Teflon tava Kullanımı

Konusu 'Mutfak Püf Noktaları' forumundadır ve mavrulam tarafından 26 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  26 Kasım 2008
  Konu Sahibi : mavrulam
 1. mavrulam

  mavrulam Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  6.771
  Beğenildi:
  806
  Ödül Puanları:
  153
  Tavaların kullanımı
  . Uzun ömürlü tava için teflon tava önerimiyor. Yapışmaz yüzeyli, diğer bir tabirle teflon tavalar kullanımı kolay olduğu için genelde tercih edilir. Ne hikmetse de kullanımını bilmediğimiz için çabucak çöpe gider.
  Teflon tavalarınızın uzun ömürlü olması için önerileri dikkatlice okuyun. Daha da önemlisi bu önerileri hayata geçirin.

  Teflon tava aldınız. İlk yapmanız gereken şey tavanın temizlenmesidir. İlk kullanımdan önce tavanızı mutlaka sıcak su ile yıkayın ve kuruladıktan sonra bir miktar sıvı yağ dökerek kağıt havluyla silin.
  Teflon tavaların en büyük düşmanı metal gereçlerdir. Birinci kural olarak asla metal mutfak gereci kullanmayın; tahta veya özel malzemeden yapılmış, tavanızı çizmeyecek gereçler kullanın. Zira içindeki teflonun çizilmesi demek, pişirdiğiniz yiyeceklere kanserojen maddelerin bulaşması demektir.
  Teflon tavanızı hararetli ateşte kullanmayın. Her zaman orta veya kısık ateşi tercih edin.
  Sadece teflon tava değil, tüm pişirme gereçlerinde ocak büyüklüğünün pişirme gerecinizle uygunluğuna dikkat edin.
  Tavada bir şey yaktığınızda alelacele temizleme işlemine girişmeyin. Tavanın içine su koyun ve 1-2 saat bekletin. Zaten her temizleme aşamasında mutlaka tavanızın soğumasını bekleyin. Temizliği sıcak su, sıvı deterjan, yumuşak bir bez veya süngerle yapın. Özellikle iki yüzeyli süngerlerde yumuşak tarafı kullanmaya özen gösterin.