Tırnak Batması Tedavisinde İlarzu' nun Yaşadıkları.

Konusu 'Dermatoloji - Deri ve Cilt Hastalıkları' forumundadır ve ilarzu tarafından 17 Eylül 2010 başlatılmıştır.

  17 Eylül 2010
  Konu Sahibi : ilarzu
 1. ilarzu

  ilarzu Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  1 Aralık 2008
  Mesajlar:
  9.483
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  148
  Merhaba arkdaşlar;

  Şubat ayından itibaren tırnak batması problemi yaşıyorum. Tedavi sürecini sizlere anlatmak istedim. Doktorlardan duyduklarımı, tırnağın çektirme veya yaktırma gibi müdahaleler ile neler olduğunu sizlerle paylaşmak, nasıl bir durumla karşıkarşıya kaldığınızı nasıl davranmanız gerektiği konularında fikir sahibi olabilmeniz için konuyu açtım hayırlısıylan.


  Tedavim hala sürüyor devam ettikçe yazacağım. Sizlerde yaşadıklarınızı yazarsanız birbirmize daha çok yardım etmiş oluruz.


  Şubat ayında tırnağımda batma vardı. Et için uzuyor bi türlü çıkartamıyordum. Kendi kendime uğraşırken artık bıkkınlığın da verdiği etki ile tırnağı soldan yuvarlak girdim. Biraz da derin girim geç uzasın diye...


  Herşey burda başladı... Tırnağım o gün ağrımaya başladı. Üzerine basamamaya başladım. Ayağımı yere bastığımda ağrı duruyor, kaldırdığımda şiddetli ağırıyordu. Ertesi günü işe gitmedim. Sağlık ocağına sürüne sürüne gittim diyebilirim.

  Teyzemde tırnak sorunu vardı ondan biliyorum nasıl birşey olduğunu. Doktora gitmek istemiyordum ama daha da şiddetli ağırıyordu gitmek zorundaydım. Teyzemin doktoru ssk doktoruydu ve çekti tırnağını. Çok acımıştı, ve sorun hallolmamıştı. Şu an hala aynı.


  Araştırdım araştırdım bir doktor buldum. Çok iyi dediler falan... Şubatta başladık tedaviye. Tırnakta mantar, iltihap v şekil bozukluğu teşhisi koydu. Dedim ki ekim ayında fuarım var ve ben ayakkabı giymek zorundayım. --Giyersin dedi.

  Şubattan hazirana kadar devam ettim ilaçlara. Hiç birinde pek bi değişme olmadı. Bir gün denize gittim. Öğlenden akşam 5 e kadar denizde yüzdüm. Çıktığımda mantarın olmadığını gördüm. Sevindim. Fakat bununla beraber tırnak uzuyor etin içinden kıvrılmış bir şekilde çıkmaya başlıyordu.

  İltihap da hafifledi fakat bozukluk süratli bir şekilde ilerliyordu. Haziranda tekrar doktora gittim. Tekrar iltihap yaptığını söyledi. Ben de yakılacaksa yakılsın dedim sonunda. Çünkü ekime az kaldı ve ben şu an tırnağıma çarşaf değse uykumda acıdan fırlıyorum dedim.--Yakalım dedi ve yaktı. Yakma işini tırnakla beraber eti de keserek yaktı. ilk iğne vurdu iki tane ölüyorum sandım. :2:

  Sonraki yakma işlemlerini hiç hissetmedim. Sadece kokudan annem bayılacak gibi oldu.

  Tırnağı yakarken göstermediler. İşlem bitip gördüğümde gözlerime inanamadım.. Tırnağı bırak parmak gitmiş...

  işte yakıldıktan sonraki ilk gün fotom...

  [​IMG]


  ilaç tedavisi, sabah akşam baticon pansuman yapmaya devam ettim. Kesinlikle su değdirmedim. Ağustos ayında tekrar gittim. Görüntüde bir değişiklik yoktu. Daha kuruydu, sabah bir kabuk koptu içinde sıvı vardı. Doktor güzel dedi. ilk basamağı atlattık şimdi estetik bölümüne geçeceğiz. Tatile gidebilirsin, havuza girebilrsin. Gittim her havuzadan çıkışımda baticona devam ettim. Fakat tatile gittiğimin ilk günü diğer tırnakta batma hissetmeye başladım. Diğeri ağrımıyor şimdi de bu ağrıyordu.

  Tatil bitti eve geldim. 1 hafta geçti. İkinci hafta başı diğer tırnaktan gece uyuyamadım. yani bu pazartesi oluyor. Sabah 5 te uyudum. Ağrı kesiciler merhemler falan... Sabah kalktım doktora gittim. Dedim böyle böyle . dedi -- bunu da yakacaz...

  olmaz dedim. fuarım var yakamazsınız. başka bişey bulacaksınız. Bana bi kart verdi. dedi ki burda tırnağa tel takıyorlar, seni rahatlatır yürüyebilmeni sağlar.

  Çıkarken de benden hiç iyileşmeyen tırnağım için bir dahaki geldiğinizde muayene ücreti alınacaktır 3 ayda bir alınır demezler mi fıttırdım.


  Ertesi günü telciye gittim. Kadın benimle 1 saat konuştu. Muayene etti para almadı.

  kadının dediklerini anlatacağım şimdi;

  cerrah olan doktora gidersen tırnağını çeker, dermotolojiye gidersen yakar, ama pedigri uzmanına (burayı tam bilmiyorum ayak uzmanı doktormuş işte) gidersen ikisini de yapmaz. sadece tel takar onun yanında iyileşmesi için ilaçlar merhemler verir.

  şu görüntü berbat bir görüntü.3 aydan beri iltihapı, mantarı kurutamamışsın. Sana doktor tedavi için verdiği tırnak cilasını diğer tırnaklarına da süreceğini söylemedi mi? bunlarda da mantar var ve sıçrıyor. diğer tırnakta çıkmasının sebebi bu.


  Eğer işinin uzmanı olsaydı zaten ilk muayenede senden doku kültürü istemeli laboratuarda kontrol ettirmeli, sorunun neden kaynaklandığını tespit edip antibiyotiğini bile ona göre vermeliydi. Fakat doktorun dermatolog olduğundan direk sana genel bir antibiyotik vermiş ve yararlı olmamış. Bir merhem vermemiş. Bu durumda da yumuşak dokun iyleşmemiş. Bu parmak 3 aydan beri bu durumdaysa demek ki tedavi başarısızdır. Devam etmek yanlıştır.

  Dedimki ---- fakat benim tırnağım içine kıvrılmıştı yarım ay şeklini geçmiş kendine dönüyordu yakılmadan olmayacaktı.

  dedi ki--- biz tırnağın iki tarafından da dönerek ana plaka ile kaynaştığı, tırnağın kendi üzerinden 3 kat kıvrıldığı durumlarda, yani seninkinden kat kat kötü durumda olan tırnakları sadece tel ile iyileştiriyoruz. eğer sen haziranda yaktırmak yerine bana gelseydin şu an ne bu görüntü olacaktı ne de tırnağın batık uzayacaktı. Şu an uzayacak olan tırnağın yine batık uzayacak. şimdi diğer tırnağına bakalım. bu tırnağında mantar var az iltihap var. bunun için diğer tırnağın için verrdiğim antibiyotik etki edecektir, merhem veriyorum onu kullanmaya başla. hemen kendini topalayacaktır zaten. telini de taktık mı tırnağı yavaş yavaş, nasıl diş tellerinde oluyorsa aynen onun gibi kenarlardan yaydırıp tırnak etine yerleştireceğiz. bunu yaparken hiç birşey hissetmeyeceksin. iğne yok, kesme yok, çekme yok...


  bu konuşmadan sonra çıktım. randevu aldım önümüzdeki perçembeye. şu an antibiyoriğe başladım. merhemi de sürmeye başlayacağım... gelişmeleri size yazacağım. canlar. eğer ilgilenen olursa tabi:)))
   
 2. 17 Eylül 2010
  Konu Sahibi : ilarzu
 3. Philemon

  Philemon çapulcunun annesi Pro Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2010
  Mesajlar:
  15.763
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  198
  çok geçmiş olsun!
  parmağınızı görünce nerdeyse bayılacaktım.perişan etmişler parmağınızı.
   
 4. 17 Eylül 2010
  Konu Sahibi : ilarzu
 5. Sumak

  Sumak benim kürkçü dükkanım,kk :) Pro Üye

  Katılım:
  12 Şubat 2008
  Mesajlar:
  11.966
  Beğenildi:
  296
  Ödül Puanları:
  203
  ay ınanmıyoruuuuum nasıl olmuş öyle

  benım kardesım de cok cektı tırnak batmasından amelıyat oldu kurtuldu ..

  neden uzatmıslar bu kadar ıslemle anlamadım..

  ıkı ayak bas parmagında da sorun vardı kestıler kenarları düz seklınde ve batan yerı aldılar

  cok fena oldum gorunce cok gecmıs olsun
   
 6. 17 Eylül 2010
  Konu Sahibi : ilarzu
 7. Philemon

  Philemon çapulcunun annesi Pro Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2010
  Mesajlar:
  15.763
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  198
  geçen sene kızkardeşimde yaşamıştı tırnak batmasını,oda ilaçlar,merhemler,pansuman tırnak toparlanamadı bir türlü.derya baykalda doktor görmüştüm tırnak batmasına çözüm diyordu.hemen bukduk nişantaşında muayenehanesi varmış oraya gittik.tırnağı çekmeden,yakmadan işlem yaptı.kardeşimin tırnağı düzeldi.(bayağı tuzluya mal oldu,ama sağlıktan önemli değil.)
   
 8. 17 Eylül 2010
  Konu Sahibi : ilarzu
 9. ilarzu

  ilarzu Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  1 Aralık 2008
  Mesajlar:
  9.483
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  148
  Kızlar fotoyu mahsus koydum, yaktırmayı düşünenler karşılaşacakları manzarayı görsünler iistedim. Kadınız açık ayakkabı giyiyoruz, ne kadar zamanda geçecek, aynı şekline gelecek mi?....

  Philemon ne yaptırdı tam olarak tel mi benim yaptırmayı düşündüğüm gibi?
   
 10. 17 Eylül 2010
  Konu Sahibi : ilarzu
 11. cufi

  cufi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Aralık 2009
  Mesajlar:
  140
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  çok geçmiş olsun canım, çok üzüldüm yaşadıklarına, benimde bu kış tırnağımda batma oldu, yanlış kesimden dolayı...ben ilgilnemedikçe sorun büyüdü yürüyemez oldum, ayakkabı giyemez oldum, acısından uyuyamaz oldum bende...sonra yaşadığım yerde küçük bir özel hastane var, orda genel cerraha gösterdim, kendi yaptığı bir karışımı verdi bir de antibiyotik, emziriyorum diye hafif bir antibiyotikti.o karışım 3 gün içinde iltihabı akıttı tamamen, tırnağı güzelce kestik, oyulan yerden düzelttik sürekli eşimle, çok şükür oymuş, bir daha yaşamadım o problemi, Allah acil şifalar versin sanada, en kısa zamanda iyileşirsin inşallah canım...:Saruboceq:
   
 12. 18 Eylül 2010
  Konu Sahibi : ilarzu
 13. Philemon

  Philemon çapulcunun annesi Pro Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2010
  Mesajlar:
  15.763
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  198
  hatırladığım kadarıyla tel değildi.dikiş atmıştı.kardeşime sorup daha net bilgi veririm sana.
   
 14. 18 Eylül 2010
  Konu Sahibi : ilarzu
 15. Madamiks

  Madamiks Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  7.397
  Beğenildi:
  48
  Ödül Puanları:
  153
  Geçmiş olsun :KK43: +18 ibaresi koysaydınız başlığa eyvahedigeldismile
   
 16. 18 Eylül 2010
  Konu Sahibi : ilarzu
 17. er_ca

  er_ca 6-11-2012 Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2008
  Mesajlar:
  6.225
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  148
  çook geçmiş olsun acil şifalar diliyorum.
  inan içim burkuldu. çok fena oldum.
  benimde ayaak baş parmaklarımda ki tırnaklar batıyor dar ayakkabı giymedikçe sorun yok tabi ama çok acıyor kimi zaman.
  umarım kısa zamanda atlatırsın.
   
 18. 18 Eylül 2010
  Konu Sahibi : ilarzu
 19. Asmin

  Asmin Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  11 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  7.824
  Beğenildi:
  193
  Ödül Puanları:
  153
  tirnak batmasindan ben de cok cektim ve bu dediklerinin aynisini da yasadim...
  kesinlikle normal bir doktora gidilmemesi lazim..
  cekiyorlar tirnagi cekince yine batarak uzuyor hic bir iyilesme kaydedilemiyor..
  benimki yakilmadi cok sukur cunku o doktor izindeydi o ara...
  koca yaz evden disari adimimi atamadim.. acik bir yara gibiydi tirnagim..
  sonra duyduk ki tirnagi keserek iylestiren birisi varmis.. arastirdik ettik bulduk onu..
  tirnagin batan kismini kokunden itibaren boydan boya kesti.. batan kismina ince bir pamukla ilac koydu sonra tum parmagi ilacladi sardi.. haftaya gel dedi..
  uzadikca tirnagimi kesti durdu.. ama tplasan 5 kere felan gitmisimdir.. ve tirnagim cok sukur ki iyilesti..
  o kestikten sonra ordaki acik yaram felan da iyilesti zaten..

  sana da cok gecmis olsun arzu..