Tiroid muayenesi olmadan rejim yapmayın !

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve oskeeee26 tarafından 23 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  23 Haziran 2007
  Konu Sahibi : oskeeee26
 1. oskeeee26

  oskeeee26 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  28 Nisan 2007
  Mesajlar:
  115
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Tiroid muayenesi olmadan rejim yapmayın !!!!!

  Son 2 yıldır ülkemizde 'agresif' bir zayıflama, rejim ve diyet kampanyası sürdürülmektedir. Bu kampanya, Batı ülkelerindekinin aksine, rejim öncesi hekim muayenesi yaptırılmadan ve zayıflatıcı rejim uygulaması hekim kontrolünde olmaksızın yapılmaktadır. Bu tür yanlış uygulamalar adeta bir moda şeklinde cereyan etmekte ve sonuçta şişmanlığın altında yatan tıbbi durumlar göz ardı edilmektedir. Bu kişilerde hem uygulanan rejim faydalı olmaz hem de hastada şişmanlığa neden olan hastalığın daha da kötü hale gelmesine neden olur. Şişmanlık sadece fazla yemek yeme sonucunda ortaya çıkmaz. Bazı ciddi hastalıklar da şişmanlığa neden olur. Bu hastalıklardan biri de tiroid hormon yetmezliği (hipotiroidizm)' dir. Tiroid hormon yetersizliği olan guatr hastalarının zayıflama rejimine girmeden önce muhakkak tiroid hastalığını tedavi ettirmeleri gerekir ve ancak bu tedaviden sonra zayıflama rejimin mümkün olabilir. Aksi halde boşuna uğraştıkları gibi sağlıklarını ciddi düzeyde tehlikeye atarlar. Tiroid bezesinin yetersiz hormon salgıladığı durumlarda şişmanlık ortaya çıkar. Bu şişmanlık, göz çevresinde, göbek etrafında ve daha çok vücudun alt bölümünde kendini gösterir. Aslında bu durum şişmanlık değil, bir çeşit ödemdir, ancak ödem olmasına rağmen su söktürücü ilaçlarla tedavi edilmez.

  BAŞARI ŞANSI YOKTUR

  Bu bilimsel gerçeği dikkate almadan yapılan zayıflama rejimleri hem sonuç vermez hem de hastalar için ciddi tehlikeler yaratabilir. Bu kişilere uygulanacak rejimin başarı şansı da yoktur. Kaldı ki "hızlı kilo verdirici" rejimlerde bazı merkezlerde uygulanan "vücuttan su atıcı" yöntemlerle bu hastaların hızlı sıvı kaybı nedeniyle zarar göreceğini de hatırlamak gerekir. Ayrıca, tiroid hormon yetersizliği sonucunda, şişmanlığa ilaveten, vücutta başka sorunlar da vardır. Örneğin bu hastalarda kolesterol düzeyi de çok yüksektir. Bu da, bu kişilerde şişmanlığa ilaveten beraberinde kalpdamar sistemi hastalıklarının da olabileceğine işaret eder. Dolayısıyla, kilo verdirici rejimlerin bir parçası olan fiziksel egzersiz bu kişilerde dikkatle planlanmalıdır. Bu nedenle; zayıflama rejimine girecek hastalarda öncelikle tiroid hormonu ölçümleri yapılmalıdır. Bu kişilerin öncelikle tiroid hastalığı yönünden tedavi edilmesi, tiroid hormon düzeyi normale geldikten sonra muhakkak uzman hekim kontrolünde kilo verdirici rejime alınmasını öneriyoruz. Tiroid hastalığı tedavi edilmeden çok katı rejimlerle kilo verdirilse bile, bu hastaların tekrar ve hızla eski kilolarına gelmesi kaçınılmaz olduğu gibi bu tür rejimler sırasında hastaların kalp ve böbrek gibi bazı önemli iç organlarının zarar görmesi de mümkündur.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 28 Mayıs 2009
 2. 23 Haziran 2007
  Konu Sahibi : oskeeee26
 3. talin

  talin Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  4.253
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  148
  oskeeeee26 merhaba.çok önemli bir konuyu ele almışsın gerçekten.ben 3.5 yıl önce doğumdan dolayı tam 35!! kilo almıştım ve 2 yılda 40 kilo verdim.ama her gün 2 saat düzenli olarak spor yapıyordum ve rejim vss.sonra geçen yıl çok fazla zayıfladığımı farkettim.ama aşırı spor ve rejim yaptığım için doğal olduğunu sanıyordum.taa ki gözümden bir tanesindeki değişikliği farkedene kadar.kan tahlili yaptığımızda hipertiroid hastası olduğumu öğrendim.yani tiroid hormonlarım fazla çalışıyormuş ve bu yüzden son zamanlarda bu yüzden çok fazla kilo vermişim.her neyse sonuçta ilaca başladım ve ilaçların sonucunda bu sefer de hipotiroid olduğum için bir türlü kilo veremıyordum.bu arada ilaç tedavimin sırasında hormon aldığım için 8 kilo kadar aldım.ve spora ve rejime devam ettiğim halde 100 gr bile veremedim.şimdi çok şükür 15 gündür ilacı bıraktım ve 2 haftada 4 kilo verdim bile.düşünün tiroidler ne kadar etkili oluyor kilo vermekte.bu yüzden kesinlikle tiroid tahlillerinizi ihmal etmeyin.gerçekten tüm metabolizmayı ve tüm vücudu kontrol eden bir sistem çünkü.herkese bol sağlıklı günler diliyorum.sevgiyle kalın
   
 4. 25 Haziran 2007
  Konu Sahibi : oskeeee26
 5. alarahan

  alarahan Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  434
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  108
  Bende 2 yıl önce azimli bir diyet ve spor sonucu kilo veremeyince bir dahiliye uzmanına gittim, hashimoto troidi olduğumu öğrendim. Benim troid bezim az çalışmayı bırakın neredeyse hiç çalışmıyor. 2 yıldır düzenli ilaç kullanıyorum, güya hormonlar düzene girdi ama çok çabalamama rağmen yine de ayda 1 kiloyu zor veriyorum. Benim durumumda olupta kilo vermeyi başaranlar varsa, lütfen yazın.