Tracy Hogg yöntemi- Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler...

Konusu 'Doğum ve Sonrası...' forumundadır ve emotionleon tarafından 13 Şubat 2011 başlatılmıştır.

  13 Şubat 2011
  Konu Sahibi : emotionleon
 1. emotionleon

  emotionleon Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Şubat 2010
  Mesajlar:
  178
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  88
  Tracy Hogg,
  Türkçe'ye Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler olarak çevrilen Baby Whisperer (Bebeklere Fısıldayan) kitabıyla kelimenin tam anlamıyla anneliğin kitabını yazmış.

  Tracy'nin ebeveynlere sunduğu rutinin kısaca adı E.A.S.Y. Yani Eat, Activity, Sleep, Your Time. (Yemek, Aktivite, Uyku, Sen)yani hergün aynı saatte bebeğin tam bir rutini olmalı...


  ---Gece Beslenmeleri, Uyanmaları ----


  İlk 3 ayda bebeğinizin gece uyanmaları çok doğaldır. Mideleri çok küçük olduğu için hemen karınları acıkır. Bize düşen ise onları beslemektir. Normal olmayan ve anneleri yorgun, sinirli ve huzursuz yapan ise saat başı uyanmalar ve emzirmelerdir. Biran önce bu durumu değiştirmezseniz çok ama çok huzursuz ve sinirli olabilirsiniz. Bu da bebeğe yansır. Meşhur kahramanlarımız Tracy ve Gina'nın bu konuda önerilerinden bahsedeceğim:

  Daha önce bahsettiğim rutinler! Bu rutinleri aynen uygularsanız, bebeğiniz gece çok az uyanmaya başlıyor. Rutinlerin etkisini hemen göreceksiniz. Örnek bir Tracy rutininden bahsedersek:

  4 haftalık bir bebek için:7:00 yemek

  8:15 uyku
  10:00 yemek
  11:15 uyku
  13:00 yemek
  14:15 uyku
  16:00 yemek
  17:15 KISA uyku (40-50 dk)
  18:00 yemek
  19:30 KISA uyku
  20:00 yemek
  UYKU
  22:00 UYKUDA YEMEK

  Bundan sonra sabaha kadar uyuması için dua ediyoruz. Bu arada bu rutinde altını çizdiği birşey var Tracy'nin: Bebek uyanmazsa (gündüz uykuları) meme için mutlaka uyandırın. Zira gece için karnının doyması lazım. Bizde uyuyan bebek uyandırılmaz denir. Ben bu konuda çok baskı hissettim. Çevremdekiler deli misin, ne güzel uyumuş işte diyorlardı. Ama bütünkitaplar bu konuda çok netti. Gündüz rutini içinde bütün bu sütleri almalı ki, geceye tam doymuş olarak girsin. Bu yüzden kendinize güvenin ve tam saatinde uyanmadıysa uyandırıp memesini verin!


  UYKUDA YEMEK:


  Bu Tracy'nin verdigi en faydalı öğütlerden biri oldu benim için!! Uykuda yemek şu oluyor: Bebeğiniz uyanmadan, yatağından alıp onu UYKUSUNDA emziriyorsunuz. Ben ilk günler zor emziriyordum. Savaş içindeyken uyanıyordu. Bu yüzden sütümü sağıp, uyku beslenmesini yine kendi sütümle ama biberonla yapmaya başladım. Böylece çok yorgun olduğumda bu işi eşim de yapabiliyor oldu ya da başka birisi. Ben de uyumaya devam ettim. Daha sonra uyansa bile kesintisiz 5 saat uyumak çok dinlendirici oluyordu. Alp'e yukarıdaki rutini uyguladığımda, gece yine uyanıyordu ama çok az aralıklarla. Önce gece 2 gibi sonra 5-6 gibi, bazen daha uzun. Eğer uyuyorsa sakın GECE uyandırmayın. (Çok minikse ve 6 saattir hala uyuyorsa, o başka bir mesele. O zaman uyandırmak lazım) Ama 5-6 saate kadar uyuyabilir. Böylece gece-gündüz ayrımını da yapabiliyor olur.
  Tracy bunun 7.aya kadar yapılabileceğini söylüyor. Ben hala yapıyorum. Alp 6 hafta olduğunda gece 2'deki memeyi kaldırdım. Bunun için şunu yaptım: Gece uyanınca meme vermeden uyutmayı denedim. Baktım gercekten uyuyor. Birkaç gece aynı saatte uyanmaya devam etti, şartlanma oluyor, ama sonra ögrendi ve uyanmamaya başladı. Yavaş yavaş kaydı saati. Uzun süre sabah 4 civarı emzirmeye devam ettim. Onu da saatle emziriyordum. Sonunda 4'tekini de yavaş yavaş azaltmaya başladım. Eğer mama veriyorsanız işiniz daha kolay. Şişeyi yavaşça azaltırsınız. Ama meme veriyorsanız dakikalarla azaltmalısınız. Sonunda 5 dakikaya indiğinde Alp 14 haftalıktı, onu da kaldırdım. İlk önce protesto etti, kıyameti kopardı. İnanın sabaha karşı ağlaması en zor olanı, ama dişimizi sıktık. 3 gün sonunda artık o saatte de kalkmayı ve meme almayı bıraktı.

  Ferber metodunda bebeğinizin her ağladığında aynı şekile davranmanızı yani arada bir kontrol etmenizi söylüyor. Ancak hepsini birden aynı anda yapmak yorucu. Bu yüzden ben önce akşam uykusunu hallettim. Sonra sabaha karşı uyanmasını, en sonunda da gündüz uykularını.. ''  -alıntı-

  uzmanlarında şiddetle tavsiye etetiği bebekleri erken yatması ve uykuya geçişte sallamaya alıştırılmaması.bu konuda devreye yatır -kaldır metodu devreye giriyor...

  Ve bu olayı bebek uyuyuncaya kadar tekrar ediyorsunuz.
  Ortalama olarak bir yatır/kaldır uygulamasının 20 dakika sürdüğünü söylüyor Tracy Hoggilk günler ağladığında pışpışlayıp kucağına alıp,tekrar yatırmak,sonra sadece yanında olup pışpışlayıp sakinleştirmek,ağlama sürelerini zorda olsa biraz uzatmak... gece beslenmelerini de açlıktan ziyade alışkanlığa dönüştürmmek için büyüdükçe su vermek.ve sonra aylnız uyumasını rahat öğrenecekler...
   
  mmehtapss ve minikdunyam bunu beğendi.
 2. 13 Şubat 2011
  Konu Sahibi : emotionleon
 3. pikolata78

  pikolata78 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2009
  Mesajlar:
  2.416
  Beğenildi:
  827
  Ödül Puanları:
  113
  ben bunu uygulayamdım. sabah 7 de evden çıkıyorum iş için. babasıyla kalıyor onlarda sabah 8 de uyanıyorlar. baba oğlumu anneanneye götürüp işe gidiyor. sabah 7 de kalkın desem hayatta kalkmaz eşim.
  ayrıca yatır kaldır yönteminde oğlum çok ağladı dayanamadım. o yüzden o yöntemi de uygulayamadım.
   
 4. 14 Şubat 2011
  Konu Sahibi : emotionleon
 5. emotionleon

  emotionleon Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Şubat 2010
  Mesajlar:
  178
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  88
  aslında o günlük örnek bir program,önemli olan herkesin kendine; özellikle bebeğin yaşam tarzına uygun programı 'rutin' uygulamak.yani bu saatleri kaydırabilirisiniz ama yeterki düzenli olsun bebekte ona öyle alışıyor.
  örnek 10 da uyanan bebek en geç 9-10 da uyumaya alışmalı,öğlen ikindi uykuları da beslenme sonrası diğer günlerde de aynı dakiklarda olmalı.böylelikle beslenme öğün araklıkları da oluşmuş oluyor.hatta daha da önemlisi sonraki aylarda gece beslenmesini azaltarak bitirmek,bunun açlıktan ziyade alışkanlık olmasına izin vermemek.odaları erken ayırmak.... gibi...

  burdaki yarar, bebeğin hangi saatte ne istediğini pratik algılamak,onun işaretlerini erken çözmek ve en önemlisi bundan sonraki zamanda neler olacağını- ne kadar süreceğini sezip anneye vakit bırakmak.

  *ilk aylar bebeğin gündüz uykularında annenin de dinlenmesi daha iyi oluyor. öyleki gece düzensizliği tolere ediliyor.
   
 6. 3 Ağustos 2012
  Konu Sahibi : emotionleon
 7. PetunyaPet

  PetunyaPet Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  4.616
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  61
  Hic anlamadim:KK43:(
   
 8. 4 Ağustos 2012
  Konu Sahibi : emotionleon
 9. akikal

  akikal Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Mart 2012
  Mesajlar:
  66
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  41
  Bu yöntemler galiba uslu bebekler icin geçerli benim kızım o kadar huysuz ki gündüz en fazla 1 saat uyur gecede kesintisiz 3 saat uyuması mucize benim icin hic bir yöntemin de fayda edeceğini düşünmüyorum çünkü kolik bir bebek surekli agliyor
   
 10. 5 Ağustos 2012
  Konu Sahibi : emotionleon
 11. 35papatya

  35papatya Duruşunuz,duruş belirler......... Üye

  Katılım:
  13 Haziran 2008
  Mesajlar:
  836
  Beğenildi:
  51
  Ödül Puanları:
  108
  yorum yazmadan alamadım kendimi... minicik bedenlere bu askeri disiplin bana uygun gelmiyor...birazda akışına doğallığına bıraksak herşeyi.................
   
  hangimizsevmedik bunu beğendi.
 12. 7 Ağustos 2012
  Konu Sahibi : emotionleon
 13. glnk

  glnk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.274
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  Bu iş kitaplarla olsaydı her çocuk mükemmel olurdu.Kitapların mutlaka faydası var fikir almak için ama her yöntem her çocukta işe yaramaz.Bence bu kadar düzene alıştırmak da çok iyi değildi.Gün olur acil bir iş çıkar o gün o düzen uygulanmaz.Bu sefer çocuk alıştığı düzenin dışına çıktığı için huysuz olur.Özellikle tatillerde düzen çok değiiyor.Uykusu olmayan bir çocuğu zorla uyutamazsınız veya acıkmamışsa zorla doyuramazsınız.Sadece saatlere sadık kalıp düzen oturtacağım diye kendinize eziyet edersiniz.Sadece biraz sabır gerek.O zaten zamanla kendi düzenini kuruyor.Çok huysuz sürekli ağlayan ve uyumayan bebekleri ayrı tutuyorum.Bazıları öyle doğup öyle büyüyolar.1,5 yaşında bir erkek annesi olarak hiçbir zaman kitaplarla büyütmedim.Evet okudum ama aklıma yatanı kendi yaşam düzenime ve oğlumun yaşamına uyarladım.Annelik içgüdüleri zaten en güzel yolu gösteriyor insana.
   
  hangimizsevmedik bunu beğendi.
 14. 28 Eylül 2012
  Konu Sahibi : emotionleon
 15. Sweettym

  Sweettym Bir Ben Vardır Bende Benden İçeru Üye

  Katılım:
  6 Mart 2010
  Mesajlar:
  400
  Beğenildi:
  40
  Ödül Puanları:
  108
  Bence de her cocuk kendi doğallığında büyütülmeli. Adem Güneş in Anadolu Pedegojisi ekolünü incelemenizi tavsiye edip, son kararı verirken de annelik iç güdülerine kulak vermeyi yerinde buluyorum. Annelik sanatı diye bir kitabını okudum ve orada batının cocuk yetistirme yöntemlerinin o cocuğun 18 yasına geldiginde evden ayrilabilecek düzeyde kendi ayakları üzerinde duran bireyler olarak yetişmesini hedef aldığını, oysa bizim aile bağları sağlam olan toplumumuzda bireyin ailesiyle kenetlenecek hayata tutunmasının daha doğru olduğunu ve hatta o kisinin duygu dunyasının da daha derin olup gunün birinde anne babası yaşandığında ona huzur evi aramayacağını okudum. Ve resmen çarpıldım. Benim 4 yasında bir oğlum var ve ben bu kitabı ne yazık ki yeni okudum. Neyse ki ikincisine yetişti :) şimdi hamileyim ve bu bebeğimi bahsettigim ekol üzere yetiştirmeyi düşünüyorum. Eğer aranızda benim gibi anne adayları varsa rica ederim önce bir kez bu kitabı okuyup sonra karar versinler.
   
 16. 13 Ocak 2013
  Konu Sahibi : emotionleon
 17. sohbetci929

  sohbetci929 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2012
  Mesajlar:
  23
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Son düzenleme: 13 Ocak 2013
 18. 16 Ocak 2013
  Konu Sahibi : emotionleon
 19. icesun

  icesun Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Ocak 2011
  Mesajlar:
  174
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  61
  Ben de su an bu kitabi okuyorum, ilk bebegim ve hic birsey bilmiyorum.
  Bu guzel paylasim icin konuyu acan kisiye tesekkur ederim. Emek harcamis uzun uzun yazmis, kimi begenmis kimi begenmemis valla ben begendim.
  Ben de bu kitapta anlatildigi sekilde uygulama yapacagim ama olur ama olmaz zaman gosterecek :)