Telefonda 5'in Üzerindeki Kabartı ve Dahası...

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve yessillim tarafından 19 Ekim 2007 başlatılmıştır.

19 Ekim 2007
    Konu Sahibi : yessillim
  1. yessillim

yessillim Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    108
    Günümüzde hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen cep telefonlarının '5' tuşu üzerindeki çıkıntıya hiç dikkat ettiniz mi? Bu çıkıntı ortadaki tuşu el yordamı ile bularak, tuşlamayı bakmadan yapabilmeyi sağlar. Büyük bir ihtimalle bilgisayarınızdaki klavyede 'F' ve 'J' yada 'A' ve 'K' tuşlarında da böyle birer çıkıntı olduğunu fark etmemişsinizdir. Bu çıkıntılar da klavyeye bakmadan yazanlarda her iki elin klavyenin ortasını bulmasında yardımcı olur. Yine gözden kaçan bir ayrıntı ise tuşların diziliş şeklidir. Telefondaki tuşlarda en üst sırada l, 2 ve 3 rakamları yer alırken bilgisayarımızda ve hesap makinemizde tam ters şekilde 7, 8 ve 9 rakamları dizilmiştir. Bu diziliş şeklinde hesap makinelerini ve bilgisayarları yapanlar, en süratli hesaplamayı esas almışlardır. Tarihi çok daha eski olan telefonun başlangıcında ise, hızlı tuşlama pek önemli kabul edilmemiştir. Ancak ev kadınları arasında yapılan bir araştırmada, telefondaki dizilişin onlara daha kolay geldiği ve daha süratli uygulayabildikleri saptanmıştır. Bilmem hiç dikkat ettiniz mi, telefondaki tuşların içinde 'l' ve '0'ın üstünde hiç harf yoktur. Ama daha şaşırtıcı bir tespit ise, birçok telefonda mevcut harflerin içinde 'Q' ve 'Z' harflerinin bulunmamasıdır.

Günümüzde yaygın olarak acil servis (112), yangın ihbar (110), polis imdat (155)
    ve alo trafik (154) gibi acil hizmetlere l ile başlayan, üç haneli numaralar verildiği için, eğer l tuşunun üzerinde de harfler olsa idi, cep telefonunuzla bir
    mesaj gönderirken, daha üçüncü harfte bu servislerden birine otomatik olarak
    bağlanabilir ve bunların santrallerini lüzumsuz işgal edebilirdiniz. 'O' ise bilindiği gibi dahili santrallerde operatöre ulaşmada, şehirlerarası numaralarda ve cep telefonlarında ilk çevrilen numaradır. Eğer bu 'O' tuşunun üzerinde harf olsaydı, daha o harfe basar basmaz doğrudan santrale bağlanacak
    ve santrallerin kilitlenmesine sebep olabilecektik.

Tabii telefonun üzerinde zaten on tane olan rakam tuşlarının ikisine harf koyamayınca, geriye kalan 8 tuşa 24 harf yerleştirilebilmiş ve bu durumda İngilizce'de en az kullanılan 'Q' ve 'Z' harfleri tuşların üzerinde yer alamamıştır. Şimdiki cep telefonlarında' l' ve '0'ın üzerinde hala harf yok ama teknolojinin gelişmesi sayesinde, bir tuşa dört harf konulabildiğinden 'Q' 7 tuşunda, 'Z' ise 9 tuşunda kendilerine yer bulabilmiş durumdalar.

2. 19 Ekim 2007
  3. bluish

bluish Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    İlginç. Aslında farketmiştim o kabartıyı ama umursamamıştım ya da bir anlam yüklemeye çalışmamıştım açıkçasıfisfisfis

4. 19 Ekim 2007
  5. UzmaN

UzmaN Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    146
    Klavye ve telefondaki o kabartmaların farkındaydım ama sebebini bilmiyordum açıkçası..
    Teşekkürler..

6. 19 Ekim 2007
  7. suavea

suavea Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    bende farketmiştim ama bir nedeni olacağını hiç düşünmemiştim:Roflol:

8. 19 Ekim 2007
  9. onetimes

onetimes Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    108
    :Roflol::Roflol: farketmemiştim.. şimdi baktım evet benimkindede var ilginç.

10. 19 Ekim 2007
  11. talin

talin Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    148
    5 deki kabartının fakındydım ama sebebini hiç düşünmemiştim doğrusu..bunu da bilmekten eksik kalmamış oldum böylece:Roflol:
    teşekkürlera.s.

12. 21 Ekim 2007
  13. Filo

Filo Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    148
    faretmemiştimmmmm

14. 21 Ekim 2007
  15. asmira

asmira Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bende farketmemiştim

16. 27 Ekim 2007
  17. Aysecik

Aysecik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Ben farketmistim ve gozleri gormeyenler icin oldugunu duydum ozellikle telefondaki, gorme engellilerin numaralari kolay bulmalari icinmis, paylastigin icin tesekkurler canim

18. 27 Ekim 2007
  19. Cruciatus

Cruciatus Guest

ben de fark etmiştim ve hazırlıkta edebiyat öğretmenimiz 5 üzerindeki çıkıntının görme engelliler için olduğunu söylemişti...