Trk Erkekleri ocuktan sonra daha sk aldatyor

Konusu 'Ah Erkekler' forumundadır ve yesilim tarafından 1 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  1 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : yesilim
 1. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  Türk erkekleri çocuktan sonra daha sık aldatıyor

  Füsun Saka

  Kadınlar aldatmak için ilişkilerinde bir sorun yaşamayı beklerken erkekler için durum böyle değil. Sadece heyecan duymak, haz almak için eşini, sevgilisini aldatan erkek sayısı hiç az değil.

  Ve Aldatma sonrasında kadınlar ilişkisini bitirmekten yana iken, erkekler eşinden af diliyor ve ayrılmak istemiyor…Bu konuda psikiyatri uzmanı Dr. Gökben Hızlı ile konuştuk.

  Aldatmanın psikolojik boyutları nelerdir?

  Aldatma çoğu zaman kişinin yaşamındaki bir tatminsizlik, farklılık ihtiyacı ile birlikte gelir. Ya eşlerden birisinin gerçekçi ya da aşırı ihtiyaçları ilişkide giderilmiyordur, bu ilişkiden çıkış yolu bulmak ya da sadece karşı tarafın dikkatini çekmek için sadakatsizliğe yönelebilir. Bazen sadece cinsel ya da duygusal ihtiyaçları giderme amacı ile aldatılabilir. Ancak yasak ilişki gerilim ve kaygının yanı sıra haz ve heyecan da verir, bir süre sonra vazgeçilmez olabilir. Kimi zaman da kişi tek bir eşe bağlı kalma konusunda güçlük çeker, yıllar boyu hep çok eşli bir hayat yaşayabilir. Burada artık heyecan arayışı ya da ihtiyaçtan öte bir yaşam stili vardır, alışkanlık haline gelmiştir.

  "Aldatma Geni" hakkında düşünceleriniz neler?

  Aldatma çok boyutu olan karışık bir insan davranışıdır. Bu sebeple "bu iş genetik" deyip sorumluluğun altından kurtulmak pek mümkün değil. Medyada" kadınlarda aldatma geni bulundu" biçiminde yer alan araştırma sonucunun bir hayli çarpıtıldığını düşünüyorum. Bu denli karmaşık insan davranışlarının tek bir genin etkisi ile gerçekleşmesi mümkün değildir. Kişinin geçmişte yaşadıkları, kültürel ve ahlaki değerleri, eşi ile ilişkisi ve biyolojik yapısı hep birlikte aldatmaya sebep verebilir.

  Sadakatsizliği besleyen ve körükleyen nedenler nelerdir? Türk toplumunu düşünürsek neler söyleyebilirsiniz?

  Bir ilişkide sorunlar olması, bazen monotonlaşan yaşamdan kurtulma isteği ya da kendine güven eksikliği tüm dünyada ortak aldatma sebepleridir. Hala birileri tarafından çekici bulunabildiğini görme ihtiyacı kişiyi sadakatsizliğe itebilir. Türk toplumunda ise evliliğin başında her şey yolunda iken çocukların doğmasıyla erkeğin sadakatsizliği riski artıyor çoğu zaman. Eşe "ana" sıfatı yükleniyor, sanki eş ile cinsel birliktelik ayıp gibi gelmeye başlayabiliyor. Ya da kadınlar çocukların bakımı ile uğraşmaktan ne kendilerine ne de eşlerine ilgi göstermeye fırsat bulamıyorlar. Bu durumda erkek fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını dışarıda giderme yolunu seçebiliyor. Aynı ihtiyaç kadın için de geçerli tabi. Bir diğer sorun da evlendikten sonra eşlerinin çalışmasına izin vermeyen, onları eve kapanmaya mahkûm eden kocalar… Daha sonra evde duran eş kocası için cazibesini yitiriyor, adam dışarıda aktif, çalışan, tuttuğunu koparan kadınları daha çekici bulmaya başlıyor.

  Kadın ve erkeğin aldatma ardından yaşadıkları farklılık gösterir mi?

  Her iki cinsiyette benzer aldatma sebepleri ve aldatmayı takiben benzer duygular görülebileceği gibi bazı farklılıklar da dikkat çeker. Genellikle erkekte cinsel tatminsizlik ya da açlık, güçlü hissetme arzusu, duygularını kontrol edememe sonucu aldatmaya yönelirken kadınlarda intikam duygusu ile aldatma daha sık izlenir. Aldatılan kadının ihmal edilmiş olması ya da eşi tarafından aldatılmış olması ihtimali daha yüksektir. Kadın aldatma kararı verdiyse daha sık olarak ilişkisinde ciddi sorunlar ve açmazlar vardır, kafasında bu ilişkiyi bitirme hazırlığı yapmıştır. Erkek ise genellikle eşinden vazgeçmek istemez, aldattığı ortaya çıktıktan sonra aşırı üzüntü, pişmanlık tepkisi verir, eşinden af diler, yeminler ederek tekrar güvenini kazanmaya çalışır.

  Beynin sadakatsizliği besleyen bir bölümü olabilir mi?

  Beyimizde çok özelleşmiş işlevi olan bölümler dışında insan duygu ve davranışı ile ilgili işlevler iç içe geçmiştir. Aldatma davranışından tek bir beyin bölgesi sorumlu değildir. Aldatmanın içinde duygu, düşünce, heyecan arayışı, bellek, haz, duyular, hormonlar ve daha birçok beyin işlevi vardır. Bir tarafta bilinç diğer tarafta bilinçdışı süreçler birlikte işler. Alt benlikte cinsel istek ve haz arayışı varken benlik bunu akla uygun biçimde hayata geçirmeye çalışır, üst benlik ise "aldatmak yanlıştır, yapma" diyebilir. Bunun gibi birçok beyin işlevi aynı anda çalışır, tek bir bölgeden bahsetmek mümkün değildir.
  Alıntı
   
 2. 1 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : yesilim
 3. RedRose

  RedRose Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  788
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  108
  :eek:klava: onlar için aldatmak bahane olsun ha çocuk varken ha yokken erkek değilmi hepsi aynı :eek:klava:
   
 4. 1 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : yesilim
 5. ffcamdankalp

  ffcamdankalp Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Aralık 2006
  Mesajlar:
  423
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  "Bir diğer sorun da evlendikten sonra eşlerinin çalışmasına izin vermeyen, onları eve kapanmaya mahkûm eden kocalar… Daha sonra evde duran eş kocası için cazibesini yitiriyor, adam dışarıda aktif, çalışan, tuttuğunu koparan kadınları daha çekici bulmaya başlıyor. "

  Ek olarak, maddi anlamda erkeğe bağımlı olan kadın, malesef erkekler için bir kalkan oluyor, nasılsa affedecek diye, bu nedenle kadınlar çalışmalılar yada meslek sahibi olmalılar, diye düşünüyorum.

  İnsan tabiki evlenirken bunları düşünmemeli, kayıtsız koşulsuz güvenmeli, sevmeli ama. Malesef doğru insanı bulmadığımızı anladığımız zamanda hayatımıza kaldığı yerden devam edebilmek için çalışmalıyız.

  Yeşilim hiç anlamadığım bir konu ama, başına gelmeden de anlanmaz derler, onun için hazırlıklı olmayı her zaman tercih ederim.

  :eek:klava: (sana dil tabiki )
  Şeniz
   
 6. 1 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : yesilim
 7. EU2

  EU2 Guest

  Bence bir Kadin icin en aci sey aldatilmak..
  Ben kendi adima konusuyorum esimede söyledim Ablacim...Her seye katlanabilirim..Ama ona asla..
  Bir kadinin nasil namusu varsa bence erkeginde olmali..O namusu benim icin degil kendi adina korumasi lazimdir diye düsünüyorum.Vede düsüncelerimi söylüyorum..
  Uyar veya uymaz kendine kalmis..
  Aldatanlar icinde hic bir bahane kabul edilemez..
  Emegine saglik ablacim...Benim nacizane fikrimdir bu..
   
 8. 1 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : yesilim
 9. Daxgx Çiçexgxim

  Daxgx Çiçexgxim hayat gezince güzel:: Üye

  Katılım:
  7 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.073
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  146
  arkadaşım fikirlerine aynen katılıyorum
   
 10. 2 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : yesilim
 11. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  Aldatmak,aldanmaktır desem???
   
 12. 3 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : yesilim
 13. RedRose

  RedRose Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  788
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  108
  her ne kadar aldanmakta olsa bir kadın için kırıcı birşeydir derim
   
 14. 3 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : yesilim
 15. kuzum

  kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  8.591
  Beğenildi:
  252
  Ödül Puanları:
  163

  Çok güzel bir yorum, tabi birde şu var çoğu evli kadın, çocuk olduktan kendini maalesefki salıyor. "Amaaaan be sende"ci oluyor. Sabahtan akşama kadar saçını taramamış, evinde sabahki pijamasıyla dolaşan kadınlar biliyorum.Bu da bir etken diye düşünüyorum.
   
 16. 3 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : yesilim
 17. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  Hemde büyük bir etken.Bende tanırım böyle pasaklı insanları...Şaşar kalırım
  Eşi,misafir gelecekmiş gibi karşılamak hoş olur ne dersiniz..Ama çok çaba gösterenler de var.Erkek kaçamak yapacaksa bahanesi çok galiba
   
 18. 4 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : yesilim
 19. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.271
  Beğenildi:
  82
  Ödül Puanları:
  153
  çok doğru canım ablam

  adamın niyetinde aldatmak varsa bunu engelleyemezsin ha çocuk olsun ha olmasın adam niyet ettikten sonra eşini aldatmak için çocuk sadece bahanesi
  :eek:klava: