Trkdili ve Edebiyat

Konusu 'YGS (Yüksek öğretime geçiş sınavı) / LYS' forumundadır ve sinemha tarafından 20 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

20 Temmuz 2009
    Konu Sahibi : sinemha
  1. sinemha

sinemha Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    285
    Ödül Puanları:
    153
    kızlar bu bolum nasıl ne olma ıhtımalı var

2. 21 Temmuz 2009
  3. gozdem18

gozdem18 Aşka Aşık.. Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    108
    Benim adam gibi bir üniversitede girebilmek için debelendiğim bölüm.
    Diğerlerinin ise öğretmenlik tutmayınca bari puanım buna yetiyo diyip karambole girdiği bölüm...

15 lehçe ve özellikle osmanlıca dersi vardır ki hevesle girmeyenin kendi ebesine sövmesine neden olur.
    Bu bölümden mezun olanların %60 ı formasyon alır ve aleste zaman harcayarak öğretmen olur. KPSS de de bölüm mezunu oldukları için puanları kırılır. 3-5 puan ama olsun.

%15 lik kısım ünide kalır. %15 i de özel dersanelerde formasyon almadan çalışır.

Kalan %10 u mesleğin asıl amacı olan edebiyat araştırmacısı prf. doktor, doçent vs. gibi ünvanlar alır.

TRT başta olmak üzere özel sektörde dahil basın yayında editörlük yazı işleri vs. gibi yazı kaynaklı memurluklarda bulunabilirler. Kitap çıkarmaları yine mümkündür.

4. 21 Temmuz 2009
  5. tubaolcy

tubaolcy Ömre Bedel.. Üye

Beğenildi:
    22
    Ödül Puanları:
    148
    osmanlıca gayet agır olacak ve herzaman için bölümler egitime göre daha zor olur iyice araştırmadan tercih yapma

6. 21 Temmuz 2009
  7. beyyine

beyyine Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    osmanlıcadan korkma hele kuranı kerimi okuyosan köktürkçe biraz zorlar uygurca özbekçe tatarca başkurtça bayağ zorlar edebiyat dersleri ama çok zevklidir iş bulma garantisi tamamen yoktur

8. 21 Temmuz 2009
  9. askpirin

askpirin Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    canım bende edebiyat bölümü mezunuyum, sorarsan pek de memnun değilim aaçıkcası, keşke başka bölüm okusaymışım diyorum , mezun oldum, formasyon almak için uğraşıcam, eğer imkan varsa öğretmenlik oku en azından, bölüm olmasın.
    biraz zor bi bölüm, gerçi zevkli de, türk kültürü açısından oldukça kültürlü oluyosun, sen bilirsin...

10. 21 Temmuz 2009
  11. Slogan

Slogan dolaşayım damarlarında... Üye

Beğenildi:
    522
    Ödül Puanları:
    188
    benim arkadaşım bu bölümden 3 yıl önce mezun oldu
    3 yıldır sarfetmediği çaba kalmadı öğrentmen olabilmek için(kpss kursları,ücretli öğretmenlik,ales,formasyon vb.)
    81 kpss puanı ile şırnak ı bile yazdı ama atanamadı nedenmi çünkü formasyonu yoktu
    almayıda çok uğraştı ama talep çok olduğu için açıkta kaldı
    şimdi ise polis oldu ama çok mutsuz o kadar sene boşa okuduğuna yanıyo

12. 21 Temmuz 2009
  13. melikem

melikem Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    88
    ben de edebiyat mezunuyum dersanede çalışıyorum kendini tanıttıktan ve ispatladıktan sonra hiç bir zaman boşta kalınmaz insanlar takmış kafayı devlette öğretmen olmaya bu nedenle zorlanıyorlar

14. 21 Temmuz 2009
  15. cabik

cabik hayatımda sɹǝʇ nq ʞǝ&#647 Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bende bu bölümden mezun oldum sonrasında da formasyon aldım..ben çok çalışkan bir öğrenci değildim ite kaka geçtim.ama geçtim.yinede osmanlıca en sevdiğim dersti...eski türk dilleride dahil..bir sürü öğreniyorsun.ama şimdi sorsan(osmanlıca hariç) hiç birini hatırlamıyorum desem yeridir..
    bence edebiyatı seviyorsan bu bölüme girmelisin..aksi halde hiç bir katkısı olmaz sana..sadece zaman kaybın olur..

16. 22 Temmuz 2009
  17. sinemha

sinemha Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    285
    Ödül Puanları:
    153
    tsekurlr kızlar ılgılndıgınız ıcın,,,319 puan aldım 10.000 sıra yanı bolum oluyo ogrtmenlık olmuyo bu snd gırmm lazım bırazda karamsar bı bolum galıba bolum bıtırmyı takmıyorumda sonradan iş bulcam mı ,

18. 27 Temmuz 2009
  19. sinemha

sinemha Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    285
    Ödül Puanları:
    153
    kızlar baska bılen yok mu