Tarsal Tünel Sendromu

Konusu 'Ortopedi' forumundadır ve Elif tarafından 16 Haziran 2010 başlatılmıştır.

  16 Haziran 2010
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.653
  Beğenildi:
  5.191
  Ödül Puanları:
  438
  Tarsal tünel sendromu posterior (arka) tibial sinirin topuğun iç yanındaki çıkıntının hemen altında flexor retinakulum altındaki dar tünelde sıkışmasıdır. Eldeki karpal tünel sendromunun ayakta görülen şeklidir. Tarsal tünel; topuğun iç malleolunun (çıkıntı) hemen altından geçer. Tarsal tünelden posterior tibial sinirin yanısıra, ayak baş parmağına ve parmaklara fleksiyon (bükülme hareketi) yaptıran kasların tendonları da geçer.


  Kırık sonrası kemiklerde şekil bozuklukları, alçılama, kaslarda ve tendonlarda kalınlaşma ve tendinitler bu tüneli daraltarak siniri sıkıştırır. Hastalar çoğunlukla ayak parmaklarında, topukta ve ayak tabanında yanıcı ağrı duyar. Ağrı gece uykudan uyandırabilir ve baldırlara vurabilir. Medial malleol (topuk iç çıkıntısı) arkasındaki çukurluğa bastırılırsa şiddetli ağrı olur. Ayak baş parmağı ve diğer parmakların hareketinde güçsüzlük olabilir.
  Hastalık plantar fasiit, topuk dikeni, damar hastalıkları ve siyatalji (bel fıtığı yada kireçlenmelere bağlı bacak ağrısı) ile karışabilir. Kesin tanı EMG ile konur. EMG de sinir iletim hızı azalmıştır.
  Tedavisinde lezyon bölgesine kortikosteroid enjeksiyonu yapılır, ancak hastaların çoğunda cerrahi olarak sinirin serbestleştirilmesi ve basının ortadan kaldırılması gerekir.
   
 2. 2 Nisan 2012
  Konu Sahibi : Elif
 3. engagedgirl

  engagedgirl Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2010
  Mesajlar:
  17
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Arkadaslar yaklasık 2 aydır zaman zaman son 2 haftadır da hemen hemen her gece feci ayak ağrısı çekiyorum..sağ topuğum felaket agrıyor ve iç kısmında bir şişlik var dokundukça acıyan..kARPAL TÜNEL SENDROMUNDAN KAYNAKLANDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM..ACABA aynı sorunu yaşayan var mı aranızda??
   
 4. 2 Nisan 2012
  Konu Sahibi : Elif
 5. engagedgirl

  engagedgirl Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2010
  Mesajlar:
  17
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  pardon tarsal yerine karpal yazmışım:KK43: