TRT Çocuk izlemesi oğlumun konuşmasını geciktirir mi??

Konusu 'Konuşma Problemleri' forumundadır ve SadeceAsk tarafından 9 Ocak 2009 başlatılmıştır.

9 Ocak 2009
    Konu Sahibi : SadeceAsk
  1. SadeceAsk

SadeceAsk Kocasının Bitanesi.. Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    113
    arkadaşlar oğlum martta 2 yaşını dolduracak.. ama hala konuşmuyor toplasan 7-8 kelime kullanıyor..
    anne,baba,atta,mama,dede,anneanne..
    bu trt çocuk çok ilgisini çekmeye başladı kapatınca ağlıyor tv'ye falan vuruyor kumandayı getiriyor açayım diye bende sussun diye açıyorum.. ama korkuyorum ya konuşmasını durdurursa asosyalliğe iterse???
    reklam ve klip tutkunu zaten ondan koparmaya çalışıyorum ama böyle çocuk kanallarınında zararları var mı?ablamın oğlu daha yeni 5 yaşında konuşmaya başladı.. ondanda endişeleniyorum..

2. 9 Ocak 2009
  3. kuzum

kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
  4. 21 Ocak 2009
  5. husel

husel er:) Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    benim gibi kendi söküğünü dikemeyen biri daha:KK43:((
    arkadaşım mümkün olduğunca demiyorum kesinlikle izletme
    en kısa zamanda çocuğunu kreş ortamına sok
    kızım o etkenler yüzünden 3.5 yaşında konuşmaya başladı
    kreşe başlattık konuşmaya da başladı
    tabi tv yi kaldırdık bir süre
    şimdide izletmiyoruz günde en fazla 1-2 saat yeter de artar bile
    maalesef tamamen çıkaramdık hayatmızdan
    özelliklede reklam ve klipler çok kötü
    kızımda klip izlerdi
    oysaki bu klip reklam vs.deki hızlı renk geçişleri canlılık çocukta bırak dil gelişimini çok ağır beyin travmalarına bile sebep olabiliyormuş
    en kısa zamanda kreş lütfen tabi iyi inceleyin orası ayrı bir konu ama kesinlikle geç kalmayın!

6. 23 Ocak 2009
  7. yxixldan74

yxixldan74 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    merhabalar! bu konu çok konuşuldu ama yinede anneler olarak biz hata yapmaya devam ediyoruz.çocuğu ağlatmamak için yada iş yaparken oyalansın istediğimizden tv karşısına oturtuyoruz çocuklarımızı.ama uzmanlar 3 yaşına kadar kesinlikle sıfır tv öneriyorlar.yani kesinlikle ihtiyaç duymadığı ve anlamadığı halde niye yapıyoruzki?
    bizde aynı sorunları yaşadık ve aylarca üzerimizden atamadık.Allaha şükürki erken döndük hatamızdan ve iyi bir kreşe rastladık ve hafif atlattık ama bunu atlatamayan yada derin hasarlar bırakan tanıdıklarımız yok değil.
    özellikle saçma sapan klipleri izletmeyi kesinlikle bırakın.biz de oğlumuz hiçbir kelimeyi bilmediği halde kliplere ve reklamlara eşlik ediyor diye sevinir hatta bunu zeka belirtisi sanardık ama tam tersi zekasınıda konuşmasınıda olumsuz etkileyen şeylermiş.
    bu yanlış tutumumuz yüzünden oğlum anca 3 yaşından sonra konuşmaya başladı.şimdi susturamıyoruz gerçi ama bugünleri çok aramıştık :)
    kolay gelsin.sevgiyle kalın!

8. 1 Mart 2009
  9. raebzeh

raebzeh Elhamdülillah Ya Rabbi.. Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    146
    benim kızımda 2.5 yaşında..yumurcak tv yi izliyo..ordaki bütün çizgifilm karakterlerini biliyo..konuşması davranışları iyi..tabi sadece o kanalı izliyo..çokta kelime öğrendi ordan..bazen şaşırıyorum nasıl öğrendi diye..tv izlemesine karşıyım ama çizgifilmin pek sorun olacağını sanmıyorum...çünkü kızımda yan etki görmedim..öptüm canlarııımm..

10. 5 Haziran 2009
  11. dengesiz.66

dengesiz.66 elleşmeyin asabiyim... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    benim kızımda 2 yaşını doldurmak üzere...bende trt çocuğu açıyorum izliyor..seviyorda..ayrıca çok güzel konuşuyor:nazar:...daha 4 aylıkken dayısı öpücük atmayı öğretti... çok çabuk öğreniyor...çok zeki..bir kelimeyi birkere söylemek yetiyor..bazen hiç söylemediğim kelimeleri bile duyuyorum ve çok şaşırıyorum..
    2 yaşını doldurmamasına rağmen güzel cümle kuruyor..bazen heyecanlanınca daha çabuk anlatayım diye arada lafları yutuyor ama derdinide anlatıyor...
    tv nin zararlı olduğunu düşünmüyorum..tv izlemesin şunu izlemesin bunu izlemesin ne yapsın bu çocuklar...üstelik çocuk kanalı şiddet yok kan yok kavga yok...eee daha nee....
    bazende yanlız anneler için kurtarıcı oluyor tv...

12. 9 Haziran 2009
  13. safa83

safa83 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Kızım daha 14 aylık fakat trt çocukta gece bahçesini çok seviyordu. sevdiği için bizde hergün açıyorduk. sonradan onlar gibi garip sesler çıkarmaya başladı. birde reklam çıktımı tv başından ayrılmıyor, çok yakından seyrediyordu. Eşimle bizde kural koyduk şimdi evde tv açılmıyor. bizde seyretmiyoruz. Bizim içinde en güzeli oldu.

14. 9 Haziran 2009
  15. safa83

safa83 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Kızım daha 14 aylık fakat trt çocukta gece bahçesini çok seviyordu. sevdiği için bizde hergün açıyorduk. sonradan onlar gibi garip sesler çıkarmaya başladı. birde reklam çıktımı tv başından ayrılmıyor, çok yakından seyrediyordu. Eşimle bizde kural koyduk şimdi evde tv açılmıyor. bizde seyretmiyoruz. Bizim içinde en güzeli oldu.

16. 9 Haziran 2009
  17. office

office Hem kibirli, hem batının çok hayranı <3 Pro Üye

Beğenildi:
    38.120
    Ödül Puanları:
    463
    kesinlikle televizyon çocuk için çok zararlı, üstelik bunu söyleyen biz değiliz uzmanlar. biz büyükler için bile gerekli birşey yokken neden çocuklarımızın taze beyinleri doldurulsun ki gereksiz bilgilerle. sizin kızınızın konuşmasında bir sorun olmaması tv nin iyi olduğunu göstermez.
    benim oğlum 3 yaşına girecek, birkaç kere gittiğimiz yerde "gece bahçesi" adlı programı izledi malesef. malesef diyorum çünkü orada karakterler birbirlerini dudaklarından öpüyordu. benim oğlumda onları taklit etmeye başlamıştı. neyseki sonradan unutturduk ve artık izletmiyoruz.
    demek istediğim tv izleyen çocukların illa ki gelişimlerinde sorun olacak diye bir kural yok. edindiği bilgilerden, davranışlarına kadar herşeylerini etkiliyor. kavga, şiddet yok demişsiniz, herşey bu değil zaten. verilmeye çalışılan mesajlar bazen kavga ve şiddetten çok daha etkili olabiliyor.
    yine de her annenin kendi insiyatifine kalmış bir durum bu...

18. 21 Temmuz 2009
  19. asiye1985

asiye1985 Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    çok bilgilendirici bir konu olmuş açan arkadaşı tebrik ediyorum bende kesinlikle izletmeyeceğim çocuğuma tv.