Tiroithastal yznden hamile kalamayanlar,tiroithastalna ramen hamile kalanlar

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve resimimis tarafından 15 Ekim 2009 başlatılmıştır.

15 Ekim 2009
    Konu Sahibi : resimimis
  1. resimimis

resimimis hadi gelll n'olurrr.. Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    tiroit hastası arkadaşlarım sizleri bu topikte bekliyorum.. bilgilerimizi paylaşalım ve çözüm bulmaya çalışalım.. ben hipotiroit hastasıyım ve büyük ihtimalle hamile kalamyışımın sebebi bu.. şuan ilaç tedavisi görüyorum.. ve bebeğimi umutla bekliyorum.. :Saruboceq:

ya siz???

2. 19 Ekim 2009
  3. aysen_34

aysen_34 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    canım bendede tsh az çalışıyo çıktı 15 aydır istiyruz
    ama tedaviye başlayamadım bi türlü gidipte ilacı yazdıramadım bu ay kısmetse başlıycam
    sende ne kadar çıktı düşüklüğü veya yüksekliği....yani bende merak ediyorum ilacı kullandığım ay acaba hamiş olurmuyum diyedesositososito

4. 19 Ekim 2009
  5. omrum76

omrum76 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    Bende hipotroidit (haşimato) hastasıyım yaklaşık 9 yıldır ilaç kullanıyorum...Şu an mikroenjeksiyonla 3 aylık ikizlerimehamileyim. tsh çok yüksek ilaç kullanmama rağmen yeni yeni düşüşe geçti..Tedavinizi olursanız ilaçları düzenli kullanırsanız hiç merak etmeyin hamile kalırsınız....Sevgiler opuyorumnanaktan

6. 19 Ekim 2009
  7. Kriza

Kriza Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ben de 4 yıldır tedavi görüyorum. hipotiroit hastasıyım. ben de hamile kalmakta problem yaşayacağım diye korkuyordum ama çok şükür hemen hamile kaldım. haplarınızı aksatmadan kullandığınız, tsh ınızı ideal değerlere çektiğiniz takdirde sorun olmuyor inş. ayrıca ben hamile kalmadan önce her sabah aç karnına, (hapımın süresi dolduktan sonra) bir tutam dereotu yiyordum. normalde her ay tahlil sonuçlarım benzer değerlerde çıkıyordu. ama dereotu yediğim aylarda 1, li değerlere kadar düşmüştü. doktoruma da sormuştum, etkisi olduğunu düşünmüyourm demişti ama neden tsh ımın düştüğüne o da bir anlam verememişti. bilginiz olsun...

8. 19 Ekim 2009
  9. resimimis

resimimis hadi gelll n'olurrr.. Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    benim hipotiroidim var 2ay evvel doktora gittiğimde değerim 10 küsürken geçen ay doktorun bana yanlışlıkla hipertiroit ilacı vermesi nedeniyle değerim 23 küsüre çıktı :KK43:( ilacımı değiştirdi doktor kurbanı oldum resmen :KK43:( bu hafta yine gidecem doktora inşallah değerim düşmüştür.. ssna doktor ilaç hangisini verdi? geçmiş olsun canım inşallah en kısa zamanda dğerlerimiz normala düşer ve hayırlısıyla bebişlerimize kavuşuruz.. :Saruboceq:

ayyy canım benimm Allah sağlıklı bir şekilde kucağına almanı nasip etsin inşallah.. ve en kısa zamanda bizlere de nasip etsin.. :Saruboceq:

canım verdiğin bilgi için teşekkürler.. Allah bebeğini sağlıkla kucağına almayı nasip etsin inşallah.. tez vakitte bizlere de nasip etsin.. :Saruboceq:

10. 19 Ekim 2009
  11. aysen_34

aysen_34 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    resimimis
    canım benimde 12 ,5 felan çıkmıştı son değer 10 muş galiba
    ben henüz ilac içmiyorum kadın doğum dktrm dahiliye dktru yazacak tedaviyi o edecek dedi
    bu hafta inşlhh gidicem ilacı alınca isminide sölerim tatlım
    inşlhh en tez zamanda rabbim bizede hayırlı evlatlar nasip ederopuyorumnanaktan

12. 19 Ekim 2009
  13. esra83

esra83 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    merhaba arkaaşlar bende hashimato tiroidi hastasıyım..4 ay önce bi düşük yaşadım ama tiroidle ilgisi yoktu çünkü tiroit normal sınırlardaydı ilaç sayesinde..geçen ay dahiliye dr una gttm tsh çok düşmüştü ilacı kestik 1 ay kullanmadım ve şimdi 10.45 e çıkmış bende iyi bir endokrin uzmanı buldum..ilaca yeniden başladım bakalım umarım düzene girer..hamilelikt çok önemli bir konu bu..bende adet günümü bekliorum umarım hamileymdir:)) Sizede tavsiyem troidle ilgili dahiliye değil de bir endokrin uzmanıyla görüşün onlar bu konuda uzman..

14. 19 Ekim 2009
  15. nevetna

nevetna Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Bu topiği açmanız çok iyi olmuş. Çoğu insan bu tiroit sorununu bilmiyor. Ben de size benim hikayemi anlatayım.

Bu yazın başında artık bebeğe karar verdik ve ben kadın doğumcuma gittim. Bana tam kan tahlili verdi. Hormon da dahil. Orada T3 T4 yüksek ve TSH düşük çıktı, TSH 0.02lerdeydi yani hipertiroittim. Hipertiroit düşüğe sebep oluyor, onun için beni Ankara Eğitim ve Araştırma hastanesine sevk etti. En büyük hayatı orada yaptım. Oraya testler için 3 defa gittim, her defasında başka doktor vardı ve anlamadılar bende ne olduğunu. T3 T4lerim yüksek çıkınca bir de antikor testi yaptılar, o da yüksek çıktı. Bu demekti ki, ya Graves denen metabolik hastalık vardı bende ya da kısa süreli tiroidit denilen bir hastalık geçiriyordum. Bu arada bende doğru dürüst hiç semptom yoktu, sadece yorgunluk vardı. Graves olmaktan korktum, ağladım, çünkü bunun tedavisi 1-2 yıl sürüyormuş, oysa biz hemen bebek istiyorduk.

Bu ikisini ayırt etmenin tek yolu iyot yükleme testiymiş. Bir hafta iyotlu yemiyorsunuz, sonra nükleer iyot veriliyor size ve test yapılıyor. Bana da yapıldı bu test, ama sonuç çok çelişkili çıktı. Yani Graves gibi çıkmadı. Ben de artık yeter deyip ıbni Sına'dan bir doktorun özeline gittim. Keşke daha önce gitseymişim. Adam beni dinledi ve tüm testlerime tekrar baktı. Tekrar testler istedi. Bu sefer T3 T4 yüksek ama antikorlar normal geldi. Bekleyelim dedi. Geçen ay tekrar test yaptırdım ve bu sefer değerler normal geldi. Bir ay daha bekleyelim dedi, gelecek hafta testlerim var inşallah iyi çıkacak.

Şimdi gelelim soruna. Benim o nükleer iyot testim tuhaf çıkmış, çünkü ondan 10 gün önce rahim filmi çektirmiştim. Rahim filminde iyotlu sıvı kullanılıyor. Yani o rahim filmi bütün tiroit dengemi bozmuş. Ama bu benim aklıma hiç gelmemişti, hastanedeki doktorlar da uyarmadı. Bir de ilk yüksek çıkmasının nedeni stres olabilirmiş. Doktor hassas tiroit bezin var dedi bana. Kafaya birşey takma dedi. Ayrıca denizyosunu olan krem falan kullanma, iyot direkt emiliyor, T3 T4ün artar dedi. Sonra eve gelip baktım ki, yaz başında aldığım vücut kreminin üzerinde kocaman deniz yosunlu yazıyor. Kızlar kullandığınız kremlere, yediklerinize çok dikkat edin. Ve mutlaka iyi bir doktor bulun. Özeline gidin durumunuz müsaitse. ınşallah benimki böyle geçip gitmiştir. Allah kronik sorunu olanlara yardım etsin. Dua edin inşallah testlerim iyi çıkar. Hepinize geçmiş olsun.

Bu arada dereotu çok iyi geliyor, hem hipo hem hipere.

16. 19 Ekim 2009
  17. reses

reses Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    merhabalar arkadaşlar,

ben de 2006'dan beri hipotiroidi ve hashimoto hastasıyım. TSH'ım 9.5 civarlarındaydı ve hemen ilaç kullanmaya başladım. Ve doktorumun çağırdığı aralıklarla TSH, T3, T4 hormon tahlillerimi yaptırıp hep kontrollere gittim, gerektiğinde ilacın doz ayarlamasını yaptık. İşimiz gereği korunduğumuz için bebek sahibi olup olamayacağımı bilmiyordum ancak bu senenin başında korunmayı bıraktık ve temmuzda hamile kaldım. 13. haftamdayım ve doğal yoldan hamile kaldım. İnşallah nisan 2010'da da bebeğimi kucağıma alacağım. Ha unutmadan, hamile kaldığımı öğrendiğim gün endokrincimi aramıştım ve haber vermiştim. Artık daha sıkı bir kontroldeyim, çünkü hamilelikte ilaç dozunu arttırmak gerekiyor. Bu arada yaklaşık 1 yıldır da TSH düzeyim 1,5 civarında. Demem o ki, iyi bir endokrin uzmanı ile devam edin ve o ne derse onu yapın, kontrollerinizi ve ilaçlarınızı aksatmayın. Hipotiroidden normal tiroid düzeylerine ulaştığınızda bebek şansınız çok artıyor.. Allah isteyen herkese nasip etsin, hamile kalan tiroid rahatsızlığı olanlara da hayırlısıyla sağlıklı bir 9 aydan sonra bebeklerini sağlıcakla kucaklarına almayı nasip etsin opuyorumnanaktan

18. 19 Ekim 2009
  19. aysen_34

aysen_34 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    kızlar inşlhh bende tedaviye başlayayım güzel haberimi vereyim sizlere
    allah herkesin yardımcısı olsun