kurucusu Salahaddin Eyyubi’nin yeğeni Melik Eşref tarafından 1211 yılında yaptırılan Halil-ür Rahman Cami ise, gölün doğal güzelliğine mimari estetik katıyor.

  [​IMG]  7. ''Tarihi Eser'' Fotosu

  Tyn Katedrali

  [​IMG]  8. ''Tarihi Eser'' Fotosu

  Selimiye Camii:Osmanlı padişahı ikinci Selim (1524-1574) adına Türk mimarisinin ölümsüz dehası Mimar Sinan tarafından altı yılda bitirilen ve kendisinin “ustalık eserim” diye iftihar ettiği Selimiye Camii bir çok manevi vasıfları sembolize etmektedir.

  Camii’nin, tek bir büyük kubbesi (43.28 m. yüksekliğinde ve 31.28 m. çapında) oluşu Allah’ın birliğini…
  Pencerelerinin beş kademeli oluşunun İslam’ın beş şartını..
  Bütün pencerelerinin 99 tane oluşunun Cenab-ı Hakk’ın 99 ismini…
  Vaaz kürsülerinin 4 tane olması 4 hak mezhebi…
  Mabedin bütün külliyesinde 32 kapının oluşunun İslam’ın 32 farzını…
  Arka minarelerinde 6 yolun olmasının imanın 6 şartını…

  Camii’nin minarelerinde 12 şerefenin olmasının da yaptıran padişahın Osmanlı Devleti’nin 12. padişahı olduğunu göstermektedir.

  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 15 Kasım 2008
 2. 16 Haziran 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 3. UzmaN

  UzmaN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  Yarışma Kuralları!!!

  1* Yarışmalarımıza nicklerle değil,yönetimce verilecek numaralarla katılabileceksiniz.Çalışmalarınızı verdiğimiz adrese postalarken,nickler mutlak belirtilecektir.

  2* Bu yarışmaların adil olmasını istediğimizden,yönetimle ortak hareket ederek,bir JÜRİ oluşturduk.Jüri her kategoride değişecektir.
  Bu jüri;her adaya aynı mesafede olan,adil olacaklarından gram endişe duymayacağımız arkadaşlarımızdan oluşuyor.(jüri üyelerinin nickleri,yönetimle ortak fikrimizdir)

  3* En çok oy alan adayların çalışmaları(görsel yarışmalar hariç),son durak olan jürinin önündeki masaya yatırılacaktır.
  Bu durmda,anormal bir şekilde oyu artmış(kurnazlık karışmış)bir çalışma bile,jüri engeline takılacak,onlar tarafından tarafsızca değerlendirmeye alınacaktır.. Sonuç olarak;ister özelden,ister msn vasıtasıyla,oy arttırma çabaları sonuçsuz kalacaktır.

  4* Yarışmacı adaylar,özellikle’’ paylaşım geçmişinde’’,eserlerini öne çıkaracak,bilgi,yorum,ima ve yönlendirmelerden uzak dıuracaktır..Aksi taktirde bu diskalifiye sebebi olacaktır.

  5* Adaylara oy veren arkadaşlarımız ilgili başlıkta,çalışmalar hakkında yorum yapabilirler,oy verdikleri numarayı belirtebilirler.Yalnız,yarışmaya dahil olan çalışmalar hakkında,küçümseme,sert eleştiri ve iğnemelerden uzak yorumlar yapmalıdırlar,şayet böyle bir yorum olursa silinecektir.

  6* Aynı şekilde adayların da,ilgi başlık içinde ve hali hazırda oylama devam ederken,dikkatleri kendi çalışmasına çekecek,yorum ve imalardan uzak duracaktır.
  Yarışmalarımız; rekabet ve eğlence doğrultusunda bizlere keyif versin,örnek olsun..En önemlisi; ''Hakeden Kazansın'' fikrinden sapmayalım!

  KADINLAR KULÜBÜ:enbuyukkk:
   
 4. 16 Haziran 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 5. UzmaN

  UzmaN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  Oylama 23 Haziran 2008 günü son bulacaktır...


  Not: Her üyenin bir oy kullanma hakkı vardır arkadaşlar.

  Fotolara oy verirken;eserlerin kendi güzelliklerinin yanında foto çekim tekniğinde ki incelik,ışık,netlik,ayrıntı, vs.vs. gibi unsurları unutmamanızı rica ediyorum..


  Hepinize kolay gelsin deyip,yarışmamızı oylamaya açıyorum...

  :enbuyukkk: :enbuyukkk: :enbuyukkk:
   
 6. 16 Haziran 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 7. smhsmh

  smhsmh Kaan'ım Allaha Emanetsin Pro Üye

  Katılım:
  13 Şubat 2008
  Mesajlar:
  9.017
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  146
  çanakkale anıtı
  oyumu verdim
  herkese iyi seçimler
   
 8. 16 Haziran 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 9. bengusu

  bengusu herşey güzel olacak... Üye

  Katılım:
  15 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.698
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  bende çanakkale anıtına oyumu veriyorum ,o anıtı her gördüğümde tüylerim diken diken oluyor...
   
 10. 16 Haziran 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 11. womanly

  womanly ╣→∑§Ł∑M←╠ Üye

  Katılım:
  30 Mart 2008
  Mesajlar:
  989
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ben oyumu selimiye camiine verdim....
  herkezin emeğine sağlık hepsi çok güzeller....
   
 12. 16 Haziran 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 13. nevbahar

  nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.936
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  Aslında 1'e verecektim ama 7 numaralı fotoğrafta zenginlik vardı çeşit daha hoş geldi gözüme ona gitti oyum hayırlı olsuna.s.
   
 14. 16 Haziran 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 15. smeagol

  smeagol Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  21 Şubat 2007
  Mesajlar:
  3.745
  Beğenildi:
  1.455
  Ödül Puanları:
  238
  3 numaralı fotonun çekimi çok güzel olmuş.Gayet net,güneşin geldiği yön de güzel..
  Oyum 3 numaraya..Herkese bol şanslar..:KK66:
   
 16. 16 Haziran 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 17. Mahbile

  Mahbile Acem Kızı Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.396
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Bende oyumu kullandım oyum efese ,eski bir arkeologi ögrencisi olarak
  efesin bir kazısında bulunmuştum...
  Çok etkileyiciydi,herkeze başarılar:1rolleyes:
   
  Son düzenleme: 16 Haziran 2008
 18. 16 Haziran 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 19. iremsu

  iremsu MaBel Üye

  Katılım:
  23 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.836
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Birisi çok hoşuma gitti ve verdim :1rolleyes:
  keşke Konya'da olsaydım Mevlana'yı buraya koymayı o kadar arzu ettim ki
  ama yetişemedim senağlama
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.