Tente seçimi nasıl yapılmalı?

Konusu 'Bahçe ve Balkon Dekorasyonu' forumundadır ve Adivar tarafından 5 Nisan 2009 başlatılmıştır.

    5 Nisan 2009
    Konu Sahibi : Adivar
  1. Adivar

    Adivar Popüler Üye Üye

    Katılım:
    27 Haziran 2007
    Mesajlar:
    6.280
    Beğenildi:
    40
    Ödül Puanları:
    148
    [​IMG]

    Evinizi çok güzel bir balkonu var ama siz değerdiremiyor musunuz? Güzel bir tente ile balkonuza veya bahçenize değişik bir hava katabilirsiniz? İşte sizin için tente alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar

    • Tente seçerken, tentelerin yapısından sonra dikkat edeceğiniz en önemli unsur tentenin hareketini sağlayan pistonlar. Makasları pistonlu tenteler daha uzun ömürlü olur ve sessizlik açısından tercih edilir.

    • Sensörlü tente seçerseniz yağmurdan, güneşten ve rüzgardan tentenizin zarar görmesini engellersiniz. Sensörler aynı zamanda tentenin altındaki mobilyaların korunması açısından önemlidir.

    • Tenteyi kullanacağınız yeri güneşin geliş açısına göre ayarlayın. Güneşi tam karşıdan alan mekânlarda, tentenin ön kısmından çıkan güneşlikler kullanmalısınız.

    • Tentenin kumaşı en önemli faktörlerdendir. Tente için en iyi kumaş; hava şartlarından etkilenmeyen, su geçirmeyen ve solmayan kumaşlardır.

    • Tentede kullanılan malzeme paslanmaz çelikten yapılmalıdır.

    Katlanır kollu tenteler: İstenilen ölçülerde yapılabilen; balkon, teras ve bahçeler için uygun olan tentelerdir.

    Eğim ayarlı tenteler: Eğimini istediğiniz şekilde ayarlayabileceğiniz bir mekanizmaya sahip olan tentelerdir. Çevirme koluyla, tenteye güneşe göre istediğiniz eğimi verebilirsiniz.

    Körüklü tenteler: Körüğü sayesinde yandan gelen güneşi de engelleyebilir ve istenildiği gibi ayarlanabilir.

    Spotlu tente: Tente sistemine spot yerleştirilen çeşittir. Bahçede aydınlanmayı da sağlar.

    Tek taraflı tente: İki profilin üzerine monte edilip tek taraflı açılan tentelerdir.

    Çift taraflı tente: Ayak sistemi üzerine yapılan, iki tarafa da açılabilen tente çeşididir. Tekerlekli ayak sistemiyle taşınabilen modelleri de uygulanabilir.

    Sabit tente: Seçilen mekânın üzerini kaplayacak şekilde sabitlenen açılıp kapanma özelliği olmayan tentelerdir. Kafe gibi açık mekânlarda tercih edilir.

    Manuel tenteler: Açılıp kapanabilen tüm tente çeşitlerinde elle açılan sisteme sahip olanlardır.

    Motorlu tenteler: Açılıp kapanabilen tente çeşitlerinde elektrik ile çalışan kumanda ile komut verilebislen tentelerdir.