Termal Kameralar Iki Büyük Sirri Ortaya çikardi!.

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve realist tarafından 6 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  6 Şubat 2008
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148

  Farklı hayvanların termal kameralarla çekilen görüntüleri ilginç gerçekleri de ortaya çıkardı.

  [​IMG]


  Isıya duyarlı bu kameralarla yapılan çekimlerde hayvanların soğuk ve sıcaklık sırları net olarak belirlendi.


  Yapılan çekimlerde Zebralar ve flamingolarla ilgili iki bilinmiyen gerçek ortaya çıktı.


  Penguvenlerin sıcakbaşlı olduğu, pelikanların ise soğuk kalp taşadığını gösteren bu çekimlerde pelikanların burnu soğuk ve nemli olarak görüntülendi.


  Londra Hayvanat Bahçesinde yapılan çekimlerde hayvanların en sıcak bölgeleri kırmızı ile sınırlı iken en soğuk bölgeler yeşil ve mavi alanlar olarak resmedildi.Bu hayvanları soğuktan koruyan kıl ve tüyler aynı zamanda da Güneş'ten de koruyor.

  Hayvanların kol ve bacakları, toynakları, kuyrukları ve kulakları vücutlarının en serin parçalarıdır. Bu hayvanların yüzleri, özel olarak ta gözlerinin sıcaklık yaydığı yine bu çekimlerde belli oldu.


  Termal kamerada pelikanın tüylerinin vücudunu yalıttığı belirlenirken, sadece ayaklarında sıcaklık olduğu gözlendi.Kamera, kuşun arkasında ayak izlerinin ılık izini bile görüntülemeyi başardı.


  Diğer şekillerde, bir kelebeğin kanadı dağılan kanın ılık damarlarını ısı derecesi görüntülenirken, zebraların siyah ve beyaz çizgileriyle ilgili ilginç bir gerçek ortaya çıkarıldı.


  Bir flamingonun ayağında enerjiyi korumak için durduğu sırada bir bacakta olan kan dolaşımı kestiği net olarak görülüyor.


  Flamingoların yeterli ısıya ulaştığında ayağına giden kanı kesmesi yeni bir buluş olarak ortaya çıkarıldı.


  Bu zebrada siyah çizgilerin, beyazdan daha sıcak olması da bir başka sürpriz oldu.Zebralar sıcağı içine çeker ve bunu ihtiyaç halinde kullanır.Zebraların siyah çizgileri güneşi emerek ısıyı içine alıyor.Akşamları ve serin havalarda siyah çizgilerin emdiği bu sıcaklık bütün vücut için kullanılıyor.


  Bugüne kadar zebraların çizgilerin düşmanlarını yanıltmak için kullanıldığına inanılıyordu.