Tolstoy-Sava ve Bar

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Tikkabilla tarafından 22 Ekim 2009 başlatılmıştır.

  22 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Tikkabilla
 1. Tikkabilla

  Tikkabilla Lupilup! Pro Üye

  Katılım:
  12 Ekim 2009
  Mesajlar:
  12.373
  Beğenildi:
  13.135
  Ödül Puanları:
  288
  Eser Hakkında:

  Birçok yazar Savaş ve Barış adlı eseri “Dünyanın en büyük romanı” olarak nitelendirmiş ve böyle bir romanın tekrar yazılamavirüsyacağını öne sürmüşler. Rus-Fransız savaşlarını konu alan bu eserde beş yüze yakın kişi bulunmaktadır. Tolstoy, bu romanında, Rusya’daki birçok kesimden insanın hayatını ve geleneklerini ortaya koymaktadır.

  Savaş ve Barış Özeti:

  Olaylar, Rus-Fransız savaşı esnasında özellikle üç ailenin başından geçmektedir: Bezuhov, Balkonski, Rostov.

  Andrey Bolkonski ve olaylar

  Prens Nikolai Bolkonski, kızı Marya ile Smolensk civirüsvarında bir malikânede yaşamaktadır. Oğlu Andrey ise evlidir ve Saint Petersburg’da oturmaktadır. Mutsuz bir evliliği vardır ve hayatının toplumda yükseleceği zaman anlam kazavirüsnacağını düşünmektedir. 1805 seferberliği sırasında, hamile eşini babasının yanına bırakarak Rus ordusuna katılır. Bir süvirüsre sonra, kendini göstermeye başlar. Fakat savaşta yaralanır ve yaralı bir hâlde savaş meydanında terk edilir. Andrey bir süre sonra kurtulur ve ailesinin yanına döner. Eşi doğum yavirüsparken ölmüş, doğan oğlu Nikolai ise sağ kalmıştır. Andrey, 1806-1809 yılları arasında ordudan ayrılır ve malikânede havirüsyatının anlamını sorgular. Sürekli yeni akımların peşinde kovirüsşar. Bir gün, Kont Uya Andreiç’in kızı Nataşa ile arkadaşlık etvirüsmeye başlar ve ona âşık olur. Fakat babası bir süre için evlenvirüsmelerine izin vermez. Nataşa ile nişanlılığını duyurmaz. Nata-şa’yı bir süre şehirden ayrılmak zorunda olduğu için Pierre Bezuhov’a emanet eder.
  Nataşa, Pierre’in kötü yürekli karısı Elena’nın ahlaksız emellerine alet olur. Elena, Nataşa’yı kardeşi Anatol Kura-gin’le tanıştırır. Aralarında bir ilişki başlar. Oysa Anatol evlidir. Nataşa onun evli olduğunu anlayınca hata yaptığını kabullevirüsnir. Bu ilişkiyi duyan Andrey hüsrana uğrar.
  Andrey, hayatına neşe katan Nataşa’nın ihanetini kabul-’ lenemez. Tekrar orduya katılır. Bu arada babası kalp sektesinvirüsden ölür. Marya malikânede yapayalnız ve savunmasız kalır. Nataşa’nın kardeşi ve Andrey’in arkadaşı Nikolai Rostov ona yardım eder. Bu arada savaşta yaralanan Andrey Moskovirüsva’ya getirilir. Nataşa ve ailesi onu bulur. Nataşa ile Andrey barışırlar. Fakat Andrey kısa bir süre sonra ölür ve oğlu Niko-lai’ı Rostov’la evlenen Marya büyütür.
  Pierre Bezuhov ve Olaylar
  Pierre, Kont Bezuhov’un gayrimeşru çocuğudur. Rovirüsmanın başında ölmek üzere olan babasının başı ucundadır. Babası kendisini nüfus kütüğüne geçirmiş ve yüklü bir mirasın vârisi olmuştur. Fakat Kont’un ilk vârisi olan Vasili Ku-ragin bu vasiyetnameyi yok etmeye çalışır, başaramaz. Bunu beceremeyince Pierre’i kandırır ve kızı Elena ile evlendirir. Elena, tutkularının esiri olan, ahlaksız fakat sosyetenin önde gelen kadınlarından biridir. Pierre, onun başkaları ile olan ilişkilerine anlayınca ayrılırlar.
  Pierre, mason teşkilatına katılır. Bu akımın etkisiyle malivirüskânesinin bulunduğu yerde okul ve hastane yapmaya kalkar. Fakat masonlarla ilgili olarak hayal kırıklığına uğrar bir süre sonra.
  Pierre, aynı zamanda Andrey’in en yakın arkadaşıdır. O-nun Nataşa ile birleşmesi için elinden geleni yapar; fakat bavirüsşarılı olamaz. Ayrıca o da Nataşa’ya ilgi duymaya başladığı için ondan uzaklaşır.
  İki yıl sonra, Pierre’in karısı ölür. Pierre, Fransız kuvvetlevirüsrinin Rusya’yı istila etmesi sebebiyle Borodino savaşına katıvirüslır. Savaştan sonra Pierre şekil ve kıyafetini değiştirir ve Na-polyon’u öldürmeye karar verir. Fakat esir düşer. Pierre esir düştüğü sırada dine sarılır ve mason anlayışından tamamen uzaklaşır.
  Pierre, esaret sonrası malikânesine döner ve Nataşa ile evlenir. Yedi sene geçmiştir. Sosyal idealizmini devam ettiren, mutlu bir aile sahibi biridir.

  Nikolai Rostov

  Rostov ailesi, daha sıradan ve iyi niyetli İnsanlardan oluvirüsşur. Ailenin yeğeni Sonya çocukluğundan beri Nikolai’ı sevvirüsmektedir. Nikolai, 1805 yılında bir subay olarak Avusturvirüsya’ya gider. Bir çarpışma sırasında yaralanır ve savaştan aşırı derecede korkar. Fakat malikânesine döndüğünde ailesi onu bir kahraman gibi karşılar. O da savaşı olduğundan daha büyük, kendisini daha cesur gösterir. Bundan sonra birkaç savaşa daha katılır ve iyi bir harp subayı olur.
  Aile maddi sıkıntı içindedir. Çocukların zengin birileriyle evlenmelerini arzu etmektedirler. Bu yüzden, Nikolai’ın Son-ya ile evlenmesine karşıdırlar. Nikolai bir süre sonra kahravirüsmanlık madalyasına layık görülür. Bu arada Nikolai, Marya ile ilgilenmeye başlar, bir süre sonra da ona âşık olur. Fakat hâlâ Sonya ile nişanlıdır.
  Moskova yanmıştır. Rostov ailesi tüm mallarını, mülklerivirüsni kaybeder. 1813′te ailenin reisi kont ölür. Malikâne satılır ve bir başka ev kiralanır. Sonya, bu şartlar altında Nikolai’a bir mektup göndererek aralarındaki ilişkiyi sonlandırır. Marya Bolkonski ile evlenebilecektir. Nikolai, hayatını muhafazakâr bir kır centilmeni olarak sürdürmeye başlar. Aileler arası evlivirüslikle birleşen bir mutlulukla, ülke içindeki barışla roman son bulur.

  Savaş ve Barış Kahramanları (Kişileri):

  Prens Nikolai Andreiviç Bolkonski: Orduda başkumandanlık yapmış ve emekli olmuştur bir kişidir. Kavgacı, otoriter bir insandır.
  Aııdrey Nikolayeviç Bolkonski: Prensin oğludur. Mevirüslankolik, şerefine düşkün, kabiliyetli bir insandır.
  Marya Bolkonski: Prensin kızıdır. Evine düşkün, sadık bir kadındır. Yalnız yaşar. Nikolai Rostov ile evlenir.
  Kont Krill Vladimiroviç Bezuhov: Pierre’in babasıvirüsdır. Züppe, çapkın bir kişidir.
  Nataşa Rostov: Uçarı, şen, Rostovların küçük kızıdır. Pierre ile evlenir.
  Prens Vasili Sefgyeviç Kurağın: Bezuhov ailesinin önvirüsceki vârisidir.
  Anatol Kuragin: Vasili’nin müsrif, çapkın oğludur.
  Kont Uya Andreiç Rostov: Moskova sosyetesinin önvirüsde gelenlerindendir. Tutumsuz biridir.
  Nikolai Rostov: İstikrarsız bir gençlik yaşayan sonra aivirüslenin sorumluluğunu alan Kont Rostov’un oğludur.
  Pierre Bezuhov: Kont Bezuhov’un gayrimeşru oğludur. Nazik, iyi niyetli, idealist bir insandır. Nataşa ile evlenir.