Toksoplazma - Amniyosentez

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve cingis.pembesi tarafından 10 Şubat 2010 başlatılmıştır.

10 Şubat 2010
    Konu Sahibi : cingis.pembesi
  1. cingis.pembesi

cingis.pembesi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Ark.14 haftalık hamileyim. Kan değerlerimde toksoplazmam yüksek çıkıyor. İkiz gebeliğim var ve dr ikisinide riske atmamak için amniyosentez yapılması gerektiğini söyledi.
    Aranızda bu hastalığı geçiren, amniyosentez yaptıran varmıdır?
    Birde yaptırdığınız merkez ve ücretleri nelerdir bilgi verirseniz sevinirim.

2. 10 Şubat 2010
  3. ozlem80

ozlem80 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    seni uzmek bunaltmak da istemem ama bir doktora daha sor diye yazmak istedim, arkadasimin ikizleri vardi doktor amniyosentez ikizlerde riskli dusuge neden oluyor diye yaptirmamasini ozellikle soyledi kiz baska ulkeye gitti de eski doktoru israr etti yaptirma diye daha dogrusu soyle demis "amniyosentez yaptirsan bir sey ciksa bebekleri aldiracak misin?" o da hayir deyince, ikizlerde riskli o zaman asla yaptirma demis.
    bir de toxzoplasma pozitif cikinca antibiyotik tedavisi yapiliyor, amniyosentezi ilk kez duydum cunku hamileydim ve bagisiklikgim yoktu toxzoya o yuzden cok sorar ve cok arastirirdim bu konuyu. antibiyotik tedavisi yapilir benim bildigim ayrica bu toxzoyu ne zaman kaptigini gosteren bir test vardi adini unuttum daha detayli sonucu gec cikan bir test, o yapildi mi? cunku alti ay once kaptiysan ve bundan uc ay sonra hamile kaldiysan tek yonlu pozitif cikmasi sorun olmuyor.
    canim Insallah, Allah buyuk ve bebeklerin cok saglikli, icimden seni biraz bosuna uzuyorlar diye gecirdim.
    lutfen bu onemli konularda bir profosor bulup konus. asla bir doktora tamam diyerek hareket etme.
    herseyden once sen guclu olucaksinki bebeklerin saglikli olsun, icini ferah tut Rabbim en dogrusunu bilir, nasip eder.

4. 10 Şubat 2010
  5. marilyn

marilyn Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba,bende 10 haftalık hamileyim evimde kedi var diye toksoplazma testi yapıldı pozitif çıktı fakat aktif değil dendi ve antibiyotit hap verdi dr. aktif olunca zararı yokmuş.

6. 10 Şubat 2010
  7. cingis.pembesi

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ılgin için çok teşekkür ederim Özlem80.
    Evet seninde bildiğin gibi ilk yaptırdığım toxzo testinde değer barajın üstünde çıktı. Sonra bu testi hem yeniledim hemde o adını hatırlamadığım dediğin adı avidite olan testi yaptırdım. Buradada sonucum toxzo barajda avidite ise bu mikrobu geçiriyor olarak çıktı, sanırım yüksek avidite deniyor buna.Dr.um tüm bu sonuçları klinikteki diğer hekimlerle paylaşmış ve bunun sonucunda amniyosentez yapılması gerektiğinde herkes fikirbirliğine varmış. Bebeklerin şuan gelişimde bi problem yok. Ama bu toxzo virüsü anne karnındaki bebeğe gebeliğin ilk saffasında yerleşince bebeğin gözü ve zihnine çok etki ediyormuş. Gebeliğin ilerleyen saffasında virüs değeri çok yüksek olsa bile bebeğe zararı çok az oluyormuş.
    Dr umda buna dayanarak gel amniyosentez yaptıralım, merak etme sorun olmaz hem içimizde rahat olur acaba bir şey varmı endişesi taşımayız doğuma kadar dedi. Bizde eşimle mantıklı bulduk.
    Benim içim çok rahat bişey çıkmayacak biliyorum o yüzden hiç kötü tarafını düşünmedik. Ama eşimin bir özürlü kardeşi var ve çocuklarda bi sorun çıkarsa ne yaparız bilmiyorum.:KK43:

8. 10 Şubat 2010
  9. cingis.pembesi

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Bu arada söylemeyi unuttum. Antibiyotik kullanmaya başladım testlerden hemen sonra ve drum doğuma kadar bebekler sağlıklı olursa eğer ilacı kullanmam gerektiğini söyledi.Bebeklere herhangi bir zararı yokmuş.

10. 10 Şubat 2010
  11. cingis.pembesi

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Marilyn merhaba, peki drun sana bu antibiyotiği ne kadar kullanman gerekitği hakkında bişey söyledimi..Hiç kedi ellediğimi sanmıyorum, çiğ eti bırak mide bulantılarımdan normal et yiyemedim. Yinede bu virüsü nasıl kaptım bilmiyorum :KK43:(

12. 10 Şubat 2010
  13. seda06

seda06 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    inşallah bebeklerinde bişey çıkmaz rabbim hepimize sağsalim kucağımıza almayı nasip etsin...

14. 10 Şubat 2010
  15. cingis.pembesi

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Amin inş. canım. ıçime doğuyor iyiler biliyorum ama dr doğuma kadar içimizde endişe kalmasın rahat bi şekilde doğuma girmelisin diyor,
    Herşeyin hayırlısı

16. 10 Şubat 2010
  17. xxxxxangel

xxxxxangel GÖBÜŞÜ BEBİŞLİ:) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bende hamıle olmadan once yaptırmıstım pozıtıftı suandaa hamıleyım ve hıc yaptırmadım acaba bısey olurmu

18. 11 Şubat 2010
  19. ozlem80

ozlem80 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    canim kedi zaten abartilan kismi kedinin diskisina dokunman lazim kediden almak icin, asil et ve sebzelerden geciyor ne yazikki bu nalet virus!!
    bence de gonlunu hep ferah tut, neler duyduk neler okuduk aldirin diyen doktorlar, ama sapasaglam dogan bebekler. sen hic sIkma canini.
    antibiyotiklerin ise yaradigini biliyorum, Insallah guzel sonuclarini en kisa zamanda yazarsin bizlere.
    Allah saglikla yavrularina vaktinde kavustursun Insallah.