Titreşimli Renk Paleti ve Renklerin Özellikleri

Konusu 'Alıntı Yazılar' forumundadır ve EU1 tarafından 25 Mart 2008 başlatılmıştır.

  25 Mart 2008
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Renkler, insanların ruhsal ve fiziksel durumlarını etkiler. İnsan derisi, ışık titreşimlerinin renklerinin ve dalga uzunluklarının onu etkileyerek içine geçmesine imkan tanır. Tıpkı seslerde olduğu gibi, renkler de kendi aralarında uyumlu veya uyumsuz olabilir. Bir molekül veya bir hücre, kendi dalga uzunluğu ve frekansı olarak aynı ışık dalgasına çarptığı zaman, bu bir yankılanmaya yol açar. Bu yankılanma, kimyasal değişikliklere olduğu gibi elektromanyetik ayrışmalara da sebep olur. Tüm bitkisel veya hayvansal hücreler, dalga uzunluğu ve titreşim frekansı önceden belirlenmiş ışık titreşimlerini çeker. Bu yankılanmalar arasındaki mükemmel uyum, bitkilerde ve hayvanlardaki o çok çeşitli renk tonlarına ve farklılıklarına sebep olur.
  Renkler, sağlığımız için çok önemlidir. Her renk tonu, kendi titreşimini yayar. Her renk özel bir çekime sahiptir ve bu çekim, kişinin bilinci dışında bazı sinirsel ve psikolojik tepkilere yol açar. Günlük yaşamımızda, bu titreşimli renk gruplarını kendi yararımız için kullanmayı bilmek çok önemlidir. Renklerin kendi aralarında dengede olmalarını sağlamak, bize, bizle ilgili haberler vermeleri için önemlidir. Renkler, çok güzel birer işaret, mesaj ve uyarıcı olabilirler.


  Beyaz
  Beyaz, birliğin, saflığın rengidir, bütün renkleri içinde barındırır. "Şimdiye kadar yayabilmiş olduğumuz tüm titreşimleri geçecek kadar canlı ışık" (Le Jeune).
  Beyaz, evreni yansıtan bir ayna gibidir. Titreşimi bize geri döner. Bir açıklık ve şeffaflık idealini yansıtır. Beyaz ışık, organları kuvvetlendirir, ışığın sıcaklığa dönüşmesiyle yaşamsal süreci hızlandırır, dokuların özündeki elektrik alanlarını ve akımlarını üretir.

  Siyah
  Beyazın zıttı siyah, iyi-kötü, beyaz-siyah, gündüz-gece, yin-yang, yaşam-ölüm gibi varolan doğal ikilemlerin, "diğer" rengidir. Siyah, herbirimizin doğasında bulunan derin uyuşmazlığın sembolüdür.

  Kırmızı
  Kanın, tutkunun rengi kırmızı heyecanlandırır, zihni harekete geçirir, kas gerginliğini olduğu gibi, solunum miktarını da arttırır. Kırmızı ışık, egzama, yanık, güneş çarpması, kızamık, çiçek vs. gibi hastalıkların tedavisinde, bir dokuya veya organa kan akışını kesmede payı olduğundan, çok faydalıdır. Yine, yüksek dozda ultraviyole ışınlarının yol açtığı etkilerin düzeltilmesinde payı olabilir.


  Turuncu
  Candan, güleryüzlü turuncu, ışığı, ateşi, sıcağı hatırlatır. Önsezinin, duru sevincin, dengeli gücün sembolü turuncu, iyimserlik yayar. Bu renk, ruhu neşelendirir.

  Sarı
  Sarı, altın veya güneş ışığı gibi şen ve ilkbaharda hindiba tarlası gibi keyiflidir. Bu renk, zenginlik ve bolluğu hatırlatır. Canlı sarı, kişiyi aktif yapar; solgun sarı ise, dinlendirir, gevşetir. Sarı, anlamayı keskinleştirir ve akıl işlevlerini artırır. Tam aydınlıkta sarı, alanları genişleterek büyütür. Hafif bir neşe yayar ve açık, neşeli, esprili bir kişilik yaratır. Belli bir iç özgürlüğünün belirtisidir. Sarının eksikliği, tersine, yalnızlık veya değişiklik ihtiyacını yol açar.

  Mavi
  Gökyüzü, deniz ve uzay gibi, mavi, sakin, dinlendirici ve derin bir renktir. Giysilerde kullanıldığında, denge ve uyum titreşimleri olduğu kadar, bir çeşit yaşama sevinci de yayar. İç dekorasyonda, alanı daha aydınlık yaparak genişletir. Sinir, sıkıntı, heyecan için iyileştirici olan bu ışık, tam olarak dinlenmeye yardım eder. Gevşemenin sevildiği ortamlarda, mavi yansımalar bulunmalıdır. "Mavi ışık, bazı kronik uykusuzluk durumlarında uyku getiricidir." (Dr. Leprince). Tıpta mavi, sinir ağrılarını dindirmek için, astımda, romatizmada, sinir krizlerinde ve yüksek tansiyonda, ağrı giderici ve kasıl¬mayı önleyici özellikleri yüzünden tavsiye edilir. Mavi ister çok koyu, ister açık olsun, içinde özgürlük ve uyum taşır.
  Durgun deniz sakinliğini, yumuşak davranışları, yaşam sevgisini ve dostluğu sembolize eder. Ne kadar koyu olursa varlıktaki bütünlüğün o kadar gelişmiş olduğuna işaret eder. Mavinin rededilmesi, endişe, başkalarıyla ilişkilerde tatminsizlik olduğu kadar derin bir dengesizlik belirtisi de olabilir. Bu sorunlar, kışkırtma ve hareketlilik rengi olan kırmızıdan veya ısıtan sarı ve kestane renginden yoğun birer dozla giderilebilir. Mavi, bir işi gerçekleştirmenin, dengeli bir birliğin ve doğal eğilimlerin rengidir.

  Kahverengi
  Toprak Ana veya ağaç gibi kahverengi, yeşil gibi yaşamın yeşermesini değil, olgunluğu temsil eden, yatıştırıcı bir renktir. Sağlamlaştıran bir destek gibi, var olma bilincinin temelinin ve hareketli güçlerin tekrar ele alınmasında rol oynar. Kahverengi, alıcı ve duyuma ait bir renktir ve kestane renginin çeşitli tonları vücudu, evi, evin samimi ortamını, ai¬le çekirdeğinin ideal güvenliliğini temsil eder. Kim fiziksel ve duygusal rahatlama sağlayan bu rengi, bir zayıflıkmış gibi
  reddedebilir?
  Tam olarak açılabilmek için, yuva kozasına ve fiziksel olduğu kadar ahlaksal bir yardıma da ihtiyaç duyanlar onu çok severler. Kahverengi, toprağın ve ağacın tüm verimliliğini üzerinde taşır. Çok uzun zamandan beri, insanların yaşamında renklerin rolünün önemli olduğu ve bunlarla oynayıp bitki ve hayvanların yaşamları üzerinde önemli etkiler yaratılabildiği biliniyor.

  Örneğin hayvanlarda, kırmızının, boğa üzerindeki etkisi bilinir. Sinekler pembe, limon sarısı veya açık yeşil gibi parlak tonlara konmayı tercih ederken, mavi, siyah ve kahverenginden sakınırlar. Sivrisinekler, koyu renkler tarafından çekilirler ve özellikle siyahın üzerine saldırırlar. Kelebekler, kendi öz renklerini yansıtan renkleri tercih ederler. Arılar, özellikle mavi çiçekleri severler. Karıncalar, yeşil ve turuncu tonlar tarafından çekilirken, mor renkten sakınırlar.
  Renkler, ruhu yansıtır. Her renk, ruhun ve aklın bir durumunu temsil eder. "Kara kara düşünmek", "hayatı toz pembe görmek", "kızgınlıktan kıpkırmızı kesilmek" gibi bazı deyimler, rengin insanlar üzerindeki ahlaksal etkilerini çok doğru olarak yansıtırlar.
  __________________
   
 2. 25 Mart 2008
  Konu Sahibi : EU1
 3. charming

  charming Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.376
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  canım benim beyazla turuncu bizim olsun o zaman... yerimseniben
   
 4. 26 Mart 2008
  Konu Sahibi : EU1
 5. EU1

  EU1 Guest

  tabiiki olsun aşkitom :hooray: