TRT Cocuk yayina gecmis...eee?

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve GurbetGuzeli tarafından 5 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  5 Kasım 2008
  Konu Sahibi : GurbetGuzeli
 1. GurbetGuzeli

  GurbetGuzeli Ene elheful Mahbubi.. Üye

  Katılım:
  25 Mart 2007
  Mesajlar:
  10.981
  Beğenildi:
  622
  Ödül Puanları:
  203
  TRT Cocuk yayina gecmis...eee? izleyenler yorumlarinizi alalim, kayda deger mi?
  Ben burada bbc okul oncesi ve bbc cocuk kanallarini cok tutuyorum. 6-19 arasi gun boyu yayin yapan iki ayri kanal.

  reklamsiz, siddetsiz, bol bol egitici, eglenceli, gercekten kaliteli kanallar. ozellikle okul oncesi bbc kanali muhtesem bence.
  tabii biz burada ayda 11-kusur-£ bandrol oduyoruz sirf bbc icin. onlar da reklamsiz kotarabiliyolar isi. tabii yarattiklari karakterlerler, yan urunler, vs milyonlar kazaniyo dunyada.
  artik cocuklarin turkce adam akilli bir kanallari olacagi icin seviniyorum lakin ne kadar anlamli olur diye de kaygilarim var. sonucta bagimsiz degil trt. her iktidar kendi dusuncesini dayatmaya kalkacak cocuklara.

  yine de iyi. yeni bir is sahasi aslinda cocuk programlari, cizgi filimleri vs yapanlar icin.

  sevilebilir bir kanal olmasini diliyorum dunyanin turkce konusan cocuklari adina.

  goz atip dusuncelerinizi yazin, e mi?
  ben de arayacam bakalim uydudan bize ulasiyo mu?
  _________________________________________
  :):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)

  TRT Çocuk yayına geçti
  3-14 yaş grubunu hedefleyen TRT Çocuk, TRT 4, UHF 54 kanaldan saat 07.00-21.00 arasında yayın yapacak. Saat 21.00’den sonra müzik yayınına geçilecek  İSTANBUL - TRT’nin çocuk kanalı "TRT Çocuk", yayın hayatına başladı.TRT Ulus Kuruçeşme Stüdyolarının bahçesinden yapılan ilk yayına katılan Devlet Bakanı Mehmet Aydın, çocuk dünyasının bilimde çok ilerleme kaydedilmesine rağmen hala bilinmeyeni çok bir dünya olduğunu işaret etti.

  Büyük bir titizlikle hareket edilmesi gerektiğini kaydeden Bakan Aydın, "Son derece hayırlı bir işin başlangıç anı. Aynı zamanda tüm TRT çalışanları ve hepimize büyük sorumluluk getiren bir yenilik ve herkese meydan okuyan bir hadise" dedi. Bu kanalla birlikte yetişkinlerin çok da iyi bilmedikleri bir alanda önemli adımlar attıklarını belirten Aydın, ancak "TRT Çocuk" kanalında, çocukların da aktif rol alacaklarını, çocuk haberlerinin olacağını, programların çocuklarla birlikte tasarlanacağını bildirdi. Mehmet Aydın, bu tür çalışmaların, çocuklar için önemli bir deneyim olacağını belirterek, "Demokrasi, demokrasi diyoruz. İşte bu, birlikte oturup, birlikte düşünüp karar vermeyi küçük yaşta öğrenmenin yolunu açacak" diye konuştu.

  "TRT Çocuk" kanalındaki programların, ailelere de yardımcı olacağını dile getiren Aydın, küresel bir dünyada çocukları her bakımdan korumanın klasik dönemlerden farklı olduğuna dikkati çekti. Bakan Aydın, 40-50 kanala karşı tedbir almanın zor olduğunu vurguladı.

  Kendilerini koruma sigortasını çocukların gönüllerine, kafasına koymak gerektiğini ifade eden Aydın ancak böyle çocukların ileri yaşlarda iyiyi çirkinden, doğruyu yalandan ayırabileceklerini söyledi. Çocuk psikologları, çocuk hikaye yazarları, çocuk karikatürleri çizenler, çocuk filmleri çekenler gibi uzmanlık alanlarının birikimlerinin de bu kanala taşınması gerektiğini dile getiren Aydın, böylece çocukların televizyonu kapatmalarına engel olunabileceğini belirtti.

  -TÜRKÇE’NİN KULLANIMI-

  Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Türkiye’nin tarihi, medeniyeti ve inanç dünyasıyla ilgili toplumun tamamı tarafından paylaşılan değerler, fikirler ve düşüncelerin, çocuklara anlayabilecekleri şekilde, güzel ve anlaşılır Türkçe ile programlar dahilinde verilmesi gerektiğini belirterek, "Yayın konusunda en büyük sıkıntımız, hala duru, akıcı, güzel, kökleşmiş Türkçemizin kullanılması konusudur. Dolayısıyla çocuklarımıza ve ailelerine en iyi Türkçe’nin ulaşmasında yardımcı olmalıyız" dedi.

  Çocukların dünyalarını aydınlatmanın en zor sorumluluk olduğunu vurgulayan Bakan Aydın, bütün dil, kültür, estetik, etik gibi kaynaklar kullanılarak çocukların bu ülkenin tarihini, kültürünü, kahramanlarını ve büyüklerini öğreneceklerine ve seveceklerine işaret etti. Mehmet Aydın, sözlerine şöyle devam etti:"Böyle bir dünyada hem kendimiz olacağız, hem de dünyaya açık olacağız. Bu çocuklar daha iyi bir dünyaya, daha iyi bir Türkiye’ye, siyaseten daha demokratik, ekonomik olarak daha zengin, sağlık bakımından sorunları daha az bir ülkeye layıktırlar ve bizim mukaddes görevimiz o ülkenin kapılarını yavrularımızla birlikte açmaktır."

  TRT GENEL MÜDÜRÜ ŞAHİN: ÇOK ÖNEMLİ GÜN

  TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de TRT’nin artık bir çocuk kanalına kavuştuğunu belirterek, "Bugün bizim için çok önemli bir gün. 1 Kasım 2008’i tarihe not düşüyoruz" dedi. TRT çalışanlarını ve özellikle "TRT Çocuk" koordinasyonunda görev alanları kutlayan Şahin, çocuk kanalının çok kısa bir süre içinde olgunlaştığını söyledi. Şahin, yaklaşık bir haftadır deneme yayını yapıldığını ve bu deneme yayınında bile çocuk kanalının TRT’nin ana kanallarını geçecek izleme oranına ulaştığını ifade ederek, bundan dolayı hem heyecanlı hem de mutlu olduklarını dile getirdi. İbrahim Şahin, "TRT Çocuk kanalı, saat 07.00-21.00 itibariyle yayın yapacak. Saat 21.00’den sonra tekrar müzik yayınına geçecek. TRT-4 frekansı üzerinden yayın yapıyoruz" diye konuştu.Bu kanalı seçerken, tüm çocukların izlemesi amacıyla Türkiye’nin yüzde 97’sine yayın yapan bir mecrayı seçtiklerini dile getiren Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:"Kanalın ismini çocuklara koydurduk. Logoyu çocuklara seçtirdik. Dolayısıyla bu kanal çocukların kanalı. Yönetimini de çocuklara yaptırıyoruz. Çocukça haberler, çocukla ilgili haberler olacak. Haberleri de çocuklar sunacak. Bu açıdan çok heyecanlı ve gururluyuz. TRT’ye geldiğimizden beri en çok önemsediğim projeydi. Bu ülke insanına, Türkçe konuşanlara, Türkçe anlayanlara ve Türk milletine hayırlı olsun."

  Konuşmaların ardından Devlet Bakanı Mehmet Aydın ile TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, avuçlarını boyaya batırarak TRT Çocuk logosunun bulunduğu tanıtım panosuna el izlerini çıkardı. Aydın ile Şahin, daha sonra stüdyoda oyun oynayan çocukların yanına giderek sohbet etti.

  -TRT ÇOCUK KANALI-

  3-14 yaş grubu çocuklara "çağdaş normlarda çocuk yayıncılığı" amaçlayan TRT Çocuk, TRT 4, UHF 54 kanaldan saat 07.00-21.00 arasında yayın yapacak. Yüzde 70’lik yerli yapım hedefiyle kurulan "TRT Çocuk"un, Türkiye’nin

  ilk HD yayın sistemi, üç kameralı sanal prodüksiyon stüdyosu, play out yayın ve devamlılık sistemleri, yeni kurgu cihazları ve kameraları sayesinde yeni nesil teknolojik alt yapıya sahip olduğu bildirildi. (aa)