Tezer Özlü

Konusu 'Yazarlar' forumundadır ve moondancer tarafından 8 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

8 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : moondancer
  1. moondancer

moondancer Sonunda Çok Mutlu :) Üye

Beğenildi:
    166
    Ödül Puanları:
    113

Tezer Özlü 1943 yılında İstanbul'da doğdu. 1935 yılında doğan öykü ve roman yazarı Demir Özlü'nün kız kardeşidir. Yayımladığı üç "farklı" kitabıyla edebiyatımızın çok erken yaşta yitirdiği en özgün kalemlerden biri oldu.

1963 (Ankara) ve 1968 (İstanbul) yıllarında çevirmenlik yaptı. 1981 yılında burslu olarak Almanya'ya gitti. Burada radyo programları yaptı.

İstanbul'da Avusturya Kız Lisesi'nde okudu (Austrian St. George's College). İlk kitabı olan Eski Bahçe'yi, (1978) 1963'ten beri dergilerde yayımlanan öykülerinden oluşturdu. İlk romanı Çocukluğun Soğuk Geceleri (1980); kişinin, çocukluğundan başlayarak içine düştüğü yaşamın, kimi zaman fiziksel-kaba, kimi zaman inceltilmiş-dolaylı baskılarıyla karşı karşıya kalışını ve yaşadığı ya da "yaşamasına izin verilmek istenmeyen" farklılığını ve uyumsuzluğunu son derece sarsıcı ve incelikli bir biçimde, "teninde duyarak" işledi.

Özlü, yaşamın anlamını arayan ve bu arayışı hayranlık duyduğu üç yazarın (Svevo, Kafka ve Pavese) izlerini ve izleklerini de sürerek sürdüren ikinci roman/anlatısını ise 1983'te Auf den Spuren eines Selbstmords (Bir İntiharın İzinde) adıyla yazmış; yapıt 1983 Marburg Yazın Ödülü'nü kazanmıştı.

Bu kitap, daha sonra dilimizde, yazarı tarafından Yaşamın Ucuna Yolculuk (1984) adıyla bir anlamda yeniden yaratıldı. Özlü'nün ölümünün ardından; ilk öykü kitabı, daha sonra yazdığı öykülerle bir arada Eski Bahçe - Eski Sevgi (1987) adıyla basılmış; Gergedan dergisi 13. sayısında yazarın adına özel bir "fotobiyografi" yayımlamış; kimi günce ve anlatı parçaları ise Kalanlar (1990) adlı küçük bir kitapçıkta toplanmıştı.

1993'te YKY tarafından başlatılan "Bütün Yapıtları" dizisi, Özlü'nün daha önce yayımlanmamış senaryosu Zaman Dışı Yaşam'la sona eriyor. Not: Kalanlar adıyla bir araya getirilen metinlerin birçoğu Almanca yazılmış ve Sezer Duru tarafından Türkçe'ye çevrilmiştir.

Göğüs Kanserinden 18 Şubat 1986 tarihinde İsviçre'nin Zürih Kentinde (43 yaşında) vefat etti. Cenazesi İstanbul Aşiyan Mezarlığına defnedildi.

Eski Bahçe (1978), öykü
    Çocukluğun Soğuk Geceleri (1980), roman
    Auf den Spuren eines Selbstmords (Bir İntiharın İzinde 1983),roman
    Yaşamın Ucuna Yolculuk (1984), roman
    Eski Bahçe - Eski Sevgi (1987), öykü
    Zaman Dışı Yaşam (2000), senaryo

Tezer Özlü seven başka arkadaşlar da var mı aramızda?

2. 15 Ağustos 2009
  3. moondancer

moondancer Sonunda Çok Mutlu :) Üye

Beğenildi:
    166
    Ödül Puanları:
    113
    ama insanın gerçek yeteneğini,tüm yaşamını,kanını,aklını,varoluşunu, verdiği iç dünyasının olgularının sizler için hiçbir değeri yok ki... bırakıyorsun insan onları kendisiyle birlikte gömsün.ama hayır,hiç değilse susarak hepsini yüzünüze haykırmak istiyorum.sizin düzeninizle, akıl anlayışınızla,namus anlayışınızla,başarı anlayışınızla hiç bağdaşan yanım yok.aranızda dolaşmak için giyiniyorum.hem de iyi giyiniyorum.iyi giyinene iyi yer verdiğiniz için.aranızda dolaşmak için çalışıyorum.istediğimi çalışmama izin vermediğiniz için.içgüdülerimi hiçbir işte uygulamama izin vermediğiniz için.hiçbir çaba harcamadan bunları yapabiliyorum,birşey yapıldı sanıyorsunuz.yaşamım boyunca içimi kemirttiniz.evlerinizle.okullarınızla.işyerlerinizle.özel ya da resmi kuruluşlarınızla içimi kemirttiniz.ölmek istedim,dirilttiniz. yazı yazmak istedim,aç kalırsın dediniz.aç kalmayı denedim,serum verdiniz.delirdim,kafama elektrik verdiniz.hiç aile olmıyacak insanla biraraya geldim,gene aile olduk.ben bütün bunların dışındayım..."

idrakizm bunu beğendi.
  4. 29 Ağustos 2009
  5. Macchiato

Macchiato Hayat kısa kuşlar uçuyor! Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Severim tabi..Çocukluğun soğuk geceleri ve
    Yaşamın ucuna yolculuk bir başkadır..
    Bazı okuyucuları onun intihar ettiğini
    düşünmekte..İnanımıyorlar intihardan
    hep bahsedip intihar etmemesinden..

Tezer Özlü'nün beğenmediği insan tipleri:
    -İnsan dramının bilincinde olmayanlar...
    -Kendilerine hâkim olmaları gerektiğini sananlar
    -Âşık olunca, ömür boyu sürecek eşlerini bulduklarını sananlar..
    -Sabahları genel konular üzerine konuşabilenler
    -Karı veya kocasına hayranlık duyanlar..
    -Görgüden söz edenler..

fransizdanteli bunu beğendi.
  6. 1 Aralık 2009
  7. BenPia

BenPia Queen Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    106
    -Yapma!
    -Sana ne oldu? Sensiz yaşayamam.
    -Yaşarsın.Herkes herkessiz yaşayabilir.Bizim ilişkimiz bitti.Seninle ilk yattığımız gecelerde bile,sanki sevişmenin sonunda kollarımda bir ölü kalıyordu.Birbirimizi boşluğa sürüklüyoruz, öldürüyoruz.
    -Birlikte ölelim!
    -Ne farkı var.İstersen bahçeye bir çukur kazıp, ikimizi gömsünler.
    -Gömsünler, isterim.
    -Gömmesinler.Gel otur, getirdiğin konyaktan içelim.Sevdiğin kenti anlat.”

Leo Ferre’nin konseri den...

idrakizm bunu beğendi.
  8. 1 Aralık 2009
  9. BenPia

BenPia Queen Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    106
    * "Doğumum bile bir kökünden kopma idi.On yaşıma kadar,çevremi,özellikle çevremdeki sessizliği kavramaya çalıştım...Yirmi yaşım ile otuz yaşım arasında aklın bittiği yerleri ve çıldırmanın sınırlarını aradım...Otuz yaşım ile kırk yaşım arasında ne akıllı ne de çılgındım.Dünyayı kavradığım sandım...Kırk yaşındayım.Bugün, gecenin bazı saatlerinde kitlenin anlamsız gürültüsü içinde boğuluyorum...Kendimi öldürmeye çalışıyorum..Özlemlerim kalmadı. Bıraktım.Hepsini kendi ve benim dünyamı anlamaları için bıraktım...Ve bana ölümsüzlerin sonsuz acıları kaldı." (Kalanlar, arka kapak)

10. 6 Mart 2015
  11. Axelia

Axelia Just Love! Pro Üye

Beğenildi:
    2.819
    Ödül Puanları:
    238
    Tezer cim, gamli prensesim ... Aklima adalet agaoglu okurken geldin. Senden bahsetmis gelini olarak... Cok erken gitmissin, sana ihtiyacimiz var, ic doker gibi yazmana... Bir yazar, yazmadan nasil konusabilir ki? Rahat uyu

12. 25 Haziran 2015
  13. purplebliss

purplebliss Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    200
    Ödül Puanları:
    93
    "her neyse. dışarıda kahve içmekten nefret ederim zaten, evde yeterince içiyorum. kahve içelim dememin nedeni, bira içip duygusallaştıktan sonra aynı döngüye tekrar başlamaktan korkuyor olmam. sonuçta bir gün, o kahveyi barış içinde içeceğiz, havadan sudan konuşacağız, herkesin herkessiz yapabileceğini bildiğimizden"

14. 17 Temmuz 2015
  15. Axelia

Axelia Just Love! Pro Üye

Beğenildi:
    2.819
    Ödül Puanları:
    238
    gamlı prensesim.

16. 30 Ağustos 2015
  17. sevde_

sevde_ Güneş yağar, yağmur açar burada... Pro Üye

Beğenildi:
    11.677
    Ödül Puanları:
    288
    Cocuklugun Soguk Geceleri'ni okudum. Begenemedim malesef.
    Anlatimiyla bana hitap eden bir yazar degil.

18. 11 Nisan 2016
  19. idrakizm

idrakizm hayal kırıklığı en dizginleyici tedavi V.W Üye

Beğenildi:
    316
    Ödül Puanları:
    23
    Çocukluğun soğuk geceleri der giderim.
    Yalnız sağlam bir ruh halinde okunması tavsiyedir. Yoksa insanı dramın kollarına atar.