Tekrarlayan Düşükler ve PGT

Konusu 'Tüp Bebek Yöntemi ile Çocuk Sahibi Olmak.' forumundadır ve tugcal tarafından 21 Nisan 2010 başlatılmıştır.

21 Nisan 2010
    Konu Sahibi : tugcal
  1. tugcal

tugcal hoşgeldin oğlum Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    Merhabalar;
    Ben haziran 2009 da dış gebelik ameliyatı oldum ve sağ tüpüm alındı. ardından iki kez normal yollarla hamile kaldım. ancak her iki gebeliğim de kalp atışı alınmadığından 10 haftada sonlandırıldı. bana bir takım kan testlari yaptılar. pıhtılaşma veya vücudumun kabul etmemesi gibi bir durum yok. en son yapılan kürtajda alınan parçayı genetik alanize yolladık sonuç 47,XY,+8 kromozom ( trizomi 8) çıktı. ancak raporda bundan sonraki gebeliklere etki etmesi beklenmemektedir yazıyor. doktorum bir kez daha deneyebilceğimizi ancak bir genetik destek almamızı önerdi ve PGT yönetiminden bahsetti. her düşükte dış gebelik ihtimalinin yükseldiğini biliyorum ve yeniden normal yollarla hamile kalma konusunda çekincelerim var. bu konuda ne önerirsiniz? PGT yöntemini kendi isteğimiz ile yaptırabiliyormuyuz? bu konuda herhangi bir kısıtlama mevcut mudur? başlangıçta sanırım eşimle bana bir takım genetik testler yapılacak... sonuçlarda herhangi bir şey çıkmasa da PGT yaptırabilirmiyiz? şimdidem teşekkürler...

2. 21 Nisan 2010
  3. NURYUS01

NURYUS01 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Merhaba,

Bende 4.kez düşük yaşadım. Hiç biirnde kalp atışı duyamadım.Eşimin kormozom analizinde 9kromozumda inversiyon saptandı.Son kürtaj materyalım genetik incelemeye gitti.Eşimdeki kromozom sonucuna göre kürtaj materyalında kesin olarak sorun çıkacak diye beklerken temiz çıktı.Kafamız iyice karıştık.Doktorlar banada PGT önerdei.Bu cumratesi umut tüp bebek merkezine randevum var.Bir sorun olmazsa inşallah mayısda tüp bebek yaptıracağım. Gelişmelerden birbirimizi haberdar edersek sevinirm.

4. 22 Nisan 2010
  5. tugcal

tugcal hoşgeldin oğlum Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    Nuryus01 merhaba;
    öncelikle geçmiş olsun... inşallah güzel gelişmeler olur ve sorunsuz bebeğini kucağına alırsın... biz yaz sonunda tedaviye başlamayı düşünüyoruz... benim son düşüğüm çok yeni üstelik çok kısa aralıklarla hamile kaldığım için doktorum en az 6 ay beklememizi tavsiye etti... zaten eşimin de benim de psikolojimiz allak bullak... anlarsın... ama öncelikle genetik testleri yaptıralım diyoruz o yüzden araştırıyoruz... tüp bebek işleminde başlamadan önce ne gibi işlemler yapılıyor... nasıl yol izleniyor... bilgi verirsen çok sevinicem... tabiiki gelişmeleri de bekliyorum....

6. 23 Nisan 2010
  7. Bahceci

Bahceci Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar oncelikle gecmis olsun pgt islemini kendi isteginizle yaptirabilirsiniz herhangi bir kisitlama cinsiyet ayrimi haricinde yok baslangic olarak esiniz ve size bir takim genetik testler yapilacak bunun haricinde dis gebelik olasiligi ile ilgili extra bir takim seylere bakilmasi lazim ayrica pihtilasma ve bagisiklik sistemi ile ilgili testlerin tam olarak yapilip yapilmadiginin da kontrol edilmesi gerekiyor pgt yanlizca tup bebek yontemi kullanilarak yapilan bir islem dolayisiyla masrafli onun icin tum gecmisinizin detaylandirilmasinda fayda var isi sansa birakmamak lazim ben tsk ederim sevgiler

8. 30 Nisan 2010
  9. NURYUS01

NURYUS01 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Tugcal merhaba,
    aslında bende en son dÜŞÜĞÜ 2 ay Önce yaptım .benımkıde Çok yenı ama geÇen hafta umut tÜp bebek merkezıne gıttım bu ay yapabılırız dedıler ama ben 1 ay daha beklıycem en azından 3 ay geÇsın ıstıyorum. Pıskolojıme gelınce aslında Çok ama Çok kÖtÜyÜm. Bazen sabırsızlanıp hemen tÜp bebek denemeyı ıstıyorum, bazen de ya tÜp bebkde de dÜŞÜk olursa ne yaparım dıye korkuyorum.
    Ben 4 dÜŞÜĞÜ 2 sene ıÇerısınde yaŞadım.2 sene ıÇerısınde o kadar Çok test yaptırdıkkı.ama en Önemlsıı karyotĞp analız denılen eŞım ve vebım kromozomlarına bakılan test.
    GeÇen hafta umut tÜp bebekde yaptıĞım gÖrÜŞmede adetın 1.yada 2.gÜnÜ oraya gıdeceĞımı yaklaŞık 10 gÜn yumurtalıkların gelıŞmesı ıÇın ıĞne yapılacaĞını ortalam 10-12 gÜn sonra da yumurta toplanacaĞını sÖyledıler.tabıkı umarım her Şey yolunda gıderse alınan yumurtalar bu sefer pgt ıŞlmeı ıÇın genetıĞe gıdecek. Bende en Çok pgt kısmını Çok merak edıyorum. O kadarraŞtırdım pgt ıle ılgılı hıÇ kımseden ıyı Şeyle duymuyorum. Yanı bızım gıbı normal yollarla gebe kalabılen ama kalp atıŞlarını duyamadna dÜŞÜk yapan kıŞılere pgt Öenrılıyor ama pgt yapılıpda doĞum yapan sadece 1 kıŞı bulabıldım ınternett bu benım Çok canımı sıkıyor. Bu arada Çok streslı bır ıŞım var aslında bılıyorumkı Öncelıkle pskolojık olarak rahat olmam gerekıyor ama hıÇ deĞılım. Yazarsan sevınırım.gÖrÜŞmek Üzere. HoŞÇakal

10. 30 Nisan 2010
  11. NURYUS01

NURYUS01 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Tekrar merhaba bu arada iğrenç yazım için kusura bakma. pgt için tüp bebek haricinde ayrı bir ücret ödüyorsun bana pgt için 1.800.-tl söylendi.

12. 10 Mayıs 2010
  13. mner

mner Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Merhaba Doktor Bey,
    Ben aralık ayında tüp bebek transferi sonucu olan 11 hft lık ikizlerimi kaybettim.7. haftada kanamam başlamıştı. Nisan sonunda da dondurulmuş embriyo transferim oldu ve yine 5. hftda kanamam başladı oldukça yoğun. Doktorum olumlu bakmıyor. Birde myom um var ancak rahime ve bebeklere bası yapmadığını söyledi. Ama kanamamın nedeni bir türlü bilinemiyor. Acaba bundan sonra izlemem gereken yol nedir. Genetik testler mi yapılacak , hangileri ???
    Teşekkür ederim.

14. 11 Mayıs 2010
  15. Bahceci

Bahceci Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar hikayenize gore hem genetik hem de pihtilasma faktorleri denilen testlerin yapilmasi gerekiyor doktorunuz neden bunlari dondurulmuslari vermeden evvel yapmamis soru isareti bosuna ikinci bir aciyla karsi karsiya kalabilme ihtimaliniz var gecmis olsun kolay gelsin

16. 11 Mayıs 2010
  17. mner

mner Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Çok teşekkür ederim ilginiz için. Transfer öncesi doktorum ile bu testlerden konuşmuştuk . Bu testlerin çok maliyetli ve zor olduğunu ve 2 düşükten sonra yapılmasının uygunun olduğunu söylemişti. Bişey sormak istiyorum. İnternette araştırırken kanama ve kramp varlığı kromozom bozukluğundan çok rahim içi anomalilerinden oluyormuş. Doğruluk payı nedir ? Vede kanda pıhtılaşmayı çok duyuyorum. Bunun herhangi bir belirtisi var mı? İyi çalışmalar

18. 23 Mayıs 2010
  19. Bahceci

Bahceci Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar rahim ici bozukluklari ultrasonda farkedilebilir o da olaz ise rahim filmi ile kesinlestirilebilir kanda pihtilasma faktorlerinin genelde erken yaslarda pek belirtisi olmaz doktorunuza testlerin maliyetli ve zor oldugu konusuna katilmiyorum hicbirsey sizin bir sonraki yapabileceginiz dusugu onleme ihtimalinden daha kiymetli olamaz sevgiler