Tirnaklariniz Yumusak Veya Kirilgan mi ?

Konusu 'Tırnak, El ve Ayakta Medikal Sorunlar' forumundadır ve sweety_eva tarafından 16 Aralık 2006 başlatılmıştır.

16 Aralık 2006
    Konu Sahibi : sweety_eva
  1. sweety_eva

sweety_eva Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    68
    Ödül Puanları:
    108
    Tırnaklarınız yumuşak veya kırılgan mı? Belki kötü bir alışkanlık sonucu tırnaklarınızı sürekli kemiriyorsunuz. Belki de tırnaklarınız sararıyor. Sorunların tümü için çözüm yolları var...

Kırılgan tırnaklar

Saç gibi, tırnaklar da genel sağlık durumunun yansımasıdır. Sık kırılan tırnaklar, çoğunlukla vücuttaki bir eksikliğin (genellikle yağ) göstergesidir. Tırnaklarınız susuz kalmış da olabilir.
    Sağlıklı ve dengeli beslenmeye gayret edin ve bir ay boyunca besleyici bir merhem kullanın. Böylelikle tırnaklarınız eski kuvvetine kavuşacaktır.

Yumuşak tırnaklar

Tırnaklarınız kırılgan ve hassas ise onları kuvvetlendirmek gerekir. Kendileri için gerekli olan vitamin ve kalsiyumu iyi alamamış olma olasılığı da vardır. Sağlık ve kuvvetlerini geri kazandırmak için haftada iki kere kalsiyum içerikli besleyici uygulayın.

Sararan tırnaklar

Dişlerde olduğu gibi, tırnak rengi de kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu arada bazı etmenler sarı pigmentlerin öne çıkmasına neden olur: nikotin, kötü ojeler, kötü asetonlar. Dolayısıyla tırnakların beyazlaşması sarılık yapmayan ürünler kullanılarak sağlanabilir.

Parmak uçlarınız ve tırnaklarınız nikotinden sararmışsa...
    - Bir limonu ikiye bölerek 10 dakika boyunca sararmış bölgelere sürüp bekletin.
    - Daha sonra oksijenli suyla ıslatılmış bir pamukla ovuşturarak temizleyin.
    Tırnak yeme

Her şeyden önce bu kötü alışkanlığın kaynağını araştırın. Stresli misiniz? Ya da sıkıntılı? Kendinizle barışın. İç huzurunuzu bulmaya çalışın. Sonra da önerilerimize bir göz atın...

- Tırnaklarınızın kırılganlığını gidermek için bir sertleştirici kullanın; böylece kolay ezilebilmelerini engellemiş olursunuz.
    - Yanınızda mutlaka bir tırnak törpüsü bulundurun. Tırnaklarınızda sizi rahatsız eden bir şey olursa, dişlerinizden önce törpüye baş vurun!
    - Her gün, belli bir süreyi tırnak bakımına ayırın. Tırnaklarınıza masaj yapın, nemlendirin, oje sürün. Verdiğiniz emek karşılığında yeme dürtünüzün önüne geçebileceksiniz.
    - Tırnaklarınızı mutlaka ojeli olarak tutun. Ojeli tırnaklarınızı bozmak istemeyeceksiniz. Kısa tırnaklarda bile kırmızı ojenin güzel durduğunu unutmayın!
    - İyi ve pahalı bir oje satın alırsanız belki de böylece onları yeme dürtünüzden vazgeçebilirsiniz. Ya da bir süre takma tırnak kullanın. Pahalı ama oldukça etkili bir yöntemdir.
    - Tırnak yemekten vazgeçemiyorsanız eczanelerde de bulabileceğiniz bir küçük şişe "acı oje" edinin. Farkında olmadan tırnaklarınızı yemenize bu şekilde mani olabilirsiniz.
    - Ellerinizi bir şeylerle meşgul ederseniz tırnak yeme konusunun aklınıza daha az takıldığını fark edeceksiniz. Hiç işiniz yoksa, bir stres topu kullanın.
    - Tırnak yemekten vazgeçme aşamasında özenle uzatılmış bir tırnağın kırılması kadar moral bozucu bir şey yoktur! İşte size bir ip ucu: tırnaklarınız kırılgansa uçlarına çiğ sarımsak sürün. Kokusuna katlandığınız sürece en fazla bir hafta içinde tırnaklarınızın kuvvetlendiğini göreceksiniz.

2. 16 Aralık 2006
  3. tutuklu

tutuklu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    sadece okula gidip gelmeme rağmen tırnaklarımın içine bişeyler giriyor. hiç ev işi yapmıyorum,2 günde 1 duş alırım. tırnaklarımın şeklinde problem yok ama hem kütiküller çok fazla hem de içine hemen bişeyler giriyor,hiç hoşuma gitmiyor bu durum :kızgın:

4. 16 Aralık 2006
  5. sweety_eva

Beğenildi:
    68
    Ödül Puanları:
    108
    bnm hiç girmez yarım saatte bir elimi yıkıyorum :KK70:
    ztn elimi yıkamasamda her okuldan döndüğümde duş alıyorum öbür türlü başım ağrıyo..+kütiküller için olan o kremlere losyonlara bilmemnelere kesinlikle inanma hiç bi işe yaramıyolaaar.Her hafta ılık suya bi kaç damla zeytinyağı ekle 10 dk içinde tut ellerin yumuşayınca törpüyle onları itekle ancak öyle oluyo yane..

6. 17 Aralık 2006
  7. Aysecik

Aysecik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Canim tirnak bilgileri guzel tsk, ben tirnaklarima cok onem veririm, ama zeytinyag besliyor bunu denedim

8. 25 Aralık 2006
  9. idill

idill Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Ben tırnaklarımı yiyorum ne yapabilirirm acaba öenrebileceğiniz bi ürün var mı?

10. 14 Şubat 2007
  11. emcan01

emcan01 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    148
    bendede aynı problemler var atın dşında aksesuar kulanamıyorum .tırnaklarım içinde doktor deterjanlardan olduğunu söyledi eldiven kullanmamı tavsiye etti

12. 17 Şubat 2007
  13. siluet

siluet Guest

bendede tırnak üzerinde çökmeler oluyordu.cildiyeye gittim.doktor vitamin verdi.düzeldi şimdi

14. 19 Mart 2007
  15. sweety_eva

Beğenildi:
    68
    Ödül Puanları:
    108
    ya acı ojeler oluyo eczanelerde falan .. yani elin trnağına gittiği anda iğrenç bi tat geliyo onları dene bence :KK70:

16. 20 Mart 2007
  17. EU1

EU1 Guest

selam kızlar benim sorunum tırnaklarım hemencecık kırılıyor ozellıkle sag elımdekı tırnaklar ayrıca kat kat soyuluyor... ne yaptıysam cozum bulamadım eczanelerdeki ve parfumerılerdekı tırnak sertlestırıcılerınden kullanmadıım kalmadı hıc bı ıse yaramıo valla :KK43:((

18. 26 Mart 2007
  19. bafi

bafi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Evet bende de aynı sorun var. Oje sürünce daha da kırılganlaşıyor üstelik, o zaman soyulmaya başlıyor. Ayrıca ayak tırnaklarım da çatlıyor, ne yapacağımı bilemiyorum.