tüb bebek nasıl yapılıyo...yardım lütfen

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve EU3 tarafından 21 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

21 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : EU3
  1. EU3

EU3 Guest

arkadaşlar tüb bebek denemek istiyorum ama korkuyorum bana yardım edin lütfen....tüb bebek yaptıran varsa bana anlatabilirmi nasıl yapılıyo agrı yada sancı oluyomu aşama aşama anlatırmısınız şimdiden tşkler....:enbuyukkk:

2. 21 Mayıs 2008
  3. pelly1

pelly1 Şükürler olsun... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Merhaba Seleney, öncelikle neden tüp bebek denemek istiyorsun? Problemin nedir? Normalde en az 6 ay korunmasız ilişkiden sonra hamilelik olmazsa doktorun eşine ve sana çeşitli tetkikler yapar ve varsa infertilite teşhisi konur. Eğer tüplerde bir sorun yoksa tüp bebekten önce doktorlar aşılama (Intra Uterin Insemination) deniyorlar. 2-3 aşılama da tutmazsa tüp bebek öneriliyor.
    Neyse sen illa tüp bebek diyorsan önce muayene oluyorsun ve yumurtalıklarına bakılıyor. Genelde normal adet görüyorsan ilk ay doğum kontrol hapı kullanarak yumurtalıkları baskılamak gerekiyor ki yumurta oluşmasın. Hap kullandığın ayın 21. günü Lucrin adından bir ilaca başlıyorsun. genelde günde 10 mg karından iğne yapıyorsun. Hap bitip adet görene kadar her gün aynı saatte bu iğneye devam. Adet gördüğün gün veya 2. günü tekrar muayene ve doktor yumurta geliştirmek için gerekli ilacın dozuna karar verir. Gonal-F veya Puregon (başka ilaçlar da var) adlı ilaca 2. veya 3. gün başlıyorsun. Lucrin'e de devam. Gene karından hergün aynı saatte 2 ayrı iğne olnuş oluyorsun. Bu arada 2-3 günde bir doktor kan testi veya ultrason ile yumurtaların adedini ve büyüklüklerini takip eder. İlaç dozunu değiştirebilir. Yumurtalar 18-20 mm büyüklüğe ulaştığında lucrin ve gonal-f bırakılır. Yerine 1 kerelik 5000 veya 10.000 ünite Pregnyl adlı iğne kalçadan olursun. Bu yumurtaların çatlamasını sağlar. İğne vurulduktan 36 saat sonra hastanede yumurtalar toplanır. Biraz ağrılı ve hassas bir işlem olduğundan genel anestezi ile yapılır ve 10-15 dk sürer. Toplanan yumurtalar eşinden aynı gün alınan spermler ile döllenir (doğal yoldan veya mikro denilen enjeksiyon yoluyla). Döllenen yumurtalar 3-4 gün izlenir. Sağlıklı gelişen, bölünen embriyolar (en fazla 3) genelde 3. veya 4. gün rahim içine transfer edilir. Transfer günü bol su içip mesanenin şişmesi gerekiyor. Bu sefer anestezi gerekmiyor. Normal muayene gibi ultrason ile embriyoların yerleştirilmesini izleyebilirsin. Transfer sonrası 3-4 saat hastanede yatıp sonra eve gidiyorsun. embriyoların tutunmasını desteklemek için progesteron içeren hap, jel veya iğne kullanılır. Transferden 12 gün sonra kan testi ile b-Hcg hormonuna bakılarak hamile olup olmadığın belli olur...

Umarım yardımcı olabilmişimdir...

Son düzenleme: 21 Mayıs 2008
  4. 21 Mayıs 2008
  5. EU3

EU3 Guest

pelly çok tşk ederim. Öğrenmem gerekeni aldım.Çok teşekkürler
    ben 30 yaşındayım 9 yaşında kızım var .kızımdan sonra bir daha hamile kalamdım.4Senedir bebek için ugraşıyorum.Doktorum genelde aşılama yapmadı.ayrıca bende ve eşimde sorun yok dedi.Ben gonofhen kullandım 3 ay sonra çatlama iğnesi 2 ğün ilişki dedi .Yani sonuç hep negatif oldu.Sonra puregon verdi bana göbekten vuruluyodu iğne.2 ayda onu denedim olmadı sonuç yine negatif.olmuyo neden olmuyo bilmiyorum artık bişey yok diyolar.Aşılamada hiç yapmadı.bizde artık eşimle tüb bebek yaptıralım diyoruz.bu yüzden
    inanın çaresizim artık napacagımı bilmiyorum tüb bebekte beni korkutuyor
    beni aydınlattığın için çok teşekkürler arkadaşım

6. 21 Mayıs 2008
  7. EU3

EU3 Guest

canım inş. hamilesindir ilk denemede tutmuştur inş.allah gönlünüze göre versin
    ilk bebekmi olacak sizin
    aşılama kolay oluyoda tüb bebek nasıl onu bilmiyordum bende
    arkadaşım onuda güzelce anlatmış o kadar korkmuyorum şimdi
    inş. bebeklerimizi kucagımıza alacagımız gün gelecektir.. elbett

8. 22 Mayıs 2008
  9. pelly1

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    a.s.rica ederim, yardımı olduysa ne güzel. sen daha önce bu mutluluğu yaşamışsın, bir sorun da gözükmüyorsa mutlaka olur bence. yaşın da daha genç tüp bebek tutma şansı sende daha yüksek olur. ben 33 yaşındayım, daha 1. için uğraşıyoruz :) geç kaldık galiba tatlicadiarzu

10. 22 Mayıs 2008
  11. pelly1

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    merhaba masluha, bilimsel konuşmak gerekirse aşılama ile hamile kalma şansı % 14 civarında. Normal yoldan hamile kalma şansının %5 olduğu düşünülürse neredeyse 3 katı. Tüp bebek ise %35-40 gibi. Sonuçta doğanın işi. İstatistiksel olarak aşılama da 2. ve 3. denemelerde hamile kalma oranları daha yüksek. vücut ilaçlara alıştığı için herhalde. ben 3 kere aşılama denedim, olmadı. Şimdi 1. tüp denemesine başladım. Herşey yolunda giderse 10 gün içinde yumurtalarım toplanacak, haziran başı da transfer olur.
    sana tavsiyem şu günlerde pozitif düşün, kendini yorma, fazla da düşünmemeye çalış. 12 gün beklemek çok zor biliyorum, sürekli bedeninde belirtiler arayacaksın, günler geçmeyecek ama olumlu düşünür ve kendine dikkat edersen kimbilir belki döllenme ve tutunma şansını artırırsın. Endişe ve stresi kendinden uzaklaştır ve hep güzel şeyler düşün... Bol şans :enbuyukkk:

12. 26 Aralık 2010
  13. emelim1981

emelim1981 perin Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    slm arkadslar bende asılama oldum fakat
    tutmadı:KK43: doktr normel yolla olmıcanı belırttıı kendımı toparladım zamanda tup bebek ınsallah yaptırcazz nasıl oluyorrr nasıl bır surecc az bucuk anlattılarr ama sımdıden cok buyuk heycan yapıyorumm hayırlısı ınsallah allahım hepmıze hayırlı olanını verır:KK46: