topuk kanı ve bebeklerimiz

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve lebis tarafından 17 Haziran 2008 başlatılmıştır.

17 Haziran 2008
    Konu Sahibi : lebis
  1. lebis

lebis Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Slm arkadaşlar.Dün haberlerde izledim . Bilmem benden başka izleyen varmı? Şöyle bir uygulama başlatmış Sağlık Bakanlığı. Bebek doğduğu gün topuğundan kan alınıyormuş. O kanlar kayıt altına alınıp her hafta toplanıp ilgili birime gönderiliyormuş.Tabi bi süre kanlar incelendikten sonra eğer sağırlık, şaşılık vs. önceden tespiti zor hastalıklar bu testlerde belirlenip aileye telefon açılıyor ve haber veriliyormuş.Bi sorunu olmayan cocukların aileleri ise aranmıyormuş. Bu uygulama benim cok hoşuma gitti. Cünkü coğu aileler bebeğinin kulağından rahatsız olduğnu anlayamıyor ve bunu anlayana kadar cocuk 2-3 yaşına geliyor. umarım hepimiz için hayırlısı olur

2. 17 Haziran 2008
  3. belmakyuz

belmakyuz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    evet canım uzun zamandır var ama sağırlık şaşılık gibi şeylere bakıldığını bilmiyordum sadece zeka ile ilgili olduğunu biliyordum eğer şaşılık ve sağırlık gibi anlaşılması zor şeylere de bakılabiliyorsa bu çok güzel bir uygulama o zaman

4. 17 Haziran 2008
  5. Borzo

Borzo Mucizemmm Pro Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Topuktan alınan kan, 17 ayrı bozukluk
    açısından test edilir. Bunlar, tiroid bezi ile böbreküstü bezlerini
    etkileyen bozukluklar, bir kan hastalığı (orak hücreli anemi)
    ve bir dizi metabolizma hastalığıdır. Bu bozuklukların
    büyük bölümü kalıtsal, yani ırsidir. Ve iyi haber: Çok ender
    görülürler.
    Çok güzel bir uygulama bu eğer sorun var ise telefonla size ulaşıyorlar ama sağlıklı ise bebeğiniz aramıyorlar....

6. 19 Haziran 2008
  7. cananfs

cananfs Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    evet topuktan kan alınarak bebeklerde kalıtsal bir takım rahatsızlıklara bakılabiliniyor.ancak bir hatırlatmada bulunmak istiyorum.bu kanı bebegınız dogar dogmaz aldırmayın,yaklaşık 10 ya da 15 gunluk olunca aldırın,çunku bebegın enzımlerı çalışmaya başladıktan sonra(ki bu da bebek bir müddet emdikten ya da sıvı aldıktan sonra olur)test daha saglıklı sonuç veriyor.ben 15 gunluk iken saglık ocagında aldırdım.

8. 19 Haziran 2008
  9. lebis

lebis Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bayanlar bilgileriniz için teşekkürler. saolun

10. 24 Haziran 2008
  11. tatarxixm

tatarxixm Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    evet canım bayadır var
    benim kızımdan ikikerealdılar
    özelde dogum yaptım topuktan kan aldılar
    sonra aşı için saglık ocagına gittikten sonra ordada aldılar anne sütü alan bebeklerde daha iyi sonuc elde ediliyormuş
    alaha şükür bi sorun olmaı umarım kisedede olmaz
    cok iyi bi ugulama

12. 30 Haziran 2008
  13. zeliscik

zeliscik Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    sağırlık yada şaşılık için değil.fenilketanürü hastalığı yani protein fazlalığından kaynaklı zeka geriliği ve tiroid bezleri fonksiyonlarıına bakılıyor.kızımdan doğumdan sonra hastaneden aldılar.sağlık ocağındada doğumdan 5 gün sonra aldılar.16 gün sonra bizi sağlık müdürlüğünden arayıp şüpheli fenil teşhisi kondu tekrar sağlık ocağından kan aldırmamız gerektiği söylendi.kan aldırdık ama benim dünyam başıma yıkılmıştı.özeldeki dr tiroid tahlillerini yaptırdı yüksek çıktı. fakültede hem fenil hem de tiroid testlerini yaptırdık.bizde hipotiroidi yani tiroid bezleri çalışmasdığı ortaya çıktı.bizimki tesadüf ortaya çıktı aslında.sağlık müdürlüğünü tekrar aradık sonuç için.ilk kan verdiğimizde tiroid hormanları normalmiş fenil yüksek çıkmış.ikinci kan vermemizde sadece fenili incelemişler.o normal olduğu için tekrar bizi aramadılar.hipotiroidi de tedavi edilmezse zeka geriliğine yol açıyormuş.iyiki böyle bir tahlil yapıyor devlet.yoksa kim bilir ne zaman öğrenecektik ve iş işten geçmiş olacaktı.doğduktan 7-8 gün sonra yaptırın tahlili.allah kimsenin başına vermesin.biraz uzun yazdım ama başımdan geçtiği için bilgi vermek istedim

14. 4 Temmuz 2008
  15. SEVCAN_84

SEVCAN_84 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    canım bu yazdıkları doğru....bu kan örneği alınıp çapaya gönderiliyor ve 1 ayda cvp geliyor sorun varsa aranıyor yoksa aranmıyorsun...şükür ki biz aranmadık...çok da sağlıklı bir bebeğim var

16. 5 Temmuz 2008
  17. burbuk

burbuk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.682
    Ödül Puanları:
    163
    Canım bu çok uzun zamandır yapılan bir uygulama, bildiğim kadarıyla her hastanede doğumdan sonra yapıyorlar bunu. Bence çok faydalı bir uygulama.

18. 6 Temmuz 2008
  19. yaseemin

yaseemin Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    benim 3 yaşını dolduran bir oğlum var ondan hastanedne çıkmadan önce birde 1 haftalıkken sağlık ocağında almışlardı yeni doğan oğlumda da aynı şekilde yapıldı ama bu bunu ben fenilketanuri ve troit için yapıldığını biliyordum diğerlerin hiç duymadım bizi arayanda olmadı çok şükür