Topuk dikeni

Konusu 'Ortopedi' forumundadır ve realist tarafından 3 Eylül 2010 başlatılmıştır.

3 Eylül 2010
    Konu Sahibi : realist
  1. realist

realist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    75
    Ödül Puanları:
    148

Bir yıla yakın bir zamandan bu yana,topuğumun üzerine basamıyordum.Ve tahmin ettiğim gibi touk dikeni tanısı kondu...
    Yaptığım araştırmalar sonucunda:Ne tabanlık,ne iğne,ne de fizik tedavi pek sonuç vermiyormuş...
    Bir tanesi aklıma yattı.Sanırım Ankara'da bir doktor bunu yapıyormuş.İdrar kaçıran hastaları tedavi ettiği bir aletle buna çözüm bulduğunu okudum...
    Topuk dikeni olanlara duyurulur....

2. 3 Eylül 2010
  3. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    101
    Ödül Puanları:
    198
    KAyınvalidemde vardı oda bir tedavi yöntemiyle halletti bunu.
    İğne kırmamı diyorlardı bir aletle vurarak tabana geçirdiler.
    Yarın görüşeceğiz ona sorar ayrıntıları öğrenirim.

4. 3 Eylül 2010
  5. daisyrose

daisyrose Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    benim annemde ne zamandır bu dertten muzdarip
    kullanmadığı ilaç kalmadı
    tabanlıkta kullandı fayda etmedi
    iğne vurdurdu topuktan o da 6 ay kadar idare etti sonra gene aynı
    son gittiği doktor ameliyat dedi
    ama başka bi doktorun bi tandığımıza dediğine göre de ameliyat için çok riskli bi bölgeymiş
    tavsiye etmemiş yani ameliyatı
    bu dediğiniz yöntemi deneyen ve fayda gören varsa yazarsa çok sevinirim bende

6. 3 Eylül 2010
  7. realist

realist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    75
    Ödül Puanları:
    148
    Ben bu konuda alternatiftıptan faydalanmak istiyorum.Bir arkadaşım kendinde de olduğunu,her akşam domates sarıp yattığını bir zaman sonra nasır gibi düştüğünü söylemişti de inanmamıştım.Ama bakın bulduğum bilgiler neler...Yani haklıymış arkadaşım.:

Topuk dikeni kürü

Topuk dikeni kürü her biri üç gün uygulanacak üç aşamadan oluşmaktadır

Üç gün süre ile ; Üç yemek kaşığı Orta acı (çok acı olmayacak) Kırmızı
    pul biberi havanda ezdikten sonra akşam yatmadan önce bir tülbent veya
    gazlı bezle topuğunuza sarın. Sabah sökün.

Üç gün süre ile ; 3 yemek kaşığı çekirdekli siyah kuru üzüm çekirdekleri
    ile beraber dövdükten sonra akşam yatmadan önce bir tülbent veya gazlı
    bezle topuğunuza sarın. Sabah sökün.

Üç gün süre ile ; Orta acı (çok acı olmayacak) Kırmızı pul biber ve
    çekirdekli siyah kuru üzüm çekirdekleri ile birlikte dövdükten sonra
    akşam yatmadan önce 3 yemek kaşığı kadarı bir tülbent veya gazlı bezle
    topuğunuza sarın. Sabah sökün.

Not: Bu kürün faydalı olması için kırmızı pulbiberin ebter (kısır)
    tohumdan üretilmemiş olması gerekmektedir

İbrahim Saraçoğlu Bu kürün % 60 oranında fayda sağladığını açıkladı.

DOMATES KÜRÜ

Herhangi bir aktardan sinir otu istiyorsunuz, yumurta haşlama yapar gibi haşlayıp ılık olduktan
    sonra suyunu süzerek kalanını bir bez parçasına koyup akşam yatarken ayağınıza sarıyorsunuz.
    Domates kesilerek topuk dikeninin üzerine akşamdan sarılır ve bu işleme birkaç gün devam edilir.
    Tel nişadır ve limon tuzu karıştırılır. Topuk dikeni olan kısım ılık suda bekletilip yumuşatılır.
    Limon tuzu ve tel nişadır topuk dikeni olan kısma surulur.
    Alabalık kılçıgı temizlenerek ortadan yarılır ve topuk dikeni olan kısma sarılır.
    Topuk Dikeni Desteği
    Ayrıca, ayakkabı seçerken yumuşak tabanlı topuk kısmı darbe emen ayakabılar giymek ağrıyı azaltacaktır.
    Yürüyüş ve koşu ayakkabıları bu amaç için idealdir. Diğer ayakkabıların topuk kısmına ise silikon veya
    başka malzemelerden yapılmış destekler konması faydalıdır. Bu desteklerin orta kısmının delik olması
    gerekli değildir. Ağrı plantar fasyanın ön kısmına doğru yayılıyorsa ayak kavisini destekleyecek
    destekler kullanılabilir. Hasta günün büyük kısmını evde geçiriyorsa topuk desteklerinin terliğe
    yapışabilen çeşitleri kullanılmalı veya terliğin astarı kaldırılarak destek altına yerleştirilmelidir.
    Ayrıca, idrar kaçırma hastaları için kullanılan Magnetik İnervasyon cihazı topuk dikeninde yeni umut oldu.
    Ürolog Prof. Dr. ........ idrar kaçıran hastaları için uyguladığı tedavinin topuk dikenine de iyi geldiğini
    tespit etti. Şimdiden 15 hasta bu hastalıktan kurtuldu.

8. 3 Eylül 2010
  9. realist

realist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    75
    Ödül Puanları:
    148
    Bu da Suna Dumankayanın tarifi:

Topuk dikeni düşüne kadar:

1 tatlı kaşığı şap tozu, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı , 1 tatlı kaşığı deniz tuzunu karıştırarak
    lahananın yumuşak yaprağının içine sürdükten sonra problemli bölgeyi sarın.

Üzerini bir tülbentle örterek, 2 saat kadar bekletin. Ardından yıkayıp, beyaz vazelin ve limon suyu sürün.

Her gün yaptıkça deriniz kalkacaktır. En sonunda topuk dikeniniz düşecektir.

10. 3 Eylül 2010
  11. darkwomen

darkwomen Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    108
    topuk dikeni bir iskelet sistemi hastalığıdır.Öyle bişeyler sürüpde düşecek siğil gibi birşey değilki...2-3 ay sürer snra o kemiğin etrafını yağ kaplar ve ağrısı geçer.ama bir süre sonra tekrar başlar.İlerki dönmelerde ameliyat olmak gerekir ..Ama ağrılar azsa ayakkabının içine koyulacak topuk veriyor doktor

12. 17 Nisan 2012
  13. zeynepfaz

zeynepfaz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    61
    kızlar ben o illeti 1 senedir çekiyorum.

öncelikle konuyu araştırın bu konuda internette yayınlanmış makaleler var onları okursanız bilgi sahibi olursunuz...
    topuk dikenine sebep olan başka sorunlar var önce onların tespit edilemsi ve tedavi edilmesi gerekiyor ama topuk dikeni belli tedavisi olmayan bir hastalık malesef.
    bende uzun yürüyüşlerle dolu bir haftanın ardından şiddetli bir batma hissetmiştim ve o günden beri çekiyorum özellikle sabah yaktan kalktığınızda veya uzun süreli oturup sonra yürüdüğünüzde daha şiddetli hissedilen bir durum. Bende oluşma sebebi 1. si düz tabanlık imiş o da sürekli spor ayakkabı giymekten kaynaklanıyor veya babet falan...
    Arada hafif topuklu ayakkabı ve ortopedik ayakkabı giymek şart. Bunun dışında 2. sebep ise fazla kilolar... E mantıklı da benim ayaklarım 36-37 kilo 84 falandı nasıl taşısın o ufacık ayaklar o kiloyu :KK1:
    kilo vermek ve doğru ayakkabı sorunu azaltıyor ama tedavi derseniz burada yazan tüm kürleri denemiş, topukluk, tabanlık kullanmış biri olarak söylüyorum:
    tek çare egzersiz gibi görünüyor kızlar selim murağbi diye bir dr var ben onda duymuştum bu hastalık kasla alakalı olduğu için o kasın uzaması güçlenmesi lazım bunun için 2-3 egzersiz var onları hergün yapmak gerekli o zaman iyileşiyorsunuz yoksa öldür allah geçmiyor, benimki ileri seviye demek...
    bunun dışında ayakkabı tercihi:
    polaris in 5 nokta serisi
    rebook un easytone serisi
    ceyo nun klasik ev terlikleri
    laydfalcon un topuk dikeni için özel yapım terlik ve ayakkabıları
    bricenstok un terlikleri (tuzlu ama)

ben resmen ayakkabı dolabımı yeniden oluşturdum bunların dışında ayakkabı giyemiyorum babetlerin düz ayakkabıların hepsini verdim valla :KK1:

14. 8 Şubat 2013
  15. Twonokta

Twonokta Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    63
    Dr.Selim Muğrabi'nin yerini aradım ve muayene ücreti 320 TL dedi bayan ve kapadım telefonu hemen.. :KK70: Çok geldi açıkcası bana haftaya ssk gidicem ortopediye bende de 1 haftadır var bu sorun ve yürümek işkence oldu bana sabah kalkınca sanki basamıyorum üstüne acı duyuyorum silikonlu tabanlık aldım biraz rahatladım ama bakalım egzersizlere de başlıcam yarın umarım geçer başka bu hastalıktan kurtulan var mı ne tavsiye dersiniz bayanlar..

16. 8 Şubat 2013
  17. atractive

atractive Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    ALLAH sağlık versin arkadaşlar ,şifalar versin herkese
    RABBİM yar ve yardımcınız olsun AMİN

18. 13 Şubat 2013
  19. Beyhatun

Beyhatun Bin zulme uğrasan da bir zulüm yapma... Üye

Beğenildi:
    49
    Ödül Puanları:
    153
    Ben de bir kaç aydır bu hastalıktan muzdaribim :KK50::KK50::KK50: Yürümeyi çok seven biri olarak eskisi gibi rahat yürüyememek çok canımı sıkıyor . Bu konu hakkında kk da mutlaka topic açılmıştır diyordum ama rastlayamamıştım ve şimdi gördüm. Benimle aynı sıkıntıları paylaşanları bilmek bile sanki rahatsızlığımın çözümünde bir payı olacakmış gibi geliyor.
    Selim Muğrabi' nin yaptığı egzersizleri bileniniz var mı acaba?
    Bir de topuk dikeninin yapılan kürler sonucunda düştüğünü yazmış bazı arkadaşlar.Ayağın tabanında olan bir rahatsızlık değil ki bu düşsün.Topuğun içerisinde olan ve zamanla kemikleşen mikropsu bir sıvı demişti benim doktorum.O yüzden tedavisi zor ya.

Son düzenleme: 13 Şubat 2013