Taşın Suyunu Çıkaran Türk Mucit

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve seaBahAR tarafından 26 Haziran 2008 başlatılmıştır.

26 Haziran 2008
    Konu Sahibi : seaBahAR
  1. seaBahAR

seaBahAR de profundis Editor

Beğenildi:
    8.192
    Ödül Puanları:
    238
    İki gün önce Uğur Dündar, ana haberde ilginç bir konuya değindi:

Edremit'li Türk mucit Faruk Durukan; özellikle de yol yapımında kullanılan mıcırlardan, oksijen ihtiva etmeyen su çıkartmış.

Bu suyu kullanarak yangınlar söndürülebiliyor, giysinize sürerek yangına girdiğinizde yüksek ısıya maruz kalmayı önlüyor.

Yine yaz.. pardon yine yangın sezonundayız.. Gün geçmiyor ki haberlerde yangın haberi duymayalım..

Yurdum insanı "daha çok" uğruna, şu artık ısırılacak yeri kalmamış "elma dünya"mızı kemirmeye devam etsin, aynı dertle muzdarip olan komşumuz Yunanistan, Faruk Durukan'la çoktan irtibata geçmiş ve 50 bin tonluk su anlaşması yapmış.. Bizim sessiz sedasız yangınları izlememiz için bir sebep olmalı, aklımın almadığı..

Faruk Durukan Başka Neler Yapıyor?

"Taşın suyunu çıkarmak" Sn. Faruk Durukan'ın ilk başarısı da değil..

Zeytinyağı üreten tesislerin atığı olan zeytin kara suyundan; yeniden ayrıştırılarak; ilaç, gıda, kozmetik ve hayvan yemi sanayilerinde kullanılabilecek olan zeytin özü çıkartmayı başarmış... Zeytin yaprağını da çaya çevirerek Almanya ve Portekiz'e ihracat bağlantılarını sağlamış..

Ayrıca taştan çıkarttığı su ile bakterileri öldürme gücü olan bir dezenfektan üretme çalışmaları da şu anda devam ediyor..

2. 26 Haziran 2008
  3. seaBahAR

seaBahAR de profundis Editor

Beğenildi:
    8.192
    Ödül Puanları:
    238
    Arkadaşlar bugün kendimi haberci gibi hissettim..
    Sabah bu başlığı açtım.. Akşam Uğur Dündar, mucidin zeytin kara suyundan elde ettiği özü anlattı..
    Geçen akşamki haberde sadece taşın suyundan bahsedilmişti..
    Ben durduk yere konu açmayayım, içeriği biraz daha geniş olsun diye, biraz daha kapsamlı çalışmıştım.. jeyyar
    Biri beni mi gözetliyor ne? :roflol:

4. 27 Haziran 2008
  5. seyyah_m

seyyah_m Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ne güzel söylemişsiniz....yumduk gözümüzü tıkadık kulaklarımızı...ne emanetlere sahip çıkıyoruz ne de içimizde ki değerlere...oyyy kine ne oyyyy....senağlamasenağlama

6. 22 Ağustos 2008
  7. aeben

aeben Her daim üye :)) Pro Üye

Beğenildi:
    28.759
    Ödül Puanları:
    463
    Ya biz türkler neden sahip çıkmayız böyle projelere o konu tele de daha öncede çıkmıştı başka bir purogramda neden degerlendirilmiyo anlamıyorum .. o zamanda azım açık izlemmiştim ...

8. 23 Ağustos 2008
  9. ada!!!

ada!!! Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    güzelmiş aslında biz türkler cin gibiyiz de işte her zekiye de sahip çıkılmıyor