Toplumsal Baskı Nedendir..

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve chelik tarafından 26 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

  26 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : chelik
 1. chelik

  chelik Yeni Üye Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2009
  Mesajlar:
  296
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Bir kaç aydır bu siteye üyeyim ve gerçekten dolu dolu konular var bir çok yönden beğendiğim şeyler gördüm burada. Nice sıkıntılar okuyorum ağzım açık kalıyor Bende zamanında yaşamıştım bir çok şey. Gerçekten çok çok zor kötü evlilik yaşamak Allah kimseye yaşatmasın.

  Bende 1,5 seneye yakındır boşanma davasıyla uğraşıyorum. Hala daha boşanamadım. sıkıntılar çıkarıyor karşı taraf ama, ben hayata küsmedim o hendekten atlyalı ruhen çok oldu. etkiliyor dava dönemlerim ama, bununla savaşmaya ve yenmeye karar verdim o durumla yaşamak ve yaşlanmak istemiyorum. olumla bakmaya çalışıyorum hayata en azından çaba veriyorum. Allaha çok şükür ailem bana kötü davranmıyor bekar olduğumdan daha iyiler onlarda bu sebepten sıkıntı yaşadılar falan ama geçti çok atlattık biz iale olarak. tabi bazen o düğüm noktasına geliyorlar ama, ben de o zamanları görmezden geliyorum. Ailemin söyledikleriyle dertlenmiyorum biliyorum ki beni seviyorlar ve düşünüyorlar.

  Ayrıldıktan sonra hayatıma kimse girmedi. Bende almak için çabalamadım. bir kaç beğeni fln oldu ama, hiç tamam budur demedim demek için de çok erken zaten.

  Benim asıl sorunum şimdilerde etrafımda sorunlu evlilikler ve benim benzerim sorunlar yaşayan kadınları gördükçe tepkimi kontrol edemiyorum. Yani çok aşırı geliyor bana çok etkiliyor beni hatta karar aldım evlilik sorununu anlatan kadın görünce hemen uzaklaşıcam. çünkü bu kadınlar derdini anlatıyorlar ve ben de fikrimi beyan edince kocamdır severde döverde moduna geçiyorlar. Sonra boşanmış olmaktan iyidir imasında falan bulunuluyor bana. Mesela daha dün kocasından dayak yiyen bir kadınla konuştuk evlilik bahsini. yanımızda bekar arkadaşımda vardı. Ben sadece dedim ki; ben böyle bir hayat böyle bir evlilik istemiyorum istemediğim için de ayrıldım neden yani güzel şeyler varken kötü yaşayayım ki dedim.
  bekar arkadaşım dedi ki "kıza gaz verme".evli olan da "aldatmasın evimde dövsün vursun ama aldatmasın yeter" dedi. yani ben de üzüldüm açıkçası.

  neden yani gazvermeyele ne alaksı var bunun bu benim fikrim.
  ikincisi de dayak yemek boşanmaktan daha mı iyi. ya etrafımda öyle saçma sapan şeyler görüyorum ki. ha saçmalıkları banane ama, benim durumum daha kötüymöüş gibi bakan gözleri anlamıyorum inanın. yani bu nasıl bir mantık nasıl bir baskı.

  ha bir de şu var sanki keyfimizden boşanmışız gibi. boşanmak kolay mı yaaa 1,5 sene olmuş hala mahkemeyle uğraşıyorum bir anlatsam öyle saçma şeyler ki anlatamam yani. kimse mutlu yuvasını neden bıraksın demek ki bıçak kemiğe dayanmış. bende hırpalandım ben de hakarete uğradım hatta beni kayınvalidem bile hırpaladı. nasıl aşşağılık duygulardı onlar biliyorum ve ben istemedim öyle bir hayatı. ha başkaları isteyebilir dayanabilir ama, bu benim boşanma tercihimin yanlış olduğu manasına gelmez. tercihtir. saygı nduymak bu kadar mı zor. ben istemiyorum öyle bir evliliği evliliğin bende ki manası dayak yemek hakaret yemek ama susmak değil. evlilik hayat arkadaşlığı demek bence. ve ben hayat arkadaşımı arıyorum sadece. neden sürekli ölmüşümde ağlayanım yok gibi bir haller gayette memnunum hayatımdan çalışıyorum mutluyum neden insanlar boşyere üzülüyor. ya da üzülecek bir şey var da ben mi farkında değilim anlamadım gitti...:bbo:benneyaptımki
   
 2. 26 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : chelik
 3. yercekimlikaranfil

  yercekimlikaranfil Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Eylül 2008
  Mesajlar:
  4.449
  Beğenildi:
  35
  Ödül Puanları:
  108
  Siz doğru olanı yapmışsınız. Aynaya baktığınızda saygı duymadığınız biri ile karşılaşmamayı seçmişsiniz. Dimdik ayakta olduğunuz için de tebrikler.
  Ama bu noktaya ulaşmak başka bir hayat eğitimi gerektiriyor herhalde. Ben şiddet varsa ne çocuki ne maddi durum, ne aşk sevgi bahanelerini kabul etmiyorum. Şiddet son noktadır. Ama bunu özümseyebilmek de herkesin harcı değil.
  Bir de şu var şiddet gören kadın, şiddet görmenin verdiği doğla psikoloji ile kendini ezik ve silik hissettiği için iyice siniyor, iyice kayboluyor kendine güveni. Bu da zaten zor olan işi daha da zorlaştırıyor.
  Size mutluluklar dilerim. Sizin gibi başı dik kadınların sayısı arttıkça şiddet görenlerin sayısı azalacak.Ayrıca bunu burada paylaştığınız için de ayrıca teşekkür ederim. Burada o kadar çok gördük ki "kocamdır, döver de sever de noktasına gelip de kapanan konuları.
   
 4. 26 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : chelik
 5. chelik

  chelik Yeni Üye Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2009
  Mesajlar:
  296
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  işte ben bu dayak hakaret küfür türü şeyleri evlilikte veya sosyal hayatta kaldıramıyorum. Annem bile diyor ki kızım sıkıntısız evlilik yok arama boşuna falan ama sıkıntı da bu kadar olmamalı. ha küsersin darılırsın barışırsın ters düşersin ama dayak bilmem ne saygı istiyorum sanırım ben çok şey istiyorum ama vazgeçmeyeceğim...inatçıyım bu konuda ne kadar gülerlerse gülsünler ben bunun böyle olması lazım..
   
 6. 26 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : chelik
 7. Tiryandafila

  Tiryandafila Çok ŞÜKÜR. Pro Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2009
  Mesajlar:
  5.323
  Beğenildi:
  581
  Ödül Puanları:
  188
  Siz fikrinizi söylerseniz ve bana göre de doğru olanı söylemişsiniz.
  Ama herkesin doğrusu ve hayata bakışı, katlanma derececesi farklı.
  Kimi en ufak saygısızlığa dayanamayıp boşanmaya kalkarken, kimi de ne çekersem çekerim kocamdır diyor. Herkes ayrı bir alem.
  Siz gerekeni söylemişsiniz, ister beğenirler, ister beğenmezler, çeksinler çekebildikleri kadar, onların sıkıntısı boşverin. Bir de üstüne suçlu siz olursunuz dediğiniz gibi, hemen karşı savaş açılır, sen boşandında iyi mi yaptın. Boşverin, siz kendinize göre doğruyu söyleyin, gerisi onlara kalmış. Hatta yormayın kendinizi.
  Bu boşanma konusunda insanların değişik bakışları var, bu da çok zor değişir gibi görünüyor.
  Ama bu konuda açıkçası toplumun ne düşündüğü benim zerre kadar umurumda olmaz.
  Ben evimde huzursuz otururken toplumun çok ta umurunda mı?
  Millet ne düşünecek diye asla düşünmem.
  Kimse de bu konuda haddini aşıp, yorum yapamaz.
  Size yorum yapanlara da gereken cevabı çok rahatlıkla verebilirsiniz.
  Oturup herşeye katlanmakta bir marifet değil, bu da işin kolay tarafı.
  Karar verip, zamanı geldiğinde güçlü durup, çekip gidebilmekte herkesin harcı değil.
  Başkalarının ne düşündüğünü bu kadar önemsemek en büyük hata sanırım.
  En iyisi boşvermek herkesi.
   
 8. 26 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : chelik
 9. okypete

  okypete Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  86.970
  Beğenildi:
  41.397
  Ödül Puanları:
  563
  insanların dayağı şiddeti bu kadar doğal ve bu kadar normal görebilmesini anlayamıyorum. ben kedime bile vurmaya kıyamazken elin herifi karısını dövecek vede bunu bazı kişiler evlilikte gayet doğal dövebilirde yeterki aldatmasın diyecek.
  ben bunu diyen kişinin aklından şüphe ederim.
  acele bir uzman yardımı alması gerektiğini düşünürüm.
  ..
   
 10. 26 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : chelik
 11. Amonra

  Amonra Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  11 Şubat 2008
  Mesajlar:
  13.461
  Beğenildi:
  266
  Ödül Puanları:
  213
  sizi anlayamazlar çünkü ayrılmak
  tahammül etmkden daha zor gelir öyle insanlara
  hayatları boyunca sahip oldukları tek şey evlilikleri olduğu için belki de
  ayrılmak devam etmekden zordur herkesin harcı değil
  güçlü kadın kendine saygı duyan kadın
  ancak alabilir böyle bi durumda bu kararı
  tebrik ederim sizi güçlü duruşunuzdan dolayı
  insanlara bakmayın siz
   
 12. 26 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : chelik
 13. jakobi

  jakobi Binlerce kez şükür Üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.136
  Beğenildi:
  55
  Ödül Puanları:
  153
  dayak tahamül edilebilecek birşey değildir. büyük saygısızlıktır. konuşmaya engeldir. basitleiktir. en doğrusunu yapmışsınız. sizi anlamayan sizin gibi düşünmeyen çok kişi olacak tabi ona bakarsan töre cinayetlerini bile haklı bulanlar var siz en iyisi kendinize kafadar arkadaşlar edinin.
   
 14. 26 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : chelik
 15. DearesT

  DearesT Yalan...yalann... Pro Üye

  Katılım:
  25 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.960
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  mutluluk oyunu oynamaya alışmış insanların nasıl bir tepki vermesini bekliyorsunuz ki??? bu kadar abartılı olmasa da insanlar aynı hayal dünyasında yaşar olmuş, topluma, kişiye göre kendini kandırmanın dozu yükseliyor o kadar...gerçekten kendisi için bişey yapacak gücü olmayıp aslında size bilinçaltı özenen insanlar, bu hislerini egolarını tatmin etmek için sizi kınıyor yadırgıyor görünüyor...
  -dayak yiyorum
  -aa yazık neden sana bunun yapılmasına izin veriyorsun, kurtul, mutlu bir hayat yaşa, tabiki ilk önce sıkıntılı olacak ama atlatırsın bunu çekmeye değer mi...
  -aaa dövse de kocamdır o benim, başımdadır, evimin direği reisidir...sen boşandın ama zor bu toplumda dul olmak zorrrrr...keşke idare etseydin biraz daha...
  -pesss...
  bırakın insanlar kendilerini kandırmaya, polyanna olmaya devam etsinler...kan kusup kızılcık şurubu içsinler...bu kabusun adını da evlilik koysunlar...nasılsa geri dönüp baktıklarında boşa geçen yıllarına onlar ağlayacak siz değil...
  siz hayatınızla ilgili inandığınız kararları almaya, mutlu olmak için direnmeye devam edin...
   
 16. 26 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : chelik
 17. chelik

  chelik Yeni Üye Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2009
  Mesajlar:
  296
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  bende dün bütün gece bunu düşündüm oturdum yatırdım bir çok şeyi masaya uyuyamadım hata mı bu dedim. düşündüm ve artık yorum yapmamaya karar verdim çünkü o kadınların duymak istediği kelimeler söylediklerim olsaydı onlarda o durumlara katlanmazlardı. demek ki bakış açımız farklı demek kiii sadece oturup onlarla ah vah etmek lazım. hayatmış mutlulukmuş hayal onlar için sanırım. çünkü ütopyadan bahsediyormuşum gibi bakıyorlar bana genelde. en iyisi dediğini yapmak teşekkür ederim yorumun için gerçekten iyi geliyor bunları okumak. sabah kalktığımda zaten hayır doğru yoldayım ben öyle bir hayatı istemiyorum dedim yine....
   
 18. 26 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : chelik
 19. chelik

  chelik Yeni Üye Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2009
  Mesajlar:
  296
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  bende öyle düşündüm ama ilginç olan geneli böyle düşünüyor.yani ne olursa olsun boşanılmaz lugatta öle bir kavram yok onlar için önceden inanmazdım ama gerçekten kadınmış kadının düşmanı bunu gördüm ben zaman içinde...