Tartıyla Savaşmayın!

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve oskeeee26 tarafından 22 Haziran 2007 başlatılmıştır.

22 Haziran 2007
    Konu Sahibi : oskeeee26
  1. oskeeee26

oskeeee26 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    kilo vermesi yavaşlayan hatunlar bi okuyun rahatlıyacaksınızyerimseniben

Kilo verdiniz, simdi veremiyorsunuz. Sevkinizi yitirmek ve yemeklerin basina çökmek üzeresiniz ama önce yazimizi okuyun

Bir süredir saglikli bir sekilde kilo vermeye devam ediyorsunuz. Ancak, ayni yeme ve egzersiz aliskanliklarinizi devam ettirseniz de, tartinin ibresi son günlerde bir türlü oynamiyor. Tamam, her diyet ve egzersiz programinda, bir an gelir ki, eski hizla kilo verilemez hale gelir ama bu durum gene de caninizi sikiyor degil mi? Yapilan arastirmalar sonucu ortaya atilan bazi teorilere bakilirsa, tekrar kilo vermeye baslamadan önce, vücudunuzun önce düstügünüz kiloya alismasi gerekiyor. Bu duraklama dönemleri, bir haftadan birkaç aya kadarki bir döneme yayilabilir. Üstelik en sabirli insani bile zivanadan çikarip, sevkini kirabilir.

Eger su an böyle bir dönemdeyseniz, su noktalara bir göz atin:

Kendinizi fazla mi kisitliyorsunuz?
    Kendini yemeye ve ardindan da diyete adayan bazi arkadaslar, kilo vermenin yolunun az yemekten geçtigini düsünüp yediklerini azaltip dururlar. Oysa bu, sadece metabolizma hizinizi düsürür ve belli bir noktadan sonra kilo vermeniz zorlasir. Ayrica açlik duygusu güçlü oldugundan, sizi mutsuz ve sinirli yapar. Üstelik de patlama ani yakindir ve kendinizi bir anda yiyeceklere saldirirken bulmaniz an meselesidir. Ögün atlamayi birakin, eger açsaniz hafif bir seyler atistirin ve bol bol su için.

Egzersiz programinizi kontrol edin.
    Ne kadar egzersiz yapiyorsunuz? Çok mu fazla, yoksa gereginden az mi? Optimal kilo kaybi için, haftada 5-7 kez, birer saatlik kardiyovasküler egzersizler yapmayi hedefleyin. Ince kas kütlesini ve metabolizma hizini korumak için haftada iki kere de agirlik çalismasi ekleyin. Uzun süreli oturmaktan kaçinin. Örnegin, arabanizi uzaga park edip, merdivenleri asansöre tercih ederek daha hareketli olabilirsiniz.Ne siklikta tartiliyorsunuz?
    Tarti, basarinin tek ölçüsü degildir. Eger çok sik tartiliyorsaniz, kafanizi iyice takmissiniz demektir ve bu durumda da bunalmaniz normal. Kilonuz gün içinde, yediklerinize, hormonlariniza ve vücutta bulunan sivilarin durumuna göre farklilik gösterir. Basarinizi ölçmek için baska yollara da basvurabilirsiniz. Örnegin, giysilerinizin üzerinizde nasil durduguna, enerji seviyenize bakin. Haftada sadece bir kez tartilin.

Daha ne kadar kilo vermek istiyorsunuz ve ne hizda kilo verdiniz?
    Bu diyet isi eziyetli bir is. Sadece eziyet de degil. Bir an geliyor, yetti artik diyorsunuz, kendinizi rejime adiyorsunuz. O kadar iradelisiniz ki, deli gibi kilo vereceginize olan inanciniz yüksek. Ama iki gün geçip de, iradeniz bilendikçe basta yaptiginiz bir haftada su kadar, bir ayda bu kadar kilo veririm hesaplari gümlüyor. Diyete basladiginizda, geçmis tecrübelerinizi animsamaya çalisin. Hedefleriniz gerçekçi mi? Saglikli kilo vermek demek, haftada ortalama yarim kilo, ayda da 2 kilo kadar vermektir. Yani yavas ve saglam adimlar en iyisi.

Kendinize iyi davranin.
    Belki de yanlis yaptiginiz hiçbir sey yok ama sadece kendinize zaman tanimaniz gerekiyor. Ayni kiloda kalmaniz, denge göstergesidir. Bu ana kadar verdiginiz kilolar için kendinizi tebrik edin. Ama bundan da iyisi, bunu korumayi basardiniz. Böyle devam edin, çünkü bu daha sonra vereceginiz kilolarin habercisidir.

Son düzenleyen: Moderatör: 28 Mayıs 2009
  2. 26 Haziran 2007
    Konu Sahibi : oskeeee26
  3. talin

talin Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    148
    öncelikle yaptığım en doğru şey oğlum 6 aylıkken spora başlamak oldu.ve her gün 2 saat spor salonuna gittim.şu anda hala da devam ediyorum.sadece sporla olmadı tabii.çeşit çeşit rejim yaptım.aslında benim olduğum 100 kilo doğum kilosu olduğu için ilk başlarda çok çok da zorlanmdım.kendiliğinden yavaş yavaş gitmeye başladı.hep öyle gidecek sanıyordum.taa ki 8o kjiloya gelip de daha aşağı inemediğimi görünce ipleri daha fazla sıkmam gerektiğini anladım.doktor kuşhanın kitabını aldım.çok süper bir kitabı var.orada önerdiği 1 aylık çok sağlıklı bir rejim listesi var.hatta kendi de kliniğinde bu rejim listelerini uyguluyormuş ve başarısız olmanız imkansız yazıyordu.ayda en az 5 en fazla 20 kilo verdiriyormuş hastalarına.o rejimi hiç bozmadan 1 ay yaptım ve 7 kilo verdim.ve sürekli başka başka rejimler işte.rejim yapmanın sonu gelir mi kızlar allah aşkınaa.ssonuçta değdi.bir daha asla o kadar şişko olmayacağım...aslında ben 57 kiloya kadar inmiştim geçen sene .ama bende hipertiroid çıktı ve kullandığım ilaçlardan dolayı hormon aldığım için bu kadar sğpora ve rejime rağmen 8 ayda 8 kilo aldım.çok çükür 2 hafta önce doktorum ilaç tedavimi kesti ve ben de yavaş yavaş kilo vermeye başladım.daha da zayıflıycam inşallah.neyse şimdi spora gitmeliyim..öpüyorum hepinizi.sevgiyle kalın