tek çocuk olanlar buraya...

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve Barbi03 tarafından 6 Aralık 2008 başlatılmıştır.

6 Aralık 2008
    Konu Sahibi : Barbi03
  1. Barbi03

Barbi03 Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar ben tek çocuk olarak büyümüş bi insan olarak burda tek çocukluğun olumlu ve olumsuz taraflarını paylaşmak bu sayede yeni evlenecek arkadaşlar için ya da tek çocukla kalmak isteyenler için belki bi fikir olur ne dersiniz
    öncelikle olumlu yönlerinden bahsedelim herşey senin oluyo hiç birşeyi paylaşmak zorunda değilsin her istediğini bi seferde aldırabiliyorsun ewdeki anne baba ve akrabaların tüm ilgisi senin üstünde
    olumsuz yönleri ise paylaşmayı bilmiyorsun büyüdükçede aynı sorun devam ediyor başın sıkışıp derdini arkadaşlarına açamadığın durumda yanına dönüp baktığında bi kardeş yaslanacak omuz bulamıyorsun kardeş olmak daha başka bi bağ daha sıcak bi duygu bence çevremde görüp hep özenmişimdir fakat yaşayamadım ama ben karalıyım evlenince 3ten aşağı çocuk sahibi olmayacağım :)

2. 7 Aralık 2008
  3. mehtap51

mehtap51 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    ben tek çocuk düşünenlerdenim.çevremde de kardeşi olupta paylaşmayı bilmeyen ve kardeşiyle küs çok kişi var.bu zamanda tek maaş giriyorsa eve çocuk isterken düşünmek gerekiyor.bence bir çocuğun geleceğini sağlamakta bir kardeş kadar gerekli.bunlar bir yana ben ne madddi nede manevi olarak 2.çocuğa hazır hissetmiyorum.ilk çocuğuma maddi manevi anlamda ne vermişsen 2.çocuğumada vermem gerektiğini düşünüyorum.belki düşüncem çoğu kişiye bencilce gelebilir ama vefalı bir arkadaş bazen kardeşinden daha çok senin yanında oluyor.oğlum 8 yaşında.şimdilik kardeş istemiyor.ilerde onun istemesi bu kararımı etkilermi bilemiyorum.

4. 7 Aralık 2008
  5. Barbi03

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    bende küçük yaşlarda kardeşimin olmamasından hiçde rahatsız değildim aslında farkında değildim ama yıllar geçtikçe bişeyleri yaşayıp gördükçe insan gerçekten istiyor ayrıca ne insanlar var hangi yaşam şartları altında olsa bile gayetde güzel geçim sürdürebilen bence 2.çocuk çok da fazla gelebilcek bi yük getirmez tabi herkesin kendi düşüncesi ben sadece zorluklarının çocuk açısından daha zor olduğunu öne sürdüm yaşayarak edindiğim bilgilerle ayrıca kardeş kadar vefalı bi dost herkese nasip olmuyor!!!!

6. 7 Aralık 2008
  7. mervishh

mervishh Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    bende tek çocuğum eşimde tek çocuk.. keşke olsaydı diyorum kardeşim.. ya da eşimin olsaydı.. bayramda herkes kardeşine abisine ablasına giderken biz kime gidicez diyoruz bazen :KK43: mesela yarın.... eşim askerde şuan bi de çok zor geçicek benim için eminim hiç yarın olsun istemiyorum

8. 7 Aralık 2008
  9. sahra87

sahra87 Bilemiyorum... Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    ben tek çocuğum..ve çok memnunm halimden.bu zamanda eğer olağanüstü değilse maddi durum 2.bir çocuk yapılmamalı bence.bi tanesine tam yatırım yapıp tam olarak eğitmek gerek diye düşünüyorum.mesela ben özel okullarda okutuldu herşeyin en iyisi sunuldu önüme ama kardeşim olsaydı bunlar olmayacaktı.ikimizide özel okulda okutma imkanı yoktu ailemin ve şuandaki rahatlığımı sağlayamazlardı...ben şımarık büyütlmedim her istediğim olmazdı herşey mantık çerçevesinde olurdu ve aynı zamanda çalışan bir annenin çocuğu idim küçük yaşta çok fazla sorumluluk bindi üstüme ama şuanda ayaklarımın üstünde çok rahat kendi başıma durabiliyorum...evet kardeş güzel bişi ilerde insana destek oluyor ama köstek olmayacağının garantisi yok..manevi boyuttan çok maddi imkanlar düşünülerek çocuk yapmalı bu devirde..

10. 7 Aralık 2008
  11. tinkimi

tinkimi meleğim ünüversiteli:):) Pro Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    bende tek çocuğum ve çok iyi bilirim yalnızlığı
    şu yaşımda hala içim acır bir kardeşim yok diye
    ve bu yüzden 2 tane çocuğum var kavgada etseler
    iki dakka sonra sarılırlar işte bu beni çok mutlu ediyor
    mutlaka herkez imkanına göre çocuk yapacak ama
    yalnızlık çokkk zorrr:teselli::teselli:kaydirigubbakcemile5

12. 9 Aralık 2008
  13. BEBS

BEBS Guest

bende kızım için üzülüyorum tek kalıcak.çünkü ikinciyi düşünmüyorum.çok iyi ve olgun yetişti o konuyla ilgili bir sorunum yok ama yalnız kalıcak.bir kardeşi olsaydı bayramda seyranda insanın içi burkulur haliyle.offffff üzülüyorum.şu an onüç yaşında.bugün doğursam arada çok yaş farkı olucak.geç kaldık diye düşünüyorum.ama olmadı işte.

14. 9 Aralık 2008
  15. Barbi03

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    olma ihtimali varsa bence neden olmasın hiçde geç değil bi tanede olsa yeter valla ben çok sıkınıtısını çekiyorum dediğim gibi yaşım ilerledikçe bunu daha ii anlıyorum

16. 9 Aralık 2008
  17. Barbi03

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    sen şanslıymışsın ben geç doğduğum için kuzenlerimden benden yaşca büyükler yani aradaki dengeyi sağlayamadık bi :kızgın:

18. 9 Aralık 2008
  19. mutahhara

mutahhara Everything is Fate Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    bende tek cocugum..gerçi tek diildim..10yasimdan sonra tek kaldim..belki oyuzden sayilan olumsuz-olumlu taraflara katilamicam..

kendimi yanliz hissetmedim hiçbir zaman..annem en iyi dostum olmuştur herdaim..sonra kuzenim en iyi dostumdur..kardesim olsa ancak bukadar sevebilcegim,hiçbir kan bagimin bulunmadigi 3 tanede dostum var..tabiki abim yasaydi eminimki o da benim en iyi dostlarimdan olcakti..demek istedigim bu karakterle alakali bir durum,kan bagiyla bi alakasi yok..kardes olup karakterleri cok farkli olan,birbirine maalesef düşman olan insanlarida gördük..

herseye sahip olmaya gelince..o da karakterle alakali bir durum..hamdolsun ailem ne istesem ikiletmeden yaptilar..ama bende hiçbir zaman mantiksiz,gereksiz,olagandişi bir istekte bulunmadim,bulunmamda..üstüme cok düştüler,hala daha öyleler cok şükür..ama herzaman dengeyi korudular,şimarik bi kiz olmadim..

herşey ailede bitiyor bence..eger aile tek cocukta israrliysalar cocugunun maddi-manevi isteklerinide iyi düşünmeliler..şimartmakla olmuyor bu işler..cevremde de cok tek cocuklar var..bazilarina bakiyorumda insani cildirtcak derecede simartilmişlar..aslinda sadece tek olanlar degil bazi aileler cocuklarini öyle simartiyorlarki sonucunda gelen sacmaliklarida maalesef kendileri cekiyor..cünkü cocuklar sadece maddiyati biliyor..maneviyattan bihaber yetişiyorlar..sonunda ise geçimsiz,huysuz,kompleksli,paylaşmayi bilmeyen,hep ben ben diyen insanlar oluyor..

cok uzattim..velhasil-i kelam...tek olmussun,2 olmussun,5 olmussun fark etmez bana göre :KK66: gerektigi gibi yetiştirmek cok önemli..