The America I Discovered

Konusu 'Kitap Günü' forumundadır ve dilekcim tarafından 19 Kasım 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  19 Kasım 2009
  Konu Sahibi : dilekcim
 1. dilekcim

  dilekcim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  24
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Merhaba Arkadaşlar,

  İngilizce bilen ve öğrenen arkadaşlara Amerika'da çıkan bir kitabı tavsiye etmek istiyorum. Orta derecede İngilizce bilen bir kişinin bile çok rahatlıkla okuyabileceği kitap çok sade bir dil ve anlatımla yazılmış. "The America I Discovered" 40 yaşındaki bir Türk'ün 2001 krızinden sonra şirketini kapatarak Amerika'ya gidişini, Atatürk hava limanından başlayan ilginç ve komik olaylar dizisini anlatıyor. Amerika'ya çok değişik bir bakış. Amerikaya gitmek isteyenlerin, gitmeye hazırlananların, çocuklarını Amerika'ya eğitim için göndermek isteyenlerin, çocukları orada olanların ve gerçek Amerika'yı merak edenlerin bir solukta okuyacakları ilginç bir kitap.

  Amerikalıların yabancılara karşı çok anlayışlı davranması ve yardımcı olması beni biraz şaşırttı. Yazarın her seferinde Amerikan gümrüğünde karşılaştığı sıkıntılar hariç tabi. Geleneksel Türk düşünce yapısı çok yerde Amerikan kültürüyle çakışmış ve yazarı zor durumda bırakmış. Yazarın bir Türk erkeğinin bütün fantazilerini gerçekleştirebileceği fırsatlar eline geçmişken, bunları elinin tersiyle itmesi bana pek inandırıcı gelmedi doğrusu. Özellikle Amerikalı kadınlarla yaşadığı arkadaşlıkları ve sonuçlarını çok güzel anlatmış. Amerikalı kadınların, ilişkilerinde olan rahatlığı çok ilginç. Ayrıca yazarın Türkiye'de siyasilere yönelik yaptığı göndermeler de var. Mevlana'nın "Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol" sözünü zamanı geldiğinde çok güzel kullanmış. Türk atasözlerine de zaman zaman yer vermiş.

  Yazarın 11 Eylül terörist saldırılarıyla ilgili bir çok tartışmalara maruz kaldığı anlaşılıyor ve kitabın bir bölümünde bu konuyu çok ciddi ve güzel bir şekilde işliyor. Kendisiyle kavga etmek üzere gelen bir Amerikalıyı önce sakinleştirip daha sonra da ikna etmesi, bütün dünyanın okuyup ders çıkarması niteliğinde bir olay. Bu yüzden ben bu kitabı duyurabileceğim kadar çok insana duyurmaya çalışacağım. Siz de okuyup arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz sanırım iyi birşey yapmış olursunuz.
  Kitabı önce yayınevinin sitesinden almak istedim ama Amerika dışına satışları olmadığı için linki veren arkadaşımdan istedim, o da Amerikadan alıp gönderdi. Yayınevinden alamayınca, nasıl alabileceğimi sormuştum ve dün Amazon'dan alabileceğimi söylediler. Amazonda kitabın adı ile arayabilirsiniz.
  Bu kitabın özellikle Amerika'da çok okunmasını sağlayalım . Umarım yakında Türkçe yayınlanır ve herkes okuyabilir.
  Link veremiyorum.
  Kitabın websitesinde kitaptan bir bölüm okuyabilir ve alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 22 Ocak 2010
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.