Tiyatro Kostümleri

Konusu 'Özel Tasarımlar' forumundadır ve Elif tarafından 15 Haziran 2009 başlatılmıştır.

  15 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.620
  Beğenildi:
  5.147
  Ödül Puanları:
  438
  Tiyatroda Kostüm; oyunun hangi dönemde ve nasıl bir olayın incelediğinin gözümüzde daha iyi canlanması için kullanırız. Ama önemli olan kostümün oyunucuyu değil; oyuncunun kostümü taşıması gerekmektedir. Eğer oyuncumuz kostümü üstünde iyi taşıyamıyorsa o kostüm çok iyi hazırlanılmış,düşünülmüş olsa da hiç bir anlam taşımaz. Oyuncumuz kendi sanatini anlamdırıyorsa aynı zamanda kostümünü anlamdırmayı bilmeli.Kostüm, oyuncumuzun görevini yerine getirmesinen yardımcı olan önemli bir ögedir.Tiyatroda kostüm kıyafet değil,oyunun ve karakterin anlamına yardım eden bir unsurdur.Oyuncunun jest ve mimiklerinde kostümü yorumlayan bi profesyonellik gerekmektedir.Oyuncunun görümsel vurgusunu arttırır. Sonuçta oyuncu sahnede günlük yaşantısındaki gibi değildir.Rolün ve karakterin kostümü günlük yaşantıdan bir alıntı olsa da o kostüm oyuncunun yorumuna göre hazırlanır. Kostüm yalnızca oyuncuyu seyirciye tanıtmaz,aynı zamanda kisileştirmeyi ve değişimleri de yansıtır. Örneğin; oyuncu oyunda önce gençken sonra yaşlanıyorsa kostümünde bunu çok iyi yansıtmamız gerekir.
  [​IMG]
  Seyirci değişiklikleri kostüm yardımıyla daha iyi kavrar.Oyuncunun sahne heyecanını yatıştırır.
  [​IMG]
  Bazı oyunlar kostüm değişiklikleriyle doludur. Örneğin; Shakespeare'in yanlışlıklar komedyası gibi karmaşık olayların incelendiği bir oyunda kostüm oyunun daha iyi anlaşılmasını sağlar. Ayrıca karakterin kostüm yoluyla yoğunlaştırılması, oyuncunun sahneyi paylaştığı diğer oyuncular için çok yararlı olur, çünkü onlarda yaratılması gereken atmosfere daha çabuk alışırlar.
  [​IMG]
  Tiyatro da kostüm kullanılmasında tiyatro anlayışı büyük önem taşımaktadır.Örneğin; usluplaştırılmış tiyato anlayışıyla kostüm kalıplı ve neredeyse çıplak kalmamak için giyilen bir unsurdur. Bazı usluplaştırılmış oyunlardaysa kostümler simgesel yansımaları ile kullanılmaktadır. [​IMG]

  resimler:kostumevi.com
   
 2. 19 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. husniyece

  husniyece Popüler Üye Üye

  Katılım:
  8 Mart 2007
  Mesajlar:
  104
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  güncel bir konuyu fotoğraflarıyla bizimle paylaştığın için teşekkür ederim...
   
 4. 23 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. MATMAZEL87

  MATMAZEL87 kızını büyütmekte... Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.895
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  cok sekerlerrrr
   
 6. 6 Ekim 2011
  Konu Sahibi : Elif
 7. YaseminYC

  YaseminYC Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Eylül 2011
  Mesajlar:
  579
  Beğenildi:
  87
  Ödül Puanları:
  63
  Pamuk prenses kıyafeti özellikle çok şeker olmuş :)