Toxoplazma testi yaptıran varmı

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve gulsun37 tarafından 25 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  25 Kasım 2008
  Konu Sahibi : gulsun37
 1. gulsun37

  gulsun37 Guest

  slm kızlar ben 8 haftalık hamıleyım dr texoplazma testını ıstedı ve ufak bır sorun cıktı sımdı tekrar ıstedı sonucu almadım henuz bu testı yaptıran varmı dr. kedı köpek gıbı hayvanlarda vurus gecebılecegını söyledı tsk ettım sımdıden...
   
 2. 25 Kasım 2008
  Konu Sahibi : gulsun37
 3. txixrtxixl kelebek

  txixrtxixl kelebek Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  29 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.175
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Soru:
  Toxoplazma igm ve toxoplazma igg testleri pozitif sonuç verdi. Hastalıgın ciddiyeti hakkında bilgi edinmek istiyorum (hasta gebe)  12.04.2008

  Cevap:
  Toksoplazma enfeksiyonu nedir?

  Toksoplazma enfeksiyonu, Toxoplasma Gondii adı verilen parazitin vücuda girmesiyle oluşan bir hastalıktır. Parazit bazı hayvanların vücutlarında bulunur ve bu hayvanların etlerininin pişirilmeden ya da az pişmiş yenmesiyle insana geçebilir. Paraziti taşıyan evcil kedilerin dışkılarında bulunan parazit de insana bulaşma yollarından birini oluşturur.

  Gebelik esnasında anne adayının toksoplazma enfeksiyonunu plasenta yoluyla bebeğine geçirmesi enfeksiyon oluşması için diğer bir yoldur ve bu sayfanın konusunu oluşturmaktadır.

  Yukarıdaki bulaşma yollarının yaygınlığı nedeniyle toksoplazma nispeten sık olarak geçirilen bir enfeksiyondur. Belirti vermemesi ya da diğer hastalıklarla karışan belirtiler vermesi nedeniyle toplumdaki sıklığı net olarak bilinmemektedir. Ancak doğurganlık çağında bulunan kadınların %25'inin enfeksiyonu daha önce geçirdiği tahmin edilmektedir. Özellikle evinde kedi besleyenler arasında bu oran daha da yüksek olabilir. Yaş ilerledikçe parazitle herhangi bir şekilde karşılaşma olasılığı arttığından enfeksiyonu geçirmiş olma olasılığı da artar.

  Daha önce enfeksiyonu geçirmemiş anne adaylarının gebelikte enfeksiyonu geçirme olasılığı yaklaşık %1'dir. Daha önceden enfeksiyonu geçirenlerin ise enfeksiyona bağışık oldukları kabul edilir. Toksoplazma enfeksiyonu, tam bağışıklık bırakan bir enfeksiyondur ve bir insan bu enfeksiyonu yanlızca bir kez geçirir.


  Gebelikte geçirilen enfeksiyonun önemi nedir?

  Toksoplazma adı verilen bu parazit gebelik döneminde geçirilen enfeksiyonun seyrinde bebeğe bulaşabilir. Bunun sonucunda bebekte ortaya çıkan enfeksiyon düşüğe neden olabileceği gibi göz, beyin gibi organlarda hasara yol açabilir ve/veya bebekte gelişme geriliği (IUGG)oluşturabilir.

  Gebelik haftası ne kadar ileriyse gebelik esnasında geçirilen enfeksiyonun plasenta yoluyla bebeğe geçme olasılığı o kadar yükselir. Böylece birinci trimesterde geçirilen enfeksiyonun bebeğe geçme olasılığı %15 iken, bu olasılık ikinci trimesterde %25'e, üçüncü trimesterde ise %60'a çıkmaktadır. Bebekte oluşan her enfeksiyon sekel (kalıcı bozukluk) bırakmaz.


  Toksoplazma enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

  Toksoplazma enfeksiyonu sıklıkla belirti vermeden geçirilen bir enfeksiyondur. Ancak nadir durumlarda çok ağır bir seyir gösterir.Gebelikte geçirilen enfeksiyonun belirti vermeden seyretmesi enfeksiyonun bebeğe geçme riskini azaltmaz. Yani hiç bir belirtisi ve hiçbir şikayeti olmayan bir anne adayının da bebeğinde toksoplazmaya bağlı bir sekel oluşması mümkündür.

  Toksoplazma belirti verdiğinde bu sıklıkla lenfadenopati (lenf bezlerinin şişmesi), ya da döküntüler şeklindedir. Ağır durumlarda enfeksiyonu geçiren bireylerde koryoretinit (gözün retina tabakasının enfeksiyonu), miyokardit (kalp kasının enfeksiyonu), meningoensefalit (beyin ve beyni örten zarların enfeksiyonu) gibi organ enfeksiyonlarına ait belirtiler oluşabilir.

  Bazı anne adaylarında ateş, kas ağrıları, farenjit (boğaz enfeksiyonu) ve başağrısı gibi grip ya da sitomegalovirüs enfeksiyonunu andıran belirtiler ön planda olabilir.


  Enfeksiyon bebeğe geçtiğinde ne olur?

  Birinci trimesterde anne adayının geçirdiği enfeksiyonun bebeğine geçme olasılığı az, fakat bebekte enfeksiyon oluştuğunda düşük oluşma ya da bebekte ciddi toksoplazma enfeksiyonu sekelleri görülme riski yüksektir. Gebelik haftası ilerledikçe enfeksiyonun bebeğe geçme olasılığı giderek artarken bebeğin geçireceği enfeksiyonun sekel (kalıcı bozukluk) bırakma riski de azalmaktadır. Bu kuralın istisnaları da vardır.

  Toksoplazma anne adayından plasenta yoluyla bebeğine geçtiğinde bebekte göz enfeksiyonlarına (koryoretinit) ve buna bağlı şaşılığa ya da körlüğe neden olabileceği gibi, beyin dokusu enfeksiyonu oluşursa, doğumdan yıllar sonra ortaya çıkan sara hastalığının ve/veya zeka geriliğinin nedeni olabilmektedir.

  Doğmadan önce enfeksiyonu geçiren bebeklerde doğumda sarılık, gelişme geriliği, çok sayıda lenf bezinin büyümesi, karaciğer ve dalakta büyüme, havale, beyin dokusunda kalsifikasyon (kireçlenme), hidrosefali (beyinde su toplanması), göz enfeksiyonu, mikrosefali (kafanın ufak olması), nörolojik gelişim kusurları gibi belirti ve bulgular gözlenebilmektedir.


  Nasıl tanı konur?

  Toksoplazma tanı yöntemlerinin çeşitliliğine rağmen en sık kullanılan, kanda toksoplazmaya özgü antikorların aranmasıdır. Bu amaçla toksoplazma IgG (immunglobulin G) ve toksoplazma IgM adlı antikorlar aranır. IgM halihazırda geçirilmekte olan bir enfeksiyonu gösterirken, IgG genellikle daha önceden geçirilmiş bir enfeksiyonu gösterir. IgG'nin belli bir süre sonra alınan kanda arttığının gösterilmesi de yeni geçirilmiş, ya da geçirilmekte olan bir enfeksiyona işaret eder.

  Toksoplazma IgM antikorları bazı insanlarda enfeksiyon geçirldikten sonra aylar boyu düşük titrelerde pozitif kalabilmektedir.


  Gebelikte enfeksiyon geçirildiği saptandığında ne yapılır?

  Gebelikte enfeksiyon geçirilmesi enfeksiyonun mutlaka bebeğe bulaşacağı ve bulaşması durumunda da bebekte mutlaka bir problem oluşacağı anlamına gelmez. Özellikle ileri gebelik haftalarında geçirilen enfeksiyonların bebeğe bulaşması nadiren problem yaratır.

  Anne adayında enfeksiyon varlığı kanıtlandığında enfeksiyonun bebeğe geçip geçmediğinin belirlenmesi için kordosentez uygulanabilir. Bu yolla alınan bebek kanında toksoplazma IgM antikorunun saptanması bebekteki enfeksiyonun kanıtlar. IgM çapı büyük bir molekül olduğundan anne kanından bebeğe geçemez. Bebek kanında IgM varlığı bebeğin bu maddeyi ürettiğinin, yani enfeksiyonu geçirdiğinin kesin kanıtıdır.

  Kordosentez yapılmayan durumlarda ya da ileri gebelik haftalarında geçirilen enfeksiyonlarda ayrıntılı ultrason incelemeleriyle bebekte muhtemel enfeksiyon bulguları aranır (beyin dokusunda kalsifikasyon (kireçlenme), gelişme geriliği, hidrosefali, mikrosefali gibi). Bebek doğduktan sonra da ayrıntılı bir incelemeye tabi tutulur.

  Spiramisin adlı antibiotik etken madde toksoplazmaya etkili olduğu bilinen ve gebelikte ilk trimesterden itibaren kullanılabilen bir antibiotiktir. Annedeki enfeksiyonun erken dönemlerinde kullanıldığında enfeksiyonun bebeğe geçme riskini azaltabilir, ancak bebekte enfeksiyon oluştuğunda enfeksiyona bağlı sekelleri önleyip önlemediği konusunda kesinleşmiş veriler mevcut değildir.


  Gebelikte toksoplazmadan korunmak için neler yapılabilir?

  Öncelikle anne adaylarının bu enfeksiyonu geçirip geçirmediklerini bilmelerinde fayda vardır. Bu amaçla gebeliğin planlandığı dönemde ya da gebeliğin en erken dönemlerinde kanda toksoplazma IgM ve IgG ölçümleri yapılır. IgG'si pozitif olanların (çok yüksek pozitiflik olmaması koşuluyla) daha önceden enfeksiyonu geçirdikleri kabul edilir. Bu anne adaylarındaki antikorlar yeni bir enfeksiyona karşı koruyucu olduklarından gebelikte enfeksiyon geçirme riskleri olmadığı kabul edilir.

  Herkes için geçerli olan genel gıda hijyen kuralları anne adayları için daha önem kazanır. Etleri iyi pişirerek yemek, meyve ve sebzeleri iyi yıkamak önemlidir. Anne adaylarının kedilerle yakın temasta bulunmamaları önemlidir. Özellikle dışarıda dolaşma alışkanlığı olan ev kedilerinin dışkılarında toksoplazma olma olasılığı çok yükselir ve siz ne kadar temizliğinize önem verseniz de herhangi bir şekilde bu parazit yumurtaları size geçebilir.

  canım ben gebe degılım doktorum gebelik oncesı ıstedı yaptırdım gereklı bılgı burada var sebzelerı ıyıce yıkayıp yemelı çiğ et yememeli tedavısı var kafana takma bence onemlı bısıı olmayacak sıkılma uzulme
   
 4. 26 Kasım 2008
  Konu Sahibi : gulsun37
 5. nursist

  nursist PAMUK PRENSİM... Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  456
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  geçen cuma ben yaptırdım canım toksoplazma ıgm ıgg ve rubella testi ıgm ıgg ikitane istediler benden
  çok şükür ikiside normal çıktı hatta t.plazmada kızamık hastalığı geçirmişim o çıkmış ama dr. bu iyi bişey bile dedi.. gayet güzel dedi sonuçlara. bana gereksiz gelmişti ilk etapta ama bi hayli açılımı olan testlermiş olabilecek düşük risklerini anneyle bebek arasındaki kan alışverişindeki uyuma geçirdiğin hastalıklara alerjilerine v.s bissürü şeye bakılıyomuşş başıma gelince öğrendim bende..
  senin sorun nerde çıktı canım
   
 6. 26 Kasım 2008
  Konu Sahibi : gulsun37
 7. nix

  nix birgül<3beliz Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  5.490
  Beğenildi:
  1.755
  Ödül Puanları:
  238
  kızlar bu testi mutlaka yaptırın..
  kardeşim 18 yaşındayken birden gözünde şeffaf bi tabaka oluştu..göz dr ları hiçbişey anlamdı en son dünya göz hastanesine gitti.. dr aklına bu test gelmiş sonuç pozitifdi..yani kardeşimde toxoplazma bulundu...ve tedavi olarak sürekli vitamin ve antibiyotik kullandı..şu an bişeyi yok ama tekrarlama riski var ..annem kardeşime hamileyken geçmiş..allah korusun bu virüs 3 yere yerleşirmiş kalp,beyin ve göz...
  beyinde olursa felç bile olabiliyomuş...ihmal etmeyin lütfen bende hamile kalısam ilk işim bu test olucak belki annemden banada geçmiştir..
   
 8. 26 Kasım 2008
  Konu Sahibi : gulsun37
 9. firuze-1524

  firuze-1524 Bal kız & Bal oğlan Üye

  Katılım:
  30 Mart 2008
  Mesajlar:
  7.693
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  canım ıg G ve ıg M testlerinden ikisinide yaptırdım,2 si de negatif çoktı,bu yüzden hayvanlardan,çiğ etten,falan uzak duruyorum hastalık kapabilirim diye,senin sonuçların nasıl çıktı canım.
   
 10. 26 Kasım 2008
  Konu Sahibi : gulsun37
 11. daylight

  daylight Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.435
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  GENEL CHECK-UP OLSUN DİYE JINEKOLOGA TAHLILLER VERDİM(KAN,İDRAR SMEAR) toxoplazma çok yüksek çıktı enaz6ay 1yıl gebe kalamayacagımı söyledi şok oldum 20gün oldu elımde çok agırdır daha doktora gidip tevavime başlamadım tedavi olan ya da degerleri yüksekken hamile kalan hanımlar nası tedavi süreci takıp ettiler neler yaşadılar paylaşımlarını istiyorum lütfen
   
 12. 26 Kasım 2008
  Konu Sahibi : gulsun37
 13. gulsun37

  gulsun37 Guest

  Arkadaslar hepınıze tek tek tsk. ederım ılgınız icin yazılarınızdan sonra dahada bılgı sahıbı oldum.genel tahıller yapıldı hepısı gayet ıyı cıktı texo. testı harıc ıgG OLAN POZITIF cıktı ıgM olan sınırda cıktı dr.tekrar hgG OVİOLİTE testı ıstedı almadım sonucunu henuz ona göre belkıde antıbıyotıge baslatacak ayrıca RUBELLA TESTLERINIDE yaptırdım onlarda sorun yoktur her dr. bu testlerı ıstemıyomus. ama ıstenılmesı gereken testler bence korkuyorum zor hamıle kaldı umarım bırsey olmaz ıyı bakın kendınıze sızlerde....
   
 14. 26 Kasım 2008
  Konu Sahibi : gulsun37
 15. txixrtxixl kelebek

  txixrtxixl kelebek Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  29 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.175
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  nix canım bu test hamile kalınmadan önce yapılmalı bana dr ole dedı sonra gebeyken 1 kere daha bakılıyor tedavısı var
  bu parazit salam sucuk vb ıyıce pişmeli ciğ köfte yememeli...

  meyve sebzeler iyice yıkamalı
   
 16. 26 Kasım 2008
  Konu Sahibi : gulsun37
 17. txixrtxixl kelebek

  txixrtxixl kelebek Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  29 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.175
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  canım gebeli dusukle sonlanıyor. dr ole demıstı tedavıne basla
   
 18. 26 Kasım 2008
  Konu Sahibi : gulsun37
 19. sanga

  sanga Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Nisan 2007
  Mesajlar:
  36
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76

  Merhabalar
  Uzun zamandır siteyi takip edemiyordum.Şöyle bir bakmak için girdim başlığı görünce dayanamadım. Şu anda 25 haftalık hamileyim.32 yaşındayım ve hamile kalana kadar eti çiğ yiyen biriydim.Hamile kalınca doktorum toxo testiyle beraber diğer testleride istedi.Kesin bende bu parazit vardır dedim ama sonuç şaşırtıcıydı negatif çıkmıştı.Doktorum dikkat etmemi ve her ay bu testi tekrarlamamız gerektiğini kesinlikle paraziti almamam gerektiğini söyledi ve yapmam gerekenleri defalarca anlattı.Çok dikkat etmeme rağmen ikinci ay doktora gittiğimde test sonucu pozitif olmuştu hemen test tekrar edildi tabi buna ilave testlerle beraber ben bu arada antibiyotiğe başladım tedbir olarak.Ama sonuç gene pozitifti 1 ay içinde paraziti bir şekilde almıştım.Doktorum telefonda bunu söyleyince şok oldum ilaçı 8 saatte 1'e çıkarttık ve 18. haftada amniyosentez yaptırdım.Amniyo sıvızında parazit arandı 10 gün geçmek bilmedi.Çok şükür amniyo sıvısına geçmemişti.Eğer geçmiş olsaydı 26 haftada kordosentez olacaktım eğer ordada bebeğe geçmiş olsaydı kullandığım ilaca ilave fransadan 2 ilaç daha getirtilecekti.
  İlk aylarda bebeğin içinde bulunduğu kesenin dokusu sıkı oldupu için amniyo sıvısına geçme oranı düşükmüş ama geçersede bebekte beyin hasarına yol açıyomuş.Daha sonraki aylarda geçme ihtimali yüksek ama verdiği hazar 3-6 aylarda görme sorunu 6-9 aylarda daha hafif hasarlar bırakıyomuş.
  Biliyorum çok uzun yazdım sizi sıkmışta olabilirim ama lütfen negatif çıktı diye ihmal etmeyin ve testi doğuma kadar her ay çok iyi bir labaratuarda tekrarlayın.
  Allah'ım bebeişlerimizi korusun sağlıkla sıhhatle kucağımızada almayı nasip etsin inşallah.
   
  dely bunu beğendi.