Terleyen Eller Icin Önerebilecekleriniz ???

Konusu 'Güzel ve Bakımlı Eller İçin Öneriler' forumundadır ve Matmazel Green tarafından 6 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  6 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Matmazel Green
 1. Matmazel Green

  Matmazel Green yine berbat görünüyorum :( Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2007
  Mesajlar:
  248
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Kızlar kuzenimin elleri çok fazla terliyor kız sürekli soguk suya tutmaktan ve pudra sürmekten bıkmış vaziyette önerebilceğinz birşey var mı acaba ?a.s.
   
 2. 26 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Matmazel Green
 3. EU1

  EU1 Guest

  Havanın sıcaklığına, yaptığımız fiziksel aktiviteye ve ruhsal durumumuza bağlı olarak hepimiz terliyoruz. Aslında terleme tüm sağlıklı insanlarda olması gereken, vücudun su, tuz ve ısı dengesini sağlayan fizyolojik bir olay. Ancak aşırısı özellikle sosyal hayatta büyük bir soruna dönüşen terlemeyi günümüzün modern yöntemleriyle kontrol altına almak mümkün hale geldi.

  Yüzde 65′i su olan vücudumuz için terleme, metabolizmamızın sağlıklı çalıştığının ifadesi. Normalde bir insan günde 500 cc civarında sıvı kaybediyor. Vücudun bu sıvıdan daha fazla sıvı kaybetmesi ise “aşırı” terleme olarak nitelendiriliyor. Terden en çok etkilenen bölgeler ise ter bezlerinin yoğun olduğu eller, koltuk altları ve ayaklar. Özellikle sıcak havalarda bu miktar daha da artsa da, genellikle bizi rahatsız edecek düzeylere ulaşmıyor. Ancak bazı kişiler var ki, onlar hiçbir aktivitede bulunmasalar bile terden adeta sırılsıklam oluyorlar.Peki, bu kişilerin aşırı terlemesi bir rahatsızlık belirtisi mi?Hamilelik, ergenlik ve menopoz döneminde aşırı terleme olması normal karşılanıyor. Terin salgılanması, insanlarda sinir sisteminde “sempatetik” denilen bölümün çalışmasıyla ilgili. Toplumun yüzde 1′inde, özellikle stresli durumlarda bu sistem aşırı düzeyde çalışıyor. Doğuştan olan bu sistemin özellikle stresin etkisi altında kaldığımızda aşırı çalışmasının sebebi tam olarak bilinmiyor. Aşırı terleme, aynı zamanda önemli sağlık sorunlarının kaynağı da olabiliyor. Öyle ki, diyabet, böbreküstü bezi ve tiroit hastalıkları, vücutta oluşan enfeksiyon kendini terleme ile gösterebiliyor. Dolayısıyla, aşırı terlemeden şikayetçi olan kişilere bazı testler yapılarak, bu sorunun bir hastalık belirtisi olup olmadığının tespit edilmesi gerekiyor.Vücut ısısının kontrolünü sağlayan terleme, pek çok kişinin hem özel hem de sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen önemli bir sorun haline gelebiliyor. Çünkü, aşırı terleme bakteri üremesini kolaylaştırdığı için kötü kokuya da yol açıyor. Deodorant ve parfüm kullanımı bu kokunun oluşmasını bir derece azaltsa da maalesef tamamen ortadan kaldırmıyor.
  AŞIRI TERLEME RUHSAL SORUNLARA YOL AÇABİLİYOR
  Ruhsal ve fiziksel sorunlara yol açan, sosyal hayatı zorlaştıran aşırı terleme ellerde, koltuk altında, ayak altlarında, yüzde ve gövdede oluşabiliyor. Aşırı terleme ellerde oluştuğunda hem el ile yapılan işlerde güçlük çekiliyor, hem de sosyal hayatta sorunlar yaşanıyor. Aşırı terleme ayaklarda meydana geldiğinde ise, ayak kokusuna neden olarak özellikle çorap ve kapalı ayakkabıların giyildiği soğuk havalarda kişiyi oldukça güç durumda bırakabiliyor. Terleme stresli durumlarda gelişiyorsa ve kişi terlemeden rahatsız oluyorsa kısır bir döngü içine giriliyor. Kişi terleyeceğini bilerek daha endişeli hale geliyor, endişe de daha fazla terlemeye sebep oluyor. Bu nedenlerle yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve aşırı terlemenin bir hastalık belirtisi olup olmadığının tespit edilmesi için mutlaka bir doktora başvurmak gerekiyor.
  Günümüzün modern tedavi yöntemleriyle aşırı terleme rahatlıkla kontrol altına alınabiliyor. Tedaviye başlanmadan önce, aşırı terlemeye yol açan sebep saptanıyor. Terleme sorunu olan kişinin kilosu inceleniyor, kullandığı ilaçlar gözden geçiriliyor, menopozda olup olmadığı araştırılıyor. Sorunun tiroit bezinden ya da böbreküstü bezlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığına da dikkat ediliyor. Eğer bu tür sorunlar tespit edilemez ise, sempatetik sinir sisteminin doğuştan aşırı çalıştığına karar veriliyor. Tedavide ilk olarak genel tedavi yaklaşımları uygulanıyor. Kişiye terletmeyen kıyafetler giymesi, talk pudrası veya klorid içeren solüsyonlar kullanması gerektiği belirtiliyor. Bazı kişilerde sempatetik sinir sisteminin çalışmasını azaltmak ve böylece de aşırı terlemeyi önlemek için ilaç tedavisi uygulanıyor. Psikoterapi de, strese bağlı terlemenin kontrol edilmesinde kullanılan bir yöntemi oluşturuyor. Bu tedavilerle sonuç alınamazsa, aşağıda yer alan yöntemler uygulanıyor.
  TEDAVİ İÇİN KULLANILAN YÖNTEMLER
  Bu işlemler sonrasında aşırı terleme geçici ya da kalıcı olarak ortadan kalkıyor ve önemli bir sorun olmaktan çıkıyor.
  İyontoforez: Küçük su banyosu içinde, yarım saat boyunca, hastaya hafif elektrik akımı veriliyor.
  İnternational Hospital’den Dermatoloji Uzmanı Dr. Buket Pençe bu yöntemi şöyle anlatıyor; “Metal plakanın üzerine ıslak sünger konuluyor. Kol altı, el ayası, ayak tabanı gibi terleme olan bölgeye yerleştiriliyor. Islak sünger, iyontoforezi sağlıyor. Yani, suyun içindeki iyonlar ayrışıyor ve ter bezlerinin çalışmasını bloke ediyor. Hiçbir yan etkisi olmadığı için hamileler de dahil olmak üzere herkes rahatlıkla yararlanabiliyor. İşlem sırasında ağrı ya da sancı hissedilmiyor. Bu cihaz evde de rahatlıkla uygulanabiliyor. Hafif ve orta derecede terlemesi olan kişilerde oldukça başarılı sonuçlar elde ediliyor.”
  Alman Hastanesi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Elif Gürkan, bu yöntemin 3 günde bir, yarım saatlik seanslar halinde, süreleri azaltılarak birkaç ay uygulandığını belirtiyor.
  Botox: Özellikle koltuk altı terlemesinde kullanılıyor. Aslında doğal bir zehir olan ve sulandırılarak kullanılan “botulinum toksini” ter bezlerini çalıştıran sinirleri felç ederek aşırı terlemeyi durduruyor. Muayenehane şartlarında gerçekleştirilen botox uygulaması yaklaşık 30 dakika sürüyor. Lokal anestezik krem uygulandıktan sonra herbir koltuk altına seri enjeksiyonlarla botox enjekte ediliyor. Santimetre kareye bir enjeksiyon yapılıyor. Tedavinin etkisi birkaç saat sonra veya gün içinde ortaya çıkıyor. Ancak botox ağrıya yol açabiliyor. Ender de görülse bazı kalıcı sinir felçleri oluşabiliyor. Sadece ter bezlerini uyaran sinirler değil, sıcağı algılayan duyu sinirlerinin felç olması da söz konusu.
  Cerrahi yöntemler: Ellerdeki ve koltuk altındaki aşırı terleme için öneriliyor. Bu yöntemde koltuk altından bir delik açılıp, akciğer bölgesindeki, yüz ve ellere giden sinirlerin başlangıç bölgesi kesiliyor. Cerrahi tedavide ellerde yüzde 99 oranında başarı elde ediliyor. Ayaklardaki terleme içinse bel bölgesindeki sinirler kesiliyor. Koltuk altı terlemelerinde koltuk altı ter bezlerinin alınmasıyla başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Kalıcı çözüm sağlıyor.
  Lazerle tedavi: Koltuk altı aşırı terlemelerinde, koltuk altı ter bezlerinin alınmasıyla başarılı sonuçlara ulaşılabiliyor. Lokal anestezi altında, C02 lazer yardımıyla basitçe yapılabilen bu uygulamada, koltuk altından yapılan küçük kesilerle sadece aşırı terlemeye sebep olan bezler çıkarıldığı için cilt sağlam kalıyor. Dolayısıyla işlem sonrasında vücutta genellikle iz kalmıyor. Bu yöntemin uygulama süresi 20 ila 40 dakika arasında değişiyor. Aşırı terleme ve kötü koltuk altı kokusu probleminin kalıcı olarak düzeltilebildiği bu tedavide, işlem sırasında cilt çıkarılmadığı için kişi 2- 5 gün içinde normal hayatına dönebiliyor. İşlem yapılır yapılmaz aşırı terleme duruyor ve kişi normal miktarda terlemeye başlıyor. Basit bir cerrahi işlem olduğu için hastanede yatmak gerekmiyor. Bu yöntem hamileler dışında, ergenlik çağından itibaren herkese rahatlıkla uygulanabilir
   
 4. 26 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Matmazel Green
 5. cokolino

  cokolino Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  177
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  arkadaslar merhaba
  ben de asiri terleme madurlarindan biriyim, ve bu cok kotu bir duygu.ben de cerahi yontemin kesin sonuc verdigini internette ki bir sayfada okudum, ama orda asil onemli onal bu sinirlerin kesilmesi degil de onlarin iki koltuk altindan iki kucuk delik ile girilerek klips takilmasi dir, ve bu durum daha avantajli dir cunku bir yan etki falan cikarsa geri donusumlu dur. ben de ileri ki aylarda bu ameliyati yaptirmak istiyorum, cunku terleme butun sosyal hayatimi mahfetmis durumda...
  lutfen arkadaslar bu konuda bilgisi olan varsa paylassin.
  hoscakalin...
   
 6. 29 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Matmazel Green
 7. civcivim

  civcivim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Şubat 2008
  Mesajlar:
  815
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  benimde var böyle bir sorunum ellerim yaz kış nemlidir heyecanlanınca neredeyse damlayacak kadar terler.avukat 2 bayan yanlış hatırlamıyorsam bu tedaviyi görmüşlerdi.ama ben böyle birşeyi yaptırmam sonuçta vücut böyle bir reaksiyon veriyorsa vardır elbet bir nedeni.
   
 8. 1 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Matmazel Green
 9. alex

  alex Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Ocak 2008
  Mesajlar:
  332
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  benim de ellerim yaz kış hiç farketmeden terler kendi kafasına göre.
  tahlillerden hiç bir şey çıkmadı.
  çıkan ve test edilip onaylanan tek şey nemli bir yere gidince terleme yok ,ankaraya yani kuru havası olan bir yere gelince terleme tekrar başlıyor.
  istanbulda iken böyle bir sorunum yoktu. tatil yerlerinde rahatım ama eve dönünce işkence devam.
  doktor bana vücudun nemini böyle dengeliyor dedi ve ameliyat tavsiye etmedi.
   
 10. 3 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Matmazel Green
 11. ozge72

  ozge72 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2007
  Mesajlar:
  481
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  kizlar ellerinizin icine her gun adacayi suyu surmeyi deneyin... bir cok kisiye iyi gelen bir uygulama... herkeste %100 sonuc vermiyor, nedenini bilemiyorum ama deneyip de memnun kalan da cok a.s.
   
 12. 3 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Matmazel Green
 13. yorgun savaxsxçxix

  yorgun savaxsxçxix Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  7.562
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  arkadaşlar tahliller yapılıp aşırı terlemeleri için neden bulunamamış biriyim. Orta okul-lise yıllarından beri el terlemem vardır, o zamanlar en büyük sorunum oydu. Ancak daha sonra koltuk altı terlemesiyle tanışıp, kıyafetlerimde doğrudan görünen bir rahatsızlık olunca el terlemesini çok hafife almaya başladım.

  Hiperhidroz ya da benzer şekilde yazılan bir rahatsızlık deniyor, sanırım vatan gazetesinde yazar bir bayandı, aynı dertten yakınan ve önce ondan sonra buradan bir roll-on öğrendim. Aşırı terleme olan bölgeye uygulanıyor, ben sadece koltuk altında kullandım ama bir ara sağ elime yapsam mı diye de düşünmüştüm, tokalaşırken sorunum kalmaz diye.

  Bu cerrahi bir müdahale değil ve terlemeyi önlemiyor. Şöyle ki koltuk altı terlemem aniden kesildiğinde göbek bölgesinde terleme olduğunu fark etmiştim.:eek:
   
 14. 6 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Matmazel Green
 15. delphines

  delphines Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  231
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  108
  Ben de kendimi bildim bileli ellerim ve ayaklarım aşırı terler, özellikle yaz ayları tam bir kabus gibi geçiyor senağlama dediklerine katılıyorum benim de nemli yerlerde asla terlemiyor, istanbulda ya da alanya da bırakım elimi ayağımı koltukaltım bile terlemez, ama ankarada ter elimden damlıyor nerdeyse gamyoncuiremsu
   
 16. 10 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Matmazel Green
 17. ilkim03

  ilkim03 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  2 Kasım 2008
  Mesajlar:
  690
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  yaz kış ellerimde ayaklarımda terler bi çözüm bulamadım :bbo:
   
 18. 14 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Matmazel Green
 19. cucu-pete

  cucu-pete Sana Emanetiz Rabbim... Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  8.482
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  146
  benimde ellerim cok terlerdi,kendimi sosyal hayattan dislardim o derece yani,derste yazi yazamazdim:KK43:sinav kagitlarim renk degistirirdi:KK43:
  bilmiyorum nasil gecti,evlendikten sonra terlememde inanilmaz bi azalma oldu,simdi siz hatirlatmasaniz ellerimden bu kadar dert cektigimi inanin animsamazdim:)