Teflon Kanser Yapiyor

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve deniz_gunes tarafından 17 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  17 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : deniz_gunes
 1. deniz_gunes

  deniz_gunes Hayat devam ediyor... Pro Üye

  Katılım:
  9 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  10.204
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  198
  Teflon kanser yapar mı?
  ' Teflona kayganlığını veren C-8 maddesi, çevreye ve insan sağlığına zararlı' diyen ABD'deki Çevre Koruma Kurumu, 'DuPont' firmasına dava açmaya hazırlanıyor. Son incelemeler iddiayı kanıtladı.

  Teflonun çevreye ve insan sağlığına zararı bir kez daha gündemde. Teflon yapımında kanserojen bir madde kullanan DuPont firmasına karşı dava açılması düşünülüyor. ABD'de bağımsız bir gözlem kurumu olarak görev yapan Çevre Koruma Kurumu'nun hayvanlar üzerinde yaptığı deneylere göre teflona yapışmama özelliğini veren 'C-8' adlı kimyasal insanlarda kanserojen etki yapıyor. Kurum bu yılın başında kimyasalın zararlarına dair taslak rapor hazırlamıştı. Son incelemelerin iddiayı kanıtladığı belirtiliyor. Geçen yıl kurum, DuPont'u kimyasalın olası zararları hakkında bilgi vermemekle suçlamış, Dupont dostane çözüm için 15 milyon dolar ayırmış, ancak anlaşma sağlanamamıştı. Şubat ayında da Batı Virginia ve Ohio sakinleri bölgedeki fabrikasının su kaynaklarını kirlettiği gerekçesiyle firmaya dava açmış, firma ise hatalı olduğunu kabul etmemiş ama 'mahkeme masrafı ve zamandan tasarruf' gerekçesiyle 343 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Çevre Koruma Kurumu'nun yeni raporu hakkında yorum yapmayan DuPont yetkilileri, insan sağlığı ve toksikoloji araştırmalarına göre C-8'in insanlarda kansere yol açmadığını açıkladı. Firmanın halen süren araştırmaları, C-8'e maruz kalan işçilerde daha yüksek kolesterol ve yağ saptandığını gösteriyor, ancak bu durumun C 8'den kaynaklandığına dair bir kanıt yok. Teflon yapımında kullanılan C-8, teflonun kendisinde bulunmuyor. Bu kimyasal yangın söndürücü, telefon kablosu ve bilgisayar çiplerinde de kullanılıyor.(Radikal) :uhm:

  ALINTI
   
 2. 17 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : deniz_gunes
 3. XSXimal

  XSXimal Üzeni yolla... Salla... Üye

  Katılım:
  26 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Bende biliyorum ama maalesef mutfaklarımız da kullanıyoruz. Özellikle iç boyası dökülmüş teflonları asla kullanmamalıyız.
   
 4. 17 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : deniz_gunes
 5. iremnazzz

  iremnazzz Guest

  ben çizilirse zarar veriyo diye duymuştum ama teflon suz bi hayat düşünemiyorum en azından pilavlar için ::))
   
 6. 17 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : deniz_gunes
 7. royall

  royall yaşamak herşeye rağmen Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.214
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  106
  ne kadar dikkat etsekte mutlaka ya çiziliyor ya teflonu kalkıyor bir süre kullandıktan sonra ama onlarsızda olmuyor..
   
 8. 17 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : deniz_gunes
 9. Alsebe

  Alsebe Rutbesiz :-) Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.322
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  148
  Teflonsuz olmazz ki...Aliminyum tencereler varmis eskiden onlar kanser yapiyor diye soyleniyordu kucukken teflon kanser yapiyor,celik tencerede gece yemek birakmayin derler neyde pisiricez bu yemekleri biz???

  En sagliklisi hangisi??
   
 10. 22 Nisan 2014
  Konu Sahibi : deniz_gunes
 11. KadinlarKulubu

  KadinlarKulubu Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  21 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  5.188
  Beğenildi:
  562
  Ödül Puanları:
  143
  $teflondaki_tehlike.jpg
  Günümüzün vazgeçilmezi olan teflonların her gün bir zararı daha tespit ediliyor. Teflondaki tehlikenin ne boyutta olduğu her geçen biraz daha anlaşılıyor
  Teflon tavalar yüksek sıcaklıkta ısıtıldığında 15 farklı gaz salınımı yapar. Bu gaz çıkışı havaya yayılıp, canlılara zarar veriyor.
  Bu tavaları kullananlarda , baş ağrısı, ateş, bulantı gibi gribte görülen rahatsızlıklar görülebiliyor.
  Çoğu insan bu durumu üşütmüşüm bundan oldu diye düşünüyor.
  Teflon tava yapımında kullanılan C-8 ve PFOA gibi elementler hayvanlar üzerinde test edildiğinde kanser ve doğum kusurları gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı görülmüştür.
  2005 yılında Çevre Koruma Kurumu (EPA) düzenlediği panelde teflonlarda bulunun PFOA maddesinin insanlarda kanser oluşumunu tetiklediğini, bu kimyasalın kansere neden olduğunu bildirdi.

  Teflon’u keşfeden ve dünyaya sunan ve en büyük teflon üreticisi olan DuPont firmasına birçok dava açıldı şimdiye kadar.
  2003 nisan ayında, Amerikan Çevre Çalışma Grubu(EWG) ve Çevre Koruma Kurum(EPA) DuPont firmasına karşı harekete geçti, ve fabrika çalışanlarının kan değerlerine bakıldı,
  fabrika çalışanlarının kanlarında bulununan kanserojen madde olan PFOA maddesinin çok yüksek olduğu tespit edildi, böylece teflonun kansere yol açtığı bir kez daha kanıtlanmış oldu. DuPont firmasında çalışan 7 hamile kadından doğan 2 bebek doğum kusurlarıyla doğunca, 2005 aralıkta bu firmaya dava açtılar ve firma 16.5 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

  Du Pont firması teflonların kullanınımın sağlıklı ve güvenli olduğunda ısrarlı, fakat 2015 yılından itibaren, teflon yapımında kullanılan PFOA maddesini artık tencelerinde kullanmayacaklarını bildirdi.
  Du Pont teflonların zararlı etki yapmasında tüketiciyi sorumlu tutuyor, ve bilinçli bir şekilde teflonları kullanmadıklarını bildiriyor.
  Firmanın önerisi, teflonla yemek yaptığınızda çok yüksek ısıda yemeği yapmayın, orta veya düşük seviyede ısıyı açın, teflon tavanın dibinin kazınmamış olmalı, yani eğer üstündeki tabaka kalkmış, kazınmış yada yıpranmış ise hele hele altındaki metal gözüküyorsa o teflon tavayı derhal atın, içinde asla yemek saklamayın, böylece teflon size zarar vermeyecektir.

  Teflonlara alternatif olarak emaye, porselen, aluminyum, dökme demir tencere gibi pekçok sağlıklı alternatif mevcut, hem bu tencereler yüksek ısıya dayanıklı ve en önemlisi kanserojen değiller!


  YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Kadınlar Kulübü’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Kadınlar Kulübü tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.