Tavsiye bekiyorum

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve atesbocusu tarafından 16 Ekim 2009 başlatılmıştır.

16 Ekim 2009
    Konu Sahibi : atesbocusu
  1. atesbocusu

atesbocusu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşlar ben uzun zamandır çok unutkanlık yaşıyorum bir iş yaptıktan sonnra mutlaka atladığım bir yer kaldığını görüyorum ayrıca konuşamıyorumda herkes bundan şikayeti söylenen şeyleri agılayamıyorum bazen ikikere söyletiyorum bu iş hayatımda da böyle bir hastalıkmı diye düşünmeye başladım ve daha birsürü şey

2. 16 Ekim 2009
  3. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    canım b12 vitamin eksikliğinden olabilir diye biliyorum ben unutkanlık..
    bir tahlil verip sonrada doktor tavsiyesiyle b12 vitamin hapı kullanırsan sorun halloluyor.
    kayınvalidemde öyle olduakannehir

4. 16 Ekim 2009
  5. rzme

rzme öpmeye kıyamadığım..... Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    bencede b12 vitamin eksikliği bi dr.a git tahlil yaptır...

6. 16 Ekim 2009
  7. atesbocusu

atesbocusu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    teşekkür ederim deneyeceğim ama sadece bir vitamin eksikliği olabilirmi acaba bazen okadar kapanıyoru ki geçmiş gelecek kafam bomboş oluyor

8. 16 Ekim 2009
  9. atesbocusu

atesbocusu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    teşekkür ederim deneyeceğim ama sadece bir vitamin eksikliği olabilirmi acaba bazen okadar kapanıyoru ki geçmiş gelecek kafam bomboş oluyor

10. 16 Ekim 2009
  11. pinkystar

pinkystar Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    B12 vitamini konusunda sarıböceğe katılıyorum..durumun aşırılığıyla ilgili sıkıntıların varsa uzmanına gidip danışmalısın , allah korusun alzheimer belirtiside olabilir buradan bilemeyiz hiçbirimiz aşırı stres halinde erken yaştada başgösterebiliyor ille de 70ine gelmek gerekmez...vakit geçirmemen gerek arkadaşım geçmiş olsun...

12. 16 Ekim 2009
  13. kar

kar içim buz tutmuş.. Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    bı hastalıgın belırtısıde olabılır muhakkak doktora gorunmenızde fayda vardır..

14. 16 Ekim 2009
  15. reneta80

reneta80 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    Muhakkak doktora gidin. Ayrıca sık sık balık yemeye özen gösterin.

16. 16 Ekim 2009
  17. olgu35

olgu35 ölümden başkası yalan Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    148
    çok rahatsız edici bir durum olmalı. geçmiş olsun. unutkanlığın; aşırı stres altında olmak,zihinsel meşguliyetin fazla olması,depresyon geçiriyor olmak,aşırı sorumluk duygusundan dolayı çok ayrıntılara dalmak,vitamin eksikliği gibi birçok nedeni oluyor.sizin dışınızda ailenizde bu sorunu yaşayan var mı? daha fazla ertelemeden mutlaka bir doktora görünün. gelişmelerden bizide haberdar ederseniz sevinirim.dilerim kolayca ve kısa zamanda kurtulursunuz bu durumdan.

18. 16 Ekim 2009
  19. Angelife

Angelife Onur'umm (= Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    B12 Vitamin Eksikliği

Sinir sistemini sağlıklı tutmak ve kırmızı kan hücreleri oluşturmak için vücudunuzun B12

vitaminine ihtiyacı vardır. Bu vitamine ayrıca folik asit almak için de ihtiyaç vardır ve bu

vitamin enerji açığa çıkarılmasına yardımcı olur. Birçok çeşitli gıdadan fakat çoğunlukla et,

balık ve süt ürünlerinden bağırsak yoluyla emilir. Vücutta küçük miktarlarda depolanabilir ve

bunun %80’i karaciğerde depolanır. Eksiklik semptomlarının gelişmesi üç veya dört yıl

sürebilir.

B12 vitamini tek başına alınamaz. Midenin iç doku tabakası tarafından üretilen ‘intrinsik

faktör’ denilen başka bir madde ile birleşmelidir.

B12 vitamini eksikliği genellikle aşağıdaki nedenlerden birinden ötürü ortaya çıkar:

• Mideniz yeterince intrinsik faktör üretemiyordur.

• Bağırsaklarınız yeterince B12 vitamini ememiyordur.

• B12vitamini bulunan gıdaları yeterince yemiyorsunuzdur (bu genellikle Vejeteryan

diyeti uygulan kişilerde görülür)

Belirtiler

Çoğalmalarına olanak sağladığı için B12 vitaminine vücudun bütün hücreleri tarafından

ihtiyaç duyulur. B12 vitamini azlığı, her dakikada milyonlarca üretilmesi gerektiğinden en çok

kırmızı kan hücrelerini etkiler. Kırmızı kan hücresi eksikliği anemiye yol açar. Aneminin

yaygın semptomları yorgunluk, nefes darlığı ve kalp atışının duyulmasıdır (çarpıntı).

Ayrıca intrinsik faktörün eksikliğinden kaynaklanan bir tür B12 vitamini eksikliği anemisi de

vardır. Buna pernisyöz anemi denir. ıntrinsik faktörün azlığı B12 vitamininin gerektiği gibi

alınamayacağı anlamına gelir. Pernisyöz anemi yorgunluk, nefes darlığı ve bitkinlik de dahil

olmak üzere anemi ile benzer semptomlara sahiptir. Diğer anemi semptomları şunlardır:

•Dilin acı oluşu,

•Kilo kaybı,

•Çoğunlukla limon tonunda soluk bir cilt,

•Aralıklı ishal,

•Adet problemleri ve

•Enfeksiyonlara karşı yetersiz direnç.

Eksikliğin çok uzun sürmesi halinde sinir sistemi etkilenmeye yatkın olur ve aşağıdakilere

neden olur:

•El ve ayak parmaklarının karıncalanması,

•Kasların zayıflığı,

•Sersemleme,

•Baldırlarda hassasiyet ve

•Zihin karışıklığı

Mutlaka doktora görünmende fayda var Allah korusun ilerde Alzhemier hastalığına kadar uzarsa Allah korusun. Önlemini almalısın nasıl olsa geçer uykusuzluktur falan deme mutlaka doktora git :KK43: