tebrik teşekkür ediyorum(hastane okulu)

Konusu 'Tebrik, Teşekkür Ediyorum /:)' forumundadır ve husel tarafından 4 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  4 Kasım 2007
  Konu Sahibi : husel
 1. husel

  husel er:) Üye

  Katılım:
  16 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.849
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  okuduğum bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum...o zaman sizlerde anlayacaksınızdır bu tebrik ve teşekkürün nedenini


  Dersten çıkıp diyalize giriyorlar
  Hastanede uzun süre kalan çocukların okuldaki derslerinden geri kalmaması amacıyla 12 yıldır eğitim veren İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi İlköğretim Okulu, 2007-2008 eğitim öğretim yılında 3 öğretmeniyle ders başı yaptı.

  Bu yıl 50 hasta öğrencisi bulunan ‘okul’da çocuklara okumadan resime, satrançtan yap-bozlara kadar her türlü eğitim veriliyor.

  Hastanede tedavi gören ve böbrek yetmezliği olan 6. sınıf öğrencisi Mert Karademir de derslerinden geri kalmadığı için mutlu. Dersten çıkıp diyalize giren Karademir, kendilerine verilen ders kitaplarına öğretmenleri eşliğinde çalıştığını söylüyor. Hastanedeki okulunda matematik çalışarak kendini geliştirdiğini söyleyen Karademir, hastaneden çıktığında okuluna devam etmek istiyor. Karademir, ders çalışmanın yanı sıra okulda oyunlar oynadığını, hikâye okuyup çizgi film izlediğini anlatıyor. Onkoloji servisinde tedavi gören ve bu yıl birinci sınıfa başlayacak olan Ezgi Yalçıntepe (7), tedavi sürecinin uzaması sebebiyle eğitimine hastanedeki okulda başlamış. Okula gidemeyen minik Ezgi, hastane okulunda kendisine verilen kitaplardan okuma yazma öğrenmeye ve derslerinden geri kalmamaya çalışıyor. Ezgi’nin alacağı eğitimle yaşıtlarından geri kalmayacağını söyleyen Hastane Okulu Müdürü Nezih Yaşar Bor, bu çalışmaların Ezgi’ye moral vereceğini anlatıyor. Hastane okulu öğretmenleri de hasta çocukların hikâye ve masal kitaplarını çok sevdiğini vurgulayarak, kullanılmayan kitapların hastane okuluna bağışlanmasını istiyor.

  Nezih Yaşar Bor, hastane okullarının özel eğitimin bir parçası olduğuna dikkat çekerek, okulun 1995 yılından bu yana hizmet verdiğini söylüyor. Bor, “Günde yapacağımız yarım saatlik ders etkinliği ya da başka etkinlikler, onlara hem moral oluyor, hem de tedavilerini olumlu yönde etkiliyor.” diyor. Hastanede görev yapan 3 öğretmenle bu çocukların ancak 20-25′ine ulaşabildiklerini belirtiyor. Sınıf çalışmalarına katılamayan çocukların tümüne ulaşılabilmesi için öğretmen sayısının artması gerektiğini ifade eden Bor, şu bilgileri veriyor: “Okulda öğrencilerimizle sabah saatlerinde ders yapıyoruz. Onlara okumaları için masal ve hikâye kitapları veriyoruz. Çocuk belgeselleri izletiyor, birlikte resimler çiziyoruz. Geçmiş yıllarda burada aldıkları eğitimle sınıf geçen hasta çocuklarımız oldu.”

  Okul müfredatları uygulanıyor

  Hastane okulunda yataktan kalkamayan öğrencilere, görevli öğretmenlerden Veysel Altuncan bire bir eğitim veriyor. Hastane okulu projesi Türkiye genelinde 46 hastanede uygulanıyor. Projeyle, hastanede uzun süre kalan okul çağındaki çocukların eğitim öğretimde geri kalmalarını engellemek amaçlanıyor. Çocukların günde birkaç saat da olsa sınıf ortamını yaşaması, diğer çocuklarla birlikte olmaları sağlanıyor. İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi İlköğretim Okulu, Ege ve 9 Eylül Üniversitesi hastanelerindeki okullarla birlikte İzmir’deki üç okuldan biri. Okulda, dışarıdaki okullardaki eğitim müfredatı takip ediliyor. Hastanedeki öğrencilere de ders kitapları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz veriliyor.

  İzmir, aa


  değerli hastane yöneticilerini çocuklarımızın hayattan kopmasını önlemek ve eğitimlerine devamlarını sağlamak için böyle güzel bir uygulamayı gerçekleştirdikleri için tebrik ediyorum
   
 2. 7 Kasım 2007
  Konu Sahibi : husel
 3. Lillyum

  Lillyum çok bilmiş Pro Üye

  Katılım:
  17 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.681
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  keşke hasta olmayaydı yavrularımız buruk bir tebrik bir tanem
  teşekkür ederiz bizde behçet uz çocuk hastanesine duyarlılıklarından dolayı a.s.
   
 4. 8 Kasım 2007
  Konu Sahibi : husel
 5. Ewra

  Ewra Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2007
  Mesajlar:
  30
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  saol canım güzel bi konu bende tebrik ederim behçet uz çocuk hastanesini a.s.