Test-Point Ovülasyon (Yumurtlamayı takip) Testi

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve nesrin111 tarafından 16 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  16 Ocak 2009
  Konu Sahibi : nesrin111
 1. nesrin111

  nesrin111 hayat boş boş boş Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.886
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  Test-Point Ovülasyon (Yumurtlamayı takip) Testi
  Bu test ne amaçla kullanılır?
  Test-Point Ovülasyon testi, ovülasyon hormonu LH (Lüteinizan hormon) düzeylerini, evde belirleyebilmek amacıyla hazırlanmış bir testdir. Bu hormon konsantrasyonundaki yükselme, ovülasyonun (yumurtlamanın) 24 ile 48 saat arasında gerçekleşeceğini gösterir. Bu dönem menstrüel dönemin (adet döneminin) gebelik olma şansı en yüksek dönemidir. Test sonuçları sadece 5 dakika sonra görülebilir. Test Point ovulasyon testi yalnızca vücut dışında kullanılabilen bir testdir.

  Ovülasyonun kısa açıklaması
  Ovülasyonun olma sebebi LH hormonudur. Menstrüel dönemin büyük bir kısmında LH hormon düzeyleri hem kanda hem de idrarda çok düşüktür. Ovülasyondan kısa bir süre önce LH düzeyleri hızlı bir artışla bir zirve yapar ve konsantrasyonu idrarda ölçülebilecek düzeylere yükselir. Bu LH zirvesini takip eden 24 - 48 saat zarfında ovülasyon gerçekleşir. Ovülasyonu takip eden bir kaç gün hamile kalma şansı çok yüksektir.

  Bu test nasıl çalışır?
  Test-Point Ovülasyon testi, idrarda bulunan LH hormonu ile reaksiyona girecek antikorlar içermektedir. Bu reaksiyon test aracı üzerinde renkli çizgiler oluşturur.
  Test aracı üzerine idrar konulduktan sonra test aracının penceresinde tek bir çizgi (kontrol çizgisi) veya iki renkli çizgi belirecektir (kontrol çizgisi ve test çizgisi). İki çizgi ovülasyon hormonunda bir artış olduğunu gösterecektir. Ve test çizgisinin rengi kontrol çizgisinden daha şiddetli ise, bu bize ovülasyonun 24 il 48 saat arasında olacağını belirtir.
  Kontrol çizgisi bize testin doğru bir şekilde yapıldığını göstermektedir.