Tenisci dirseği tanısı konulanlar

Konusu 'Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon' forumundadır ve gulbeseker tarafından 24 Ekim 2009 başlatılmıştır.

  24 Ekim 2009
  Konu Sahibi : gulbeseker
 1. gulbeseker

  gulbeseker HAYATIMIN TADLARI...BÜYÜYORLAR Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.528
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  Tenisçi Dirseği

  TENİSÇİ DİRSEĞİ


  Tenisçi dirseği adı verilen hastalık (lateral epicondylitis) 100 yıldan daha fazla bir süredir doktorlar tarafından bilinmektedir. Zamanımızda tenis oynayanların hemen hemen yarısı bu sorunu yaşamaktadırlar. İşin enteresan tarafı ise tenisçiler bu hastalığa yakalananların yalnızca %5 ini oluşturmaktadırlar ve bu da hastalığın halk arasında bilinen isminin uygunluğu konusunda şüpheleri ortaya çıkarmaktadır.

  Tenisçi dirseği ile karıştırılan 2 tane daha benzer hastalık vardır. Bunlar; golfçü dirseği ve Bursit'dir. Tenisçi dirseğinin detaylarına ve tedavi yöntemlerine başlamadan önce, bu 3 hastalığın belirleyici özelliklerine kısaca bakalım.

  Tenisçi Dirseği

  (Lateral Epicondylitis)
  Golfçü Dirseği

  (Medial Epicondylitis)
  Bursit

  Dirseğin dış kısmı
  Dirseğin iç kısmı
  Dirseğin arkası

  Sebebi ve Belirtileri

  Dirseğin dış kısmında ağrı başlaması. Bu ağrı dirsek kemiğinin olduğu yerde veya alt kısmında önce hassasiyet ile başlar ve sonra ağrı yavaş yavaş artar. Bir şeyi kavrama, taşıma ve kaldırma gibi hareketler sorun yaratır.
  Sebebi ve Belirtileri

  Golfçü dirseği de tenisçi dirseğine benzer. Ağrı ve hassasiyet dirseğin iç kısmında veya dirsek kemiği civarında hissedilir.
  Sebebi ve Belirtileri

  Genellikle eklemlerin aşırı bükülmesi veya dirseğin ucuna düşme- çarpma sonucunda doğrudan darbe gelmesiyle oluşur. Genelde bir şişme görülür ve eklemin arkasında ağrı olur.  Tenisçi Dirseğinin Belirtileri

  •Kolun üst kısmında dirseğin hemen dış ve alt kısmında oluşan ağrı. Yaygın olarak bu ağrı dirsekten kol boyunca bileğe doğru vurur.

  •Bir şeyler kaldırırken veya kol bükülüyken ağrı hissedilmesi veya birşeyleri kavrarken (kahve fincanı gibi küçük şeyleri bile) ağrı hissedilmesi.

  •Kolun dirsekten alt kısmını iyice gerinerek ileriye doğru uzatmada zorluk yaşanması (dirsek iç kısmındaki kas, tendon ve iç bağlarda oluşan hararet arması, kızarıklık ve şişme gibi vücut reaksiyonalarından dolayı).

  •Tipik olarak 6 ile 12 hafta arasında süren ağrı. Rahatsızlık hissetme ise 3 haftadan birkaç yıla kadar sürebilmektedir.  Tenisçi dirseğinin oluşmasına tendonlarda ve kas kenarlarındaki minik kesikler veya yırtılmalar sebep olmaktadır. Bu tür sakatlıklar iyileştikten sonra aynı yerde tekrar eden sakatlıklardan dolayı bu bölgede kaba ve granüler bir doku oluşur ve komşu dokularda da kalsiyum birikir. Collagen isimli protein zarar gören bölgeden sızarak vücut reaksiyonu ve şişmeye sebep olur. Bunun sonucunda oluşan baskı kan dolaşımını engelleyip koldaki kasları kontrol eden ana sinirlerden birisi olan radyal siniri sıkıştırabilir.

  Kasları kemiklere bağlayan tendonlar kasların aldığı miktarda kan ve oksijen alamazlar. Bu yüzden iyileşmeleri de daha uzun süre alır. Bazı tenisçi dirseği rahatsızlıklarının düzelmesi yıllarca sürebilir. Ama vücut reaksiyonundan oluşan kızarıklık ve şişlik genelde 6 ile 12 hafta içinde normale döner.

  Bir çok tıbbi kitap tenisçi dirseğini, genelde doğru olarak, bir çeşit tendonitis şeklinde tanımlar. Fakat dirsek eklemindeki kaslar ve kemikler de işin içindeyse o zaman bu duruma epicondylitis adı verilir. Eğer ağrıyı kolunuzdan aşağıya doğru dış kısım yerine dirsek ekleminin hemen arkasında hissediyorsanız bu bursit de olabilir. Bu ağrı eklemdeki yağlayıcı keselerin reaksiyon göstermesinden oluşur. Tenisçi dirseğinde hemen hiç görülmeyen şişme görürseniz o zaman diğer hastalıkları da araştırmak gerekir.

  Tenisçi Dirseğinden Kurtulmak

  Tenisçi dirseğinden kurtulmanın en iyi yolu kolunuzu rahatsız eden şeyleri yapmamaktır. Bu hafta sonu zevk için tenis oynayanlara uygun bir tavsiyedir fakat işçiler, bürolarda çalışanlar veya profesyonel sporcular için pek uygun değildir.

  Standart ve alternatif tedavi yöntemlerinin en etkili temel tavsiyesi aynıdır : Ağrı geçinceye kadar kolun dinlendirilmesi, sonra kaslardaki gerginliği ve stresi yok etmek için masaj yapılması ve tekrar sakatlanmamak için bu bölgenin kuvvetlendirilmesine yönelik egzersiz yapılması. Eğer bu sorunu başınıza açan aktivitelere geri dönüyorsanız, aktiviteye başlamadan önce en az 5 - 10 dakika yavaştan başlayan dirsek esnetme ve ısıtma hareketlerini mutlaka yapınız. Sık sık da kolunuzu dinlendiriniz.

  Tenisçi dirseğinin tedavisi için ilaçlar, iğneler ve ameliyat gibi çeşitli tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Fakat dirsek ekleminizi zorlamaya devam ederseniz ağrı tamamen geçmeyecektir. Yeteri kadar dinlendirmezseniz tekrar sakatlanma kaçınılmaz olacaktır.

  Eğer dinlenme, ilaç ve egzersiz ile tedavi sağlanamıyorsa o zaman ameliyatı düşünmenzi gerekebilir. Hastalığın bu aşamaya gelmesi nadiren olmaktadır (toplam hastaların %3 ü).

  Tenisçi dirseği hastalığını atlattığınızı düşünseniz bile kolunuza bebek muamelesi yapmaya devam etmeniz gerekir. Dirseğinizin yoğun olarak kullanılacağı aktiviteye başlamadan önce daima 5-10 dakika ısınma hareketleri yapınız. Eğer dirseğiniz civarında kuvvetli ağrı hissederseniz hemen dirseğinize 15-20 dakika buz uygulayıp doktorunuzla temasa geçiniz.

  Önleme

  Tenisçi dirseğini önlemek için :

  •Birşey kaldırırken avuç içininiz vücudunuza dönük olsun.

  •El ağırlıklarıyla kuvvetlendirme çalışması yapın. Dirsek bükülü ve avuç içi yere bakacak şekilde bileğinizi tekrar tekrar bükün. Eğer ağrı hissederseniz durun.

  •İlgili kaslarınızı yoracak aktivitelerden önce kaslarınızı gerdirin. Bunu yapmak için kolunuzu iyice gergin tutun ve avuç içiniz dışarıya doğru baksın. Sonra elinizin parmak uçlarını diğer elinizin parmakları ile tutup nazikçe geriye doğru kaldırın.

  Uyarı! : Tekrar etmesini önlemek için :

  •Dirsek eklminizi zorlayan aktiviteleri bırakın veya değiştirin. Eğer devam etmeniz gerekiyorsa aktiviteye başlamadan önce mutlaka 5-10 dakika ısınma hareketleri yapın. Aktivite bittikten sonra da buz koyun. Aktivite sırasında sık ara verin.

  •Dirseğinizin hemen altına bir destek bandı takın. Eğer bu bant ağır kitap gibi objeleri kaldırmanıza fazdalı oluyorsa kullanmaya devam edin. Bu tür bantlar kan dolaşımını azaltıp iyileşmeyi engelleyebilirler. Bu yüzden tenisçi dirseği tamamen geçtikten sonra kullanılmalıdırlar.

  Ne zaman doktorunuza gitmelisiniz ?

  •Ağrı birkaç günden fazla sürerse; tendonların kronik şişikliği kalıcı hasarlara sebep olabilir.

  •Dirsek eklemi şişmeye başlarsa; tenisçi dirseğinde şişme nadiren olur. Bu durumda sizde başka bir hastalık olabilir.

  © 1998-2000 Biomax Health Products, Inc.  ÖNEMLİ NOT

  Bu sayfadaki bilgiler genel türde ve sadece konuyla ilgili bilgi vermek amacıyla tercüme edilmişlerdir. Hiçbir şekilde tıbbi tavsiyenin yerini alacak bilgiler değildir ve sporla ilgili sakatlıklarda daima sporla ilgili sakatlıklarda uzman tıbbi personel ile temasa geçilmelidir. Bu sayfadaki bilgilerin kullanımı kendi riskiniz altındadır ve bu yazıyı yazanlar veya tercüme edenler hiç bir şekilde sorumlu tutulamazlar.

  Tercüme: Ertan Patır  ALINTIDIR......  19/10/2009 DA BU TEŞHİS KONULDU....BİR HAFTA FİZİK TEDAVİ GÖRDÜM... HİLTİ GİBİ BİR ŞEYLER DİRSEĞİME UYGULANDI... İLAÇLARA İLE ŞİMDİ BİRAZ DAHA İYİYİM... AMA TAMAMEN GEÇMESİ İÇİN O DİRSEĞİMİ YORMAMAM VE SARMAM GEREKİYORMUŞ...


   
 2. 13 Kasım 2009
  Konu Sahibi : gulbeseker
 3. erbek2004

  erbek2004 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  15 Kasım 2007
  Mesajlar:
  291
  Beğenildi:
  32
  Ödül Puanları:
  108
  Dün bana da aynı teşhis kondu ama ben biraz şüpheliyim yani çok tuhaf geldi bana, sağ dirsek bile değil...sol kolumu ne kadar kullanıyorum ki? Ayrıca dizimde de aynı sorun var. Dizde tenisçi dirseği olur mu?
   
  Son düzenleme: 14 Kasım 2009
 4. 16 Aralık 2009
  Konu Sahibi : gulbeseker
 5. smha43

  smha43 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2009
  Mesajlar:
  36
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  dizde tenisçi dirseği olmaz.
  geçmiş olsun. dizinize öyle saçma tanıyı kim koydu acaba??
   
 6. 18 Aralık 2009
  Konu Sahibi : gulbeseker
 7. nurtopu

  nurtopu Hayat güzel:) Üye

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.860
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  148
  dikkat dizde tenisçi dirseği var denmemiş
  tekrar okuyun lütfen
  dizde de aynı şikayetleri varmış
   
 8. 18 Aralık 2009
  Konu Sahibi : gulbeseker
 9. smha43

  smha43 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2009
  Mesajlar:
  36
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  tenisçii dediğimiz şey lateral epikondilit dir. yani kasın yapıştığı yerde ilitihap enfeksiyon inflamasyon olmuştur. bu şekilde kasın olduğu her yerde olabilir.
   
 10. 18 Aralık 2009
  Konu Sahibi : gulbeseker
 11. nurtopu

  nurtopu Hayat güzel:) Üye

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.860
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  148
  evet ama adları farklıdır:))