Telkin ve Hafıza Gücünü Geliştirmek

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve realist tarafından 11 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

  11 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148


  Telkin ve Hafıza Gücünü Geliştirmek

  Hepimiz dünyaya mükemmel bir hafıza ile geldik fakat bazı kişilerin hafızalarından şikayet ettiklerine tanık olmuşsunuzdur.Bu şikayetlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz ‘çok çabuk unutuyorum’ ‘Eskiden çok daha iyi hatırlardım’ ‘Dersleri aklımda tutamıyorum’ Okuduklarımı unutuyorum’ ve buna benzer bir çok şikayet.Esasen hafızalarından şikayet eden bu kişiler kendi beyin ve hafıza gücülerine en büyük haksızlığı yapmaktadırlar,çünkü ne kadar güçlü bir hafızaya sahip olduklarının farkında olmadan kendileri ile yaptıkları iletişimde dili yanlış ve olumsuz kullanmaktadırlar.Biz dış iletişim kurarken de iç iletişim kurarken de dilimizi kullanıyoruz. Dış iletişimimiz de ağzımızdan çıkan her şey kulağa gidiyor ve beynimizi programlıyor.İç iletişimimizde de bilinçli bir şekilde zihinsel odaklandığımızda beynimizi programlıyoruz.Programı oluşturan yazılım %100 bizim eserimiz. Şimdi bir test yapıcağız,bakalım siz beyninizi nasıl programlıyorsunuz.Evet soru şu, Kendinize ‘unutkanım’ dediğiniz her an da bir altın verseydiniz ve yine kendinize ‘çok güçlü hafızam’ var dediğiniz her an için bir altın alsaydınız zengin mi olurdunuz yoksa fakir mi?

  Eğer siz de fakir olurdum diyorsanız maalesef kendinizi hatırlamak adına doğru programlamadığınızı söyleyebilirim.Şayet kendinizi zengin yapabiliyorsanız olumlu telkin ile hafızanızı geliştiriyorsunuz diyebilirim.Bilinçaltımız olumlu telkinler çok etkileniyor.Şöyle bir düşünün sabah kalkarken kendinize o günün rezalet geçeceğini,kendinizden nefret ettiğinizi,2-3 dakika boyunca içinizden tekrarlayın o gününüzden lezzet almayacağınıza dair bahse girebilirim.Madem durum böyle o zaman kendi hafıza gücümüze yapacağımız en büyük iyilik olumlu programlamadan feragat etmemek olacaktır..Genel de şöyle bir söylem size tanıdık geliyor mu ? ‘Küçükken daha iyi bir hafızam vardı.’ Sizce bu ifade doğru mu? Evet doğru tabi daha iyi bir hafızan vardır çünkü küçükken yine unuttum diye bir program yazmıyordun. O dönemler de zihin tam olarak olumsuzluğu tanımıyordu,şimdi ne oldu kahretsin hayat öğretti bana mı olumsuzluğu diyorsun,diyorsan üzülme çünkü bu bir seçim,olumsuzu seçtiysen şimdide olumluyu seçebilirsin.Bu bir tuşa basmak kadar kolay. Peki bu seçimi nasıl yapacağız ? Kendimizle kurduğumuz iç iletişimde kullandığımız dil madem zihnimizi programlıyor o zaman yaşadığımız bir unutkanlık olayına nasıl içsel bir cevap vereceğiz de olumlu bir sonuç yaşayacağız? Bunun için algılama çerçevemizi değiştireceğiz. Ama Nasıl?

  İlk bilmeniz kural :Genellemeler yaparak gerçek belleğinizi bloke etmeyin. Belleğinizden beklediğiniz bir sonucu alamadıysanız ona kızarak ve stres yaratarak genel bir sonuç cümlesi oluşturmayın çünkü sonuç sizin gerçek belleğinizi yansıtmaz ama o sonuca göre programlar. Bu aynen ağaçlardan sadece birinin gövde si kopmuş diye sadece bir ağaca bakıp bu orman kötü demek gibi bir şeydir.Bütünsel farkındalık yaratıp belleğinizin başka alanlardaki başarısını da düşünün. Diyelim ki anahtarların yerini bulamıyorsunuz sonun da birisi size anahtarları verdi içinizden yada dışınızdan UNUTKAN olmaya başladım demeyin bu yanlış kullanım başka bir durumda da faaliyete geçerse yani böyle bir telkin yaparsanız bilinçaltınız programı yapıştırır ‘BEN UNUTKAN BİR İNSANIM’ şimdi böyle bir sonucu yaşamak için kendimizle böyle bir iç iletişim kurmaya değer mi? Siz belki isimleri çok iyi hatırlıyorsunuz belki telefon numaralarını ,belki de bazı anlarda geçmişinizdeki anıları çok iyi hatırlıyorsunuz şimdi siz böyle bir programda bunları göz ardı etmiş oluyorsunuz ve buna da halk dilinde pire için deve yakmak denir.

  O zaman ne diyeceğiz? Basit, bir kere hatırlamamak unutmak demek değildir. Hatırlayamamak bellekte olduğu halde bilince getirememektir özünde siz unutmamışsınızdır. Şayet siz dikkatinizi vermez iseniz bilincinize çıkartma prosesin de zorluk yaşarsınız. Elli milyonun arkasındaki resim nedir ? Hatırladınız mı ? O zaman etiketlemeyi doğru yapacağız ‘ah unutuyorum’ demek yerine ‘dikkatimi verseydim belleğim %100 hatırlardı Ali bundan sonra dikkatini odakla’ diye bir telkin hafızanızı dinamik tutmak adına çok şey yapacak bu ifade ile daha önce hafızanızın daha önce hatırladığı bir çok şeyi göz ardı etmemiş olacaksınız. Ayrıca unutkanlık stresinden kurtulacaksınız ki bu iki açıdan çok önemlidir. Birincisi belleğinize olan güveniniz artacak ve her seferinde dikkatiniz gelişecek. İkincisi olumsuz düşüncenin yarattığı stresi bloke etmesi sebebiyle beyninizin limbic bölgesinde bulunan ve hafıza açsından çok önemli amiğdala adlı merkezin daha sağlıklı işlemesini sağlıyacaksınız. Bu kadar niye düşüneyim ki diye bir şey aklınıza gelebilir bu durum da şunu aklınızdan çıkartmayın Bilinçaltınız mikro detayları inceleyip holistik bir sonuç çıkartır sonucun kalitesi ayrıntıların kaliteli işlenmesine bağlıdır.

  Alıntı -   
 2. 12 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : realist
 3. BilgeGokcen

  BilgeGokcen Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Mart 2007
  Mesajlar:
  309
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Bilinçaltı çok güçlü bir mekanizma gerçekten, düşününce bu olay çok mantıklı geliyor. Hatırlamaya çalışırken uyuyup ertesi gün kalktığımızda aklımıza gelen şeyleri düşünürsek bilinçaltının hiç durmadan çalıştığı sonucunu çıkarabiliriz. Unutkanlık-hafıza güçlendirme açısından da ilginç bir telkin yolu... Denemek gerek...
   
 4. 12 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : realist
 5. Filo

  Filo Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.159
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  tesekkürlerrrrrrrrrrrrrrr
   
 6. 12 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : realist
 7. Yalnxixz82

  Yalnxixz82 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Haziran 2007
  Mesajlar:
  120
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Doğru gerçekten bende unutkanım diye diye iyice unutkan oldum artık tersini söylicem inşallah işe yarar teşekkürler
   
 8. 13 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : realist
 9. cixxo

  cixxo Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  58
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  tesekkurler cok dogru bır konu uzerınde yogunlasmıssınız
   
 10. 13 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : realist
 11. gamzelimm

  gamzelimm Guest

  ya evet ne kadarda doğru kulanamadığımız ama kendimi sınayıp ben eksiklerimi atmaya çalışıcam
  emeğine sağlık güzel paylaşımmm