tetenoz aşısını ne zaman olucaz

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve mehtapbaygus tarafından 11 Mart 2008 başlatılmıştır.

  11 Mart 2008
  Konu Sahibi : mehtapbaygus
 1. mehtapbaygus

  mehtapbaygus Guest

  kızlar tetenoz aşısı oluyomuş gebeler.22 24 haftalar arasıda diyen var daha geç söyleyenlerde var.2 keremi yapılıyo ya ben bilmiyorum.
   
 2. 11 Mart 2008
  Konu Sahibi : mehtapbaygus
 3. ...DiLeK...

  ...DiLeK... Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Şubat 2008
  Mesajlar:
  208
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Bak ne buldum:


  GEBELİKTE TETANOZ AŞISI

  Tetanoz, Clostridium tetani adı verilen bir bakterinin vücuda girmesiyle oluşan bir enfeksiyondur. Bakteri vücuda girdikten sonra aşı olmamış duyarlı bireylerde tetanospazmin adı verilen bir madde salgılar. Bu madde vücuttaki kasların istemsiz şekilde kasılmasına neden olur ve ileri durumlarda hastalık solunum kaslarının felcine ve solunum yetmezliğinden ölüme neden olur.

  Hastalık, aşılı olmayan insanlara steril olmayan şartlarda yapılan müdahalelerden (uygunsuz koşullarda yapılan doğum, kürtaj, ameliyatlar, enjeksiyonlar) veya toprakla (düşerek yaralanma gibi), dış ortamda bulunan metallerle (trafik kazaları, çivi batması gibi), ya da diğer maddelerle (kıymık batması gibi) yaralanma sonucu direkt temasla bakterinin kana geçerek çoğalması sonucu oluşur.

  Gelişmemiş ülkelerde göbek bağının uygun olmayan şartlarda kesilmesi (taş, steril olmayan bıçak veya jilet gibi aletlerle) sonucu oluşan yenidoğan tetanozu, yenidoğan ölümleri arasında üst sıralarda yeralır.

  Yenidoğan bir bebek aşılı olan annesinden aldığı antikorlarla (bağışıklığı sağlayan protein yapılı maddeler) hastalığa yakalanmaktan korunur. Bu yüzden yeni doğmuş bir bebeğin hastalığa yakalanmaması, annesinin hastalığa karşı bağışık olmasına bağlıdır.

  Ülkemizde düzenli olarak doktor kontrollerine götürülen her çocuğa belirli aralıklarla tetanoz aşısı yapılır (DBT şeklinde; difteri ve boğmaca aşısıyla birlikte) ve bu aşılar hastalıktan korunmada yeterli olur. Çoğunlukla ihmal edilen ise çocuklukta yapılan bu aşıların erişkinlik döneminde de belli aralıklarla vücuda "hatırlatılması" amacıyla uygulanan rapel aşılarıdır. Bu rapeller 10 yıllık aralıklarla yeni bir doz aşı şeklinde yapılmalıdır.

  Gebelikte ne yapılmalıdır?

  Her ne kadar doğum yapacağınız yerin steril olacağından emin olsanız da, ekstra bir önlem olarak gebelikte bu rapelin yapılmasında fayda vardır. Rapel gebeliğin herhangi bir döneminde uygulanabilmesine karşın (toksoid adı verilen tetanoz aşısı, içinde canlı bakteri bulundurmaz), kural olarak ilaç uygulamaları mümkün olduğunca bebeğin organ gelişiminin tamamlanmış kabul edildiği birinci trimester (ilk üç aylık dönem) sonuna ertelenmektedir.

  Ülkemizde sağlık ocaklarında tetanoz aşısı 20. gebelik haftasını tamamlamış olan anne adaylarına ücretsiz olarak sağlanır.

  * Eğer çocukluktaki aşılarınız tam ise ve rapelinizin yapıldığı zaman üzerinden 10 seneden daha az geçtiğine emin iseniz gebelik döneminde bu aşıyı yaptırmanıza gerek yoktur.
  * Eğer çocukluktaki aşılarınız yapılmamışsa tercihan gebelik öncesi dönemde, bu mümkün değilse, gebelikte doktorunuzun önerisine göre toplam üç doz tetanoz aşısı olmalısınız.
  * Eğer rapeliniz yapılmamışsa, ya da tam hatırlamıyorsanız, gebelikte ilk üç aylık dönemin sonunda bu aşıyı yaptırmalısınız.

  Tetanoz gelişmekte olan ülkelerde yenidoğan ölümlerinde önemli yeri olan bir hastalıktır ve aşıyla önlenebilir.
  (alıntıdır)
   
 4. 13 Mart 2008
  Konu Sahibi : mehtapbaygus
 5. mehtapbaygus

  mehtapbaygus Guest

  teşekkürler bu bilgiler için.dün doktoruma sordum 4üncü aydan sonra yaptırabilirsin sağlık ocağına gidersen seni yönlendirirler dedi
   
 6. 14 Mart 2008
  Konu Sahibi : mehtapbaygus
 7. sherry456

  sherry456 Guest

  benim doktorum 24. haftada yapılıyo dedi ama kaç doz bilmiyorum.
   
 8. 22 Mart 2008
  Konu Sahibi : mehtapbaygus
 9. EU3

  EU3 Guest

  canım benim dr.gerek yok tetanoz aşısına dedi sanırım yapılmıycak bana zaten ben geçen sene yaptırmak zorunda kalmıştım 5 sene koruyomuş
   
 10. 24 Mart 2008
  Konu Sahibi : mehtapbaygus
 11. Jay82

  Jay82 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Mart 2008
  Mesajlar:
  18
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  selam kizlar,
  ben almanyada yasiyorum. Burda genelde hamilelikte acil degilse, ne asi yaptirirlar, ne de ilaveten ilac verirler, gerekirse dogumdan sonra yapariz derler..yerimseniben.haberiniz olsun...
   
 12. 28 Mart 2008
  Konu Sahibi : mehtapbaygus
 13. pxixtpxixt

  pxixtpxixt Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Mart 2008
  Mesajlar:
  101
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ben ilkini vuruldum(19+5) ikincisini nisanın 25'inde vurulacağım. son beş yılda vuruldunuz mu diye sordu bana doktorum vurulmadığım için de hani doğum esnasında bişiy olmaması açısından tedbir amaçlı sanırım vuruldu.
  ama iğrenç bi aşı 3 gün kolum kıpırdamadı şişti ateş yaptı ama bünyeyle de alakalı sanırım olan başka arkadaşlarım hiç böle bi sorun yaşamamış.
   
 14. 28 Mart 2008
  Konu Sahibi : mehtapbaygus
 15. panikatak

  panikatak Guest

  ben yaptırmayı düşünmüyorum canım
   
 16. 28 Mart 2008
  Konu Sahibi : mehtapbaygus
 17. sherry456

  sherry456 Guest

  bende yaptırmak istiyorum.hafta başında istanbul da olacğım bi 15 gün kadar kalacağım.
  sanırım istanbul da yaptırcam.
   
 18. 28 Mart 2008
  Konu Sahibi : mehtapbaygus
 19. ELVXIXN

  ELVXIXN 5 parmak kurabiyemiz Üye

  Katılım:
  18 Mart 2008
  Mesajlar:
  2.229
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  tetanoz aşısı yaptırmaya gerek yok cnm,zorunlu deil zaten.ben druma sordum gerek yok dedi.yaptırmıcam.zaten ilaç kullanmamaya bile dikkat ediyoruz aşı bile olmamak daha uygun