Terapi artık internette... Bir tıkla terapistiniz karşınızda...

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve Kazen tarafından 20 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  20 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Kazen
 1. Kazen

  Kazen Babalar ve Oğulları Yönetici

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  12.375
  Beğenildi:
  17.207
  Ödül Puanları:
  488
  TERAPİ ARTIK İNTERNETTE...
  BİR TIKLA TERAPİSTİNİZ KARŞINIZDA...​


  Terapinizi ONLİNE almak ister misiniz ?

  Bir psikolog ile bir muayenehanede yüz yüze yapılan geleneksel terapi artık online mümkün. Nasıl mı? Messenger üzerinden... Messenger üzerinden yazışarak veya sesli ve görüntülü terapi alabilirsiniz. Ya da e-posta ile danışabilirsiniz.
  Online terapi, özellikle Anadolu’da bu hizmete ulaşma imkanı olmayan, olsa da utandığı için gidemeyenler kadar büyük şehirlerin koşuşturmasından zaman ayıramayanlar için de çözüm sunuyor.

  Depresyonda olup da yardım alanların oranı Amerika ve Avrupa’da yüzde 50’nin üzerindeyken bu oranın Türkiye’de yüzde 25 olduğuna dikkat çeken Uzman Psikolog Treysi Kazmirci, online terapinin bu ihtiyacı karşılamak için uygun bir altyapı sağlayabileceği görüşünde. Kazmirci, “Online Terapi çok daha geniş bir kitleye hitap ederek daha çok kişinin yardım almasını sağlar. Elbette yüz yüze terapinin yerini almaz, ancak hiç yardım alınmamasındansa bir şekilde yardım alınması daha iyidir.” diyor.
  Uzman Psikolog Treysi Kazmirci, Online Terapinin bir çok açıdan geleneksel terapiyle benzerlik gösterdiğine dikkat çekiyor. Ancak, online terapinin yüz yüze terapinin yerini alacak yeni bir model olmadığına, sadece farklı bir şekil olduğuna dikkat çeken Kazmirci, bu sistemin 1980’lerin başından beri yaklaşık 30 yıldır dünyada uygulandığını belirtiyor.

  Online terapiyi kimler kullanabilir ?

  Terapi almak isteyip de çeşitli nedenlerle yüz yüze terapi alamayan kişiler Online Terapi seçeneğinden faydalanabileceğini vurgulayan Treysi Kazmirci’ye göre, online terapiden şunlar faydalanabilir:

  - Zaman darlığı nedeniyle kendine uygun zamanda çalışan bir terapist bulamayanlar veya bir saatlik terapi almak için belki de yol nedeniyle toplamda 2-3 saat ayırmak istemeyenler,

  - İşitme ve/veya konuşma engeli olup da işaret dili bilen terapist bulamayanlar,

  - Yurtdışında yaşayıp Türkçe konuşan terapist bulamayanlar.

  Kazmirci, kriz durumundaki kişiler, tanı konulması veya ilaç tedavisi alması gereken kişiler ve 18 yaşın altındakilerin Online Terapi’den faydalanamayacaklarını özellikle vurguluyor.

  Her 5 kişiden biri... 15 milyon kişi...

  İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü 32 ilçede sağlık ocağına başvuran toplam 500 bin kişi üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre her 5 kişiden biri psikiyatrik bir hastalık tanısı alıyor. Bu da Türkiye çapında düşünüldüğünde 15 milyon kişi demek. Yine aynı araştırmaya göre görülen hastalıklar arasında birinci sırada depresyon (%70.7) , ikinci sırada anksiyete bozuklukları (%13.3) ve üçüncü sırada ise psikotik bozukluklar (% 7.8) yer alıyor. İlk iki sırayı alan depresyon ve anksiyete bozukluklarında psikoterapinin tedavi ettiği gibi tekrarını azalttığı da araştırmalarla ispatlanmıştır. İlaç tedavisi uygulanıyor olsa bile sonrasında tekrarın önlenmesi için psikoterapi şarttır. Çeşitli ilçelerdeki sağlık ocaklarına yapılan başvurulara bakıldığındaysa psikiyatrik şikayetle başvuranların oranının ortalama olarak % 4-5 civarlarında olduğu görülmektedir.

  İsteyenler Online Terapi hizmetine nasıl ulaşabilirler?

  Online Terapi almak isteyen kişiler treysikazmirci.com adresine girerek Online Terapi sayfasından daha geniş bilgi edinebilir, Randevu Al sayfasına giderek kendilerine uygun olan seçeneği seçerek E-Posta ile Danışmanlık pakedi veya Messenger Terapi randevusu alabilirler. Kullanıcılar terapi saatlerinin oldukça esnek olduğunu ve çeşitli saatlerde çalışanlar dahil olmak üzere herkese uygun zaman dilimleri olduğunu farkedecektir.

  Treysi Kazmirci Hakkında

  1999 yılında Robert Kolej’den mezun olan Treysi Kazmirci, Koç Üniversitesi Psikoloji bölümünü 2003 yılında bitirdikten sonra 2003-2005 yılları arasında ABD’ye giderek Lesley Üniversitesi’nde Danışmanlık Psikolojisi üzerine master derecesi aldı.

  Amerika’da oldugu süre içerisinde Bayridge Hastanesi’nde çalışarak bağımlılık ve / veya ruh sağlığı sorunları olan kişilerle grup ve bireysel terapi yaptı.

  Amerika’dan döndükten sonra Mezura Kliniği’nde çalışmaya başladı. Kliniğe gelen kişilerin program süresince verdikleri kiloyu koruyup geri almalarını engellemek amacıyla düşünce ve davranış değişikliği oluşturmada yardımcı olmak üzere çalışıyor ve diyet sürecinde motivasyonun devamına katkıda bulunuyor. Yeme bozukluğu eğilimi gösteren kişilerle de çalişarak Uzm. Dyt. Dilara Koçak ile işbirliği içerisinde onların sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanması sürecine yardımcı oluyor.

  Mezura Kliniği’nde çalışmanın yanı sıra Treysi Kazmirci Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği Tarafında Sağlık Bakanlığı ile Üreme Sağlığı Programı çerçevesinde yürütülen Avrupa Birliği Projesi’nde yer aldı ve Balıklı Rum Hastanesi’nde çalıştı.
  Treysi Kazmirci şu anda Mezura Kliniği’nde ve Yedikule Psikiyatri Merkezi’nde çalışmaya devam etmektedir.

  Türkiye’ye döndükten sonra Kognitif Davranışcı Terapi, Cinsel Terapi ve Stratejik Terapi Eğitimi almış olan Treysi Kazmirci halen Aile Terapisi ve Rorschach Testi eğitimlerine katılmaya devam etmektedir. Kendisi Türk Psikologlar Derneği, Kognitif Davranışçı Terapi Derneği ve Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği üyesidir.

  Online Terapinin Avantajları

  • Evinizden veya ofisinizden çıkmadan terapi alabilirsiniz.
  • İşitme ve/veya konuşma engeliniz varsa ve işaret dili bilen bir terapist bulamıyorsanız size yazışarak terapi alma olanağı sağlar.
  • Yurtdışında yaşıyorsanız ve Türkçe konuşan bir terapist bulmakta güçlük çekiyorsanız online terapi sayesinde nerede olursanız olun Türkçe konuşarak terapi alabilirsiniz.
  • Bazı insanlar yüz yüze konuşmaktansa, bir uzmanla internet üzerinden konuşurken daha rahat hissederler.
  • Bir terapistin muayenehanesine girerken yaşanan görülme ve yargılanma korkusu yoktur.
  • Seans saatleri çok daha esnektir. İş saatleriniz dışında açık bir muayenehane bulamasanız da bu sitede online terapiye akşam saatlerinde ve haftasonları da ulaşabilirsiniz.
  • Online terapinin ücretleri yüz yüze terapiye kıyasla daha uygundur.
  • Konuşarak kendini ifade etmektense yazışmayı tercih edenler için de seçenekler mevcuttur.
  • E-posta ile danışmanlıkta, danışan e-postayı yazmaya istediği kadar vakit ayırabilir, zaman kısıtlaması yoktur.
  • Yaşadığınız bölgede gidebileceğiniz bir terapist yoksa sizi yolculuk derdinden kurtarır.
  • Yolculukta veya tatilde olsanız bile terapistinizle görüşmeye devam etme olasılığı sağlar.
  • Terapide bir saat geçirmek için bir o kadar vakti trafikte geçirmekten sizi kurtarır.
  • Evden çıkmanıza engel olacak bir ruhsal veya fiziksel sorununuz olsa bile terapi almanızı sağlar.
  • İşiniz nedeniyle düzenli bir programınız yoksa ve randevu saati ayarlamakta güçlük çekiyorsanız e-posta ile danışmanlık seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

  Online terapinin uygun olmadığı terapi durumları şunlardır:

  • Eğer bir kriz durumundaysanız, intihar etmeye, kendinize ve/veya başkasına zarar vermeye dair düşünceleriniz varsa en yakın emniyet birimine ve/veya sağlık kuruluşuna başvurun ya da 155 ve/veya 112 acil yardım hattını arayın. Kriz durumu geçtikten sonra online terapiye başvurabilirsiniz.
  • Tanı konulması veya ilaç tedavisi gerektiren durumlarda bir psikiyatriste danışılması gerekmektedir.
  • 18 yaşından küçükseniz online terapiden yararlanamazsınız.
   
 2. 21 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Kazen
 3. Lereenim

  Lereenim Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  4.224
  Beğenildi:
  167
  Ödül Puanları:
  353
  İlginç ve faydalı bir uygulama ücret varmı:?
   
 4. 22 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Kazen
 5. hidennisko

  hidennisko çiçekli böcekli :)) Pro Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2007
  Mesajlar:
  5.302
  Beğenildi:
  36
  Ödül Puanları:
  148
  evet duymuştum ama gerçekten faydalı olup olamayacağından emin değilim..
  sonucta bence karşılıklı konuşurken ağlama, mimik gibi etkilerde önemli terapist için bence
   
 6. 23 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Kazen
 7. Dishe

  Dishe ✿❤aŞk-ı KıYaMet❤✿ Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  4.003
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  146
  web sıtesınde ucretlendırme bılgılerı var ablacım..yerimseniben