tek embriyo transfer yasasına hayır diyenler

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve berkal tarafından 22 Nisan 2010 başlatılmıştır.

22 Nisan 2010
    Konu Sahibi : berkal
  1. berkal

berkal Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    slm arkadaşlar,bende nisan ayında tüp bebek yaptırmayı düşünüyorum,bizimki sebepsiz infertilite ve 3 yıllık evliyiz.Artık yeni yasa ile sadece tek embriyo transferi yapılabileceğini söyledi doktorumuz.Moralim çok bozuldu.Ben ikiz gebeliği çok istiyordum.Ayrıca tek embriyo ile şansımız daha az oluyor.Çok büyük hayal kırıklığına uğradım.Bİ de bu işin maddi yanı var.Yıllarca çocuk sahibi olmak, tüp bebek yaptırmak için yemeyip içmeyip para biriktirenler var.Bu yasa ile şansları daha da düşecek,belki de son şansları,ve tekrar deneyecek imkanları olmayacak malesef.Bu yasa hakkında sizler ne düşünüyorsunuz arkadaşlar,bizim hayallerimizle,umutlarımızla kimin oynamaya hakkı var..?

2. 22 Nisan 2010
  3. dorukk

dorukk S ♥ A ♥ B ♥ İ Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    kesinlikle haklısın.....bence en az 2 embriyo olmalı....

4. 22 Nisan 2010
  5. krishazel

krishazel Rabbim Sana Emanet Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    196
    Biz hayir diyoruz ama takan kim. Allah bu yasayi cikaranlari bildigi gibi yapsin. Hakkimizi helal etmiyoruz.

6. 23 Nisan 2010
  7. pusula11

pusula11 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bence de hayır.2 embriyo olabilir ancak kaç embriyo transfer edileceği hastanın durumuna(yaş,deneme sayısı vs.) embriyoların kalitesine göre doktorun ve hastanın insiyatifine göre belirlenmeli.tabi ki kişi tüm embriyoların tutunması durumunda başına neler gelebileceği konusunda da yeterince bilgilendirilmeli.

8. 23 Nisan 2010
  9. berkal

berkal Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ben bu hükümeti anlamadım hem en az üç çocuk yapın diyorlar hemde çocuk yapmamıza taş koyuyorlar,nasıl bir mantık bu...

10. 23 Nisan 2010
  11. ALLAHvarGAMyok

ALLAHvarGAMyok ikizlerin annesi ♡♡♡ Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    198
    :))))en az 3 dogumu oturun yapabılıorsanız dogal yollan yapın dıolar galıba yapamıosanız bıze haber verın bız paranızı gereklı sekılde yerız demek ıstıyorlar allhım muhtac etmesın tup bebek merkezlerıne.herkese hayırlı evlat versın ıcı sırada bana :KK43:ayrıca daha o yasa cıkmamıs galıba bıldıgıme gore cunku gecen haftta hamıle kalan bırı var ıkız buyuk ıhtımal onunda tup bebektı

12. 23 Nisan 2010
  13. sensizhayat

sensizhayat Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86

yasa çıktı ve uygulamada maalesef. senin bahsettiğin kişinin yaşından veya deneme süresinden dolayı 2 tane yerleştirilmiştir. bende ikinci denemem için görüşmeye gittim ve kesinlikle tek embriyo yerleştirilecek banada. birde eczaneye gittiğimde şok oldum çünkü artık ilaçların yüzdesi artmış devlet daha az destek oluyomuş artık doktorun size yazdığı ilacın muadili varsa ve hangisi daha ucuzsa onun yüzdesini ödüyor yani size yazılan ilaç 100 liraysa ama aynı işi gören başka bir ilacın fiyatı 50 liraysa devlet bu 50 liranın yüzde yirmisini karşılıyor aradaki farkı size ödetiyor buda ilacın yarı fiyatına geliyor. her şekilde bu yasa 3 çocuk doğurun normal yollardan doğuramıyosanız gelin sizi sömürelim yasası.bende kesinlikle hakkımı helal etmiyorum umarım bu dünyada ve öbür dünyada bu aldıkları ahları çekerler.

14. 23 Nisan 2010
  15. berkal

berkal Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    canım yasa mart ayında çıktı malesef...

16. 23 Nisan 2010
  17. berkal

berkal Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    valla bende hakkımı hellal etmiyorum,bu ahlarla nasıl yaşayacaklar bilmiyorum.bende mayıs ayında tedaviye başlıyorum,ve şimdiden ümidim kırıldı,moralim çok bozuk...

18. 23 Nisan 2010
  19. sensizhayat

sensizhayat Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bizler için moral çok önemli onun için kendimize çok dikkat etmeliyiz.ilk denememde o kadar stersliydim endometriyum kalınlığımı etkilemişti bu çok ince kalmıştı. onun için bu sefer mümün oldugunca stres yapmamaya çalışıyorum sende böyle yap lütfen. açıkcası beni bu sefer doktorlarımda çok rahatlattı çünkü tek embriyo yasasından sonra başarı oranları değişmemiş hatta bir ara öne bile geçmiş. burda tercih ettiğiniz hastane doktorlar ve en önemlisi embriyologlar çok çok önemli. bu yeni yasanın bir kötü yönü daha var aslında hepimiz tek embriyo olayına takılıyoruz ama embriyologlar konusundada çok önemli bir açık var.
    Diyor ki, laboratuar sorumlusu için tabip, eczacı, veteriner, biolog, hemşire gibi bir sağlık personeli yazıyor. Ben bunu anlamayıp bu işlerden anlayan bir arkadaşıma sordum. O da dediki evet onlarada bu işi için izin veriliyor diye, devlet hastanelerindekiler doktor ama üniversite ve özel merkezlerindekilerin çok azında doktor var dedi. Şimdi ben anlamadım. Hadi ben devlette yaptırıyorum ama özelde yaptıran arkadaşlar o kadar para ve sıkıntı sonunda laboratuarda yumurtalar, embriyolar baytara, eczayıya, biologa mı emanet ediliyor. Sağlık işleri artık doktorlardan çıktı mı?