Toplu sünnetler artık yasaklanmalı mı?

Konusu 'Sünnet' forumundadır ve yesilim tarafından 23 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

  23 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : yesilim
 1. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  Toplu sünnetler artık yasaklanmalı mı?
  Tıp dünyası son dönemde toplu sünneti tartışıyor! Ürologlar toplu sünnetlerin enfeksiyona yol açıp ileride cinsel zevk kaybına yol açma ihtimali olduğunu iddia ederken; psikiyatristler çocukların kendilerini kurban gibi hissedebileceğini söylüyor. Çoğu uzman bu törenlere karşı yasal düzenleme ile yasaklama gelmesini istiyor..
  Psikiyatristler Ne Diyor?
  Ahmet Çevikaslan:
  Şölen, kişiselliği ortadan kaldırıyor
  "Çocuklar toplu sünnet törenlerinde sürü gibi sıraya sokuluyor. Böylelikle sünnetle mahremiyet duygusu ortadan kalkıyor. Kişiselliği kaybolan bu işlem, çocukları sosyal istismara açık hale getiriyor. Tüm bu nedenlerle sünnet toplu değil, bireysel ve mutlaka hastane ortamında yapılmalı. İşlem öncesinde, sırasında ve sonrasında çocuk yaşayacakları ile ilgili bilgilendirilmeli. Tüm bu süreçte çocuğun desteklenmesi; yaşanabilecek olası ruhsal veya cinsel sorunları da önleyecektir..."

  Prof. Dr. Arif Verimli:
  Sünnet psikoseksüel bir süreç
  "Sünnet psikoseksüel bir süreçtir. Ailelerin çocuklarının gelecekteki kişilik ve cinsel gelişimleri için sünneti çok dikkate almaları gerekir. Toplu sünnet şölenlerini, çocukta küçük yaşta bir ayrımcılık yarattığı ve herkesin gözü önünde, stadyum gibi alanlarda ki bu, çocuğa kurban bayramını çağrıştırır yapıldığı için doğru bulmuyorum. Bunun çocuklara değil, ailelerine yapılan bir yatırım olduğu açıktır! Oysa ki sağlıklı olan; bir belediyenin veya bir kurumun bir doktorla sezonluk anlaşıp randevu alarak bir klinikte, muayenehanede veya hastanede sünnetleri gerçekleştirmesidir..."

  Doç. Dr. Armağan Samancı:
  Çocuklarda travmaya yol açıyor
  "Sünnet işlemi değil toplu; bireysel bile olsa çocukları travmatize edecek şekilde yapılmamalı. Çocuk işlemle ilgili önceden bilgilendirilmeli ve korkuları giderilmelidir. Hiç anlatılmadan olay anının yaşanması travmaya yol açabilir. Her çocukta travma gözlenmese bile, kaygı düzeyi yüksek olan çocuklar topluluk arasında karışıyor ve yardıma ihtiyacı olan bu en önemli grup gözden kaçırılabiliyor. Sonuçta cinsel yaşamlarını ve sosyal hayatlarını etkileyen psikolojik sorunlar yaşayabiliyorlar. Sünnet bireysel bir işlem olarak yapılmalı. Olayın törensel boyutundan faydalanılarak sünnet yüceltilmeli ve çocuğun kaygısı azaltılmalıdır."
  Ürologlar Ne Diyor?
  PROF. DR. HALİM HATTAT:
  Toplu sünnet çocuğa zarara uğradığını hissettirir
  "Toplu sünnet işlemlerini uygun bulmuyor ve tasvip etmiyorum. Çocukların psikolojisini olumsuz etkileyen bu işlemin 2-6 yaş arasındaki çocuklara kesinlikle uygulanmaması gerekiyor. Bu yaş döneminde sünnet yapılan çocuklar cinsel organının zarara uğratıldığı korkusunu yaşıyor ve bu duygu durumu hayatı boyunca sürüyor. Özellikle yetersiz şartlarda toplu sünnet yapılan çocuklara uygulanan mekanik cerrahi işlemlerde enfeksiyon gelişme riski ve kanama olması gibi sorunlar daha fazla yaşanıyor. Karmaşa içinde sünnet edilen pek çok çocuk, olayın akşamında hastaneye götürülüyor."

  PROF. DR. FERRUH ŞİMŞEK:
  Kasaptan bozma yerde hijyenik sünnet yapılamaz
  "Sünnet işleminin toplu şekilde yapılmasını asla önermiyorum. Bazı kurum ve belediyelerce yapılan bu törenlerde ne doktorların ne kadar ehil olduğu, ne de şartların ne kadar hijyen olup olmadığı belli değil. Bu nedenle yeni yasal düzenlemelere acilen ihtiyaç var! Bahçelerde veya kasaptan bozma yerlerde toplu sünnet yapılmaz. Kurban boğazlar gibi yapılan işlemler, bir şov gösterisidir. Kötü niyetle yola çıkılmasa da, bu törenler çocukların psikolojisini olumsuz etkiliyor. Birçok çocukta sünnet yaralanması oluyor ve bazıları ömür boyunca çocuğun hayatını etkileyebilecek düzeyde olabiliyor."
  Alıntı Sabah -Günaydın
   
 2. 24 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : yesilim
 3. Yalnxixz82

  Yalnxixz82 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Haziran 2007
  Mesajlar:
  120
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Çok önemli ama önemsenmeyen bir konu.Teşekkürler
   
 4. 5 Ocak 2009
  Konu Sahibi : yesilim
 5. lebis

  lebis Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2008
  Mesajlar:
  473
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  yazın icin teşekkürler..kimsenin önemsemediği bi konu
   
 6. 10 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : yesilim
 7. kahvebahane

  kahvebahane Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  46
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bence yasaklanmalı hayvan keser gibi mikroplu işler yapıyolar herkes evinde kestirsin zaten okadar pahalı degil illada dügün şart degil önce saglık
   
 8. 17 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : yesilim
 9. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  belediyeler ve hayırsever bir takım çıkarları ve egoları uğruna çocuk istimarı yapıyorlar....kesinlikle yasaklanmalı.
   
 10. 15 Haziran 2013
  Konu Sahibi : yesilim
 11. UcanRuh

  UcanRuh Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Eylül 2010
  Mesajlar:
  967
  Beğenildi:
  133
  Ödül Puanları:
  123
  Arastirmalara gerek yok zaten.. Insanin toplu sunnette kendinin katildigini dusunmesi bile yetiuo:KK43:(