Toksoplazma hakknda bilgisi olan var m?

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve derin__ tarafından 28 Şubat 2008 başlatılmıştır.

28 Şubat 2008
    Konu Sahibi : derin__
  1. derin__

derin__ Guest

mrb ben derin.3 yıllık evliyim.evde 2 tane kedi besliyorum.sorum eşimle çocuk düşünüyoruz.ve bu toksoplazma mikrobu düşüğe neden oluyormuş.ben acaba bunu bende olup olmadığını nasıl öğrenebilirim.ayrıca varsa nasıl bir tedvi yöntemi var.umarım basit bir sorundur.

2. 28 Şubat 2008
  3. BEYAZ MELEK

BEYAZ MELEK Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    196
    selam canım
    çok basit bir kan testiyle vucudunda BU VİRÜSÜN OLUP OLMADIĞINI VE BAĞIŞIKLIĞINI ÖĞRENEBİLİRSİN.BU VİRÜS GEBELİKTE DÜŞÜĞE VE BEBEK ANORMALLİKLERİNE YOK AÇAR.Bİ KADIN DOĞUM HEKİMİNE BAŞVURUP TESTİ YAPILMASINI TALEP EDEBİLİRSİN.
    UMARIM ÖNEMLİ BİŞEYİN YOKTUR.SEVGİYLE KAL

4. 28 Şubat 2008
  5. mujdes

mujdes osmanınmüjdesi :)(: Pro Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    148
    canım eger zaten onceden de evde kedi beslediysen zaten muhtemelen toksoplazma enfeksiyonu gecirmiş olabilirsin. yalnız hamilelik surecinde kedi dıskısından, çiğ et ten vs. gectigi için illaki kedinle ilgileniceksen kumunu sen temizleme. düşüğe tabiki neden oluyo vede benim bildigim kadarıyla çok net belirtileri yok bunun sadece cok ileri safhalarda lenf bezlerinin şişmesi gibi durumlar oluyormus. birde plasenta dan bebege gecip düşüğe sebebiyet veriyor. yalnız ben hamile kalmadan once kedim vardı vede hamile kalmama engel olabilecegi soylendigi icin ben evden gonderdim kediyi. bence sen doktorunla konus

6. 28 Şubat 2008
  7. mujdes

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    148
    birde gebelikten once kanda toksoplazma ölçümleri yapılıyor boylece rahatça ögrenebilirsin cnm

8. 28 Şubat 2008
  9. belenay

belenay Sena'm Taha'm sol yanım şükürler olsun rabbim Pro Üye

Beğenildi:
    79
    Ödül Puanları:
    148
    bendede var toxoplazma ama ne kedim var nede kedilere yakınlığım çiğ et zaten yiyemem eti iyice bişmiş bile yiyemiyorum nerden bulaştı bilmiyorum ama hamilelikte düşüğe sebeb olduğunu söyledi doktor ama hamilelikten en az3 ay önce geçirmiş olmak tehlikeyi azaltıyormuş ben testi yaptırdığımda 6 ay geçmiş tehlike yaratmaz dedi doktor ama hamile kalmak istiyorsan kedinden uzak dur bence

10. 28 Şubat 2008
  11. mujdes

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    148
    salam sosis pastırma yada cok iyi yıkanmamış sebze ve meyveden de geciyo

12. 28 Şubat 2008
  13. belenay

Beğenildi:
    79
    Ödül Puanları:
    148
    heh sebze meyva olabilir bak etle aram yok neyse oldu bi kere ama doktor hamileliğini etkilemez dedi tabi hamile kalabilirsem

14. 28 Şubat 2008
  15. bride_

bride_ vARmı NaZo GibiSİ Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    106
    benimde kedim var, evlendim ve annemin evinde kaldı.Şimdi hamileyim.Eğer ben bu mikrobu aldıysam ve geçirdiysem bağışıklığımmı olmuş oluyor?Çünkü ben kendimle aynı evde 6 sene yaşadım belki o esnada bu hastalığı geçirmişimdir.Bu halde de zararı var mı?

16. 28 Şubat 2008
  17. mujdes

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    148

ay heralde yok ama doktoruna soyle yinede test yaptırırsınn

18. 28 Şubat 2008
  19. belenay

Beğenildi:
    79
    Ödül Puanları:
    148
    canım doktorun bana söylediği hamilelik döneminde ve hamilelikten 3-4 ay öncesinde zararlı olduğu ben bu testi yaptırdığımda 6 ay geçmiş mikrobu kapmamın üstünden yani zararlı olmaz hamile kalırsan dedi önemli olan hamilelik ve 2-3 ay öncesi bu mikrobu kapmamış olmak sen yinede içinii rahat olması için test yaptır