Tek Yumurta mı? Çift Yumurta mı?

Konusu 'İkiz gebelik ve çoğul gebelikler' forumundadır ve ceysel tarafından 21 Eylül 2009 başlatılmıştır.

21 Eylül 2009
    Konu Sahibi : ceysel
  1. ceysel

ceysel Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    kızlar ikizlerinin tek yumurta veya çift yumurta ikizi olduğunu nezaman öğrendiniz.Ben 13 haftalıkken sormuştum belli olmaz doğumdan sonra bakarız demişti doktorum.Ama bir arkadaşımda ikiz anne adayı doktoru ona hemen söylemiş merak ettim sizler nezaman öğrendiniz?

2. 21 Eylül 2009
  3. ARTVINLI9876

ARTVINLI9876 Evlatlarim sana emanet allahim Üye

Beğenildi:
    2.328
    Ödül Puanları:
    163
    nasıl yani? canım ben yanlışmı biliyorum,yoksa senin dr.bu işi bilmiyor inan anlamadım.eğer bebeklerin kesesi ayrıyla çift yumurta ikizleri.keseleri birse tek yumutra ikizleri oluyor.valla bende ikiz annesiydim bunun böyle olduğunu biliyorum.senin dr.nasıl anlamamış inan çok şaşırdım.

4. 21 Eylül 2009
  5. Kayra

Kayra Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    108
    bence doktor senin sorunu anlamamış... yada sen yanlış sordun.... çünkü ilk gitttiğinde kaç kese gördü ..mesela iki kese gördü... içleirinde birer kalp atışı yani birer bebek var.. çift yumurtaikizi ...yok ikiside aynı kesenin içindeyse tek yumurta ikizi.....

6. 22 Eylül 2009
  7. juno

juno Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    2 kese olup da tek yumurta ikizi de olabilir ki..

8. 22 Eylül 2009
  9. ceysel

ceysel Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    evet arkadaşlar 2 kese içinde olup tek yumurta ikizleri olanda var diye bende biliyorum.Benimde bebekler 2 kesede ama tek yumurta veya çift yumurta ikizleri oldukları belli değil

10. 22 Eylül 2009
  11. el-muallim

el-muallim kırk yaşımın çiçekleri.. Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    196
    valla tek kesede olunca aynıdır ayrı keseler ayrı yum ıkızıdır benzemezler drun cok ıulgınç demış..............bence 13 haftalık buyumuşler keselerı cok ıncelıp yakınlaşmış o zaman dr anlıyamıyo.............senınde öle olmustur...........ama ılk bastan keseler kuçukkken bakıarsa bellı oluyo...........mesela benımkıler ayrı yum .............14 haftamda baska dr baktı ılk bakıyo dedıkı bunlar cıft yum keselerı yapışık gıbı hayır dedım hepsı ayrı en basta bılıyorum gorduk dedım ha ıyı o zaman baska dedı....................

12. 23 Eylül 2009
  13. pumpkins

pumpkins Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    ikizlerin çift yumurta ikizlerimi tek yumurta ikizlerimi olduğu en iyi 7-8.haftalarda belli olur,gebelik ilerledikçe ayırt etmek güçleşir,"tek kese varsa tek yumurta ikizi,çift kese varsa çift yumurta ikizidir" demek yanlıştır,tek yumurta ikizleri de bölünme günlerine göre ayrı kese içinde olabilirler,ancak tek mi çiftmi olduğunu belirleyen en önemli etken plesantadır,tek plesanta varsa mutlaka tek yumurta ikizidir,çift yumurta ikizlerinde asla tek plesenta olmaz,ya da bebekler ayrı cinsiyetteyse kesinlikle çift yumurta ikizidir.
    alıntıdır
    Tek yumurta ikiz gebeliğinde döllenen yumurta hücresi çoğunlukla döllenmeden sonraki ilk üç günde yeniden bölünerek iki ayrı embriyoya dönüşür ve bu embriyolar gelişimlerini sürdürmeye devam ederler. Bu durumda her embriyonun koryon tabakası (plasentası) ve amniyos kesesi ayrıdır. Bu şekilde oluşan ikiz gebeliğe dikoryonik (çift koryonlu), diamniyotik (çift amniyos keseli) ikiz gebelik adı verilir. Ender durumlarda plasentalar birbirleriyle yakın temas halinde olarak birleşmiş izlenimi verebilirler.

Döllenme sonrası ayrılma dördüncü günle sekizinci gün arasında olduğunda, ayrılma koryon tabakasının gelişmesi sonrasında olduğundan koryon tabakaları (plasentaları) ortak, ancak amniyos keseleri ayrı olan iki bebek gelişmeye başlar. Bu şekilde oluşan ikiz gebeliğe monokoryonik (tek koryonlu), diamniyotik (çift amniyos keseli) ikiz gebelik adı verilir.

Döllenme sonrası ayrılma ender durumlarda sekizinci gün sonrasında da oluşabilir. Bu durumda amniyon tabakası da oluştuktan sonra ayrılma gerçekleştiğinden hem koryon tabakası hem de amniyos kesesi ortak olan iki ayrı bebek oluşur. Bu şekilde oluşan ikiz gebeliğe de monokoryonik (tek koryonlu), monoamniyotik (tek amniyos keseli) ikiz gebelik adı verilir. Bu iki bebek aynı amniyos kesesi içinde birbirleriyle direkt temas halinde gelişimlerini sürdürürler.

14. 23 Eylül 2009
  15. incisu

incisu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    benım dr da hemen soylemıstı bana cıft yumurta ıkızı dıyee
    bence sız doktorla anlasamamışsınız yoksa dr olupta anlamaması mumkun deıl

16. 23 Eylül 2009
  17. ceysel

ceysel Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    Allah Allah şimdi aklım çok karıştı yanlız kendi doktorum değil cerrahpaşada görev yapan bir prof.un muayenesine de gitmiştim oda aynı şeyi söyledi şimdi belli olmaz diye.Ama bir arkadaşıma doktoru ilk günden söyleyince şaşırdım bende.Benim ikiz gebelik raporumda diamniyotik monokoryonik ikiz gebelik diye yazıyor tek veya çift yumurta diye yazmıyor.

18. 23 Eylül 2009
  19. incisu

incisu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Döllenme sonrası ayrılma dördüncü günle sekizinci gün arasında olduğunda, ayrılma koryon tabakasının gelişmesi sonrasında olduğundan koryon tabakaları (plasentaları) ortak, ancak amniyos keseleri ayrı olan iki bebek gelişmeye başlar. Bu şekilde oluşan ikiz gebeliğe monokoryonik (tek koryonlu), diamniyotik (çift amniyos keseli) ikiz gebelik adı verilir.

alıntıdırrr