Tuhaf bilimsel araştırmalar

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve isolde tarafından 9 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  9 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : isolde
 1. isolde

  isolde sadece kızım.... Üye

  Katılım:
  3 Mart 2009
  Mesajlar:
  11.892
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  196
  iPodlar şarkı sayısı arttıkça ağırlaşıyor
  Araştırmacıların çalışmalarına göre, iPod ve iPhone gibi MP3 çalarların içlerinde ne kadar çok şarkı varsa, ağırlıkları da şarkı sayısına göre artıyor. Boş bir iPod ile dolu bir iPod arasındaki ağırlık farkı sadece 0.4 gram. Testlere göre boş 16GB iPhone 133.2 gram iken aynı modeldeki 3,500 şarkı içeren iPhone’un ağırlığı 133.6 gram.


  Kondom depresyonu artırıyor
  Kadınların, erkek araştırmacıların art niyetle yaptıkları bir araştırma olduğuna inanacakları bir çalışma varsa eğer, o araştırma herhalde budur! Araştırmaya göre, cinsel ilişki sırasında kondom kullanımı, kadınlarda depresyonu tetikliyor.

  1986 yılında Ney tarafından yapılan araştırmalara göre menide bulunan prostaglandin hormonunun depresyon tedavisinde yararlı olduğu bulundu. Bu araştırmadan esinlenen Gallup, Burch ve Platek , 2002 yılında yaptıkları çalışmada kadınlarda kondom kullanımı ve depresyon seviyesi arasındaki ilişkiyi inceledi. Araştırma şu sonuçları verdi:

  Kondom dışında genellikle başka bir doğum kontrol yöntemine başvuran kadınlar, cinsel ilişki sırasında kondom kullananlardan daha az depresyona giriyorlar. Araştırma ayrıca İntihara teşebbüs sayısı ile kondom kullanımı arasında da doğru orantı olduğunu ortaya koydu. Yani daha az kondom kullanımı beraberinde daha az intihara teşebbüs getiriyor. Kondom kullanılmayan cinsel ilişkide, kadınlarda depresyon dereceleri son cinsel ilişkiden itibaren artıyor.

  Araştırmacılar çalışmalara devam ediyor. Bugüne kadarki verilerin cevaptan çok soru getirdiğinin farkında olan bilim adamları ellerindeki dataların yeni sonuçlar için birer başlangıç olduğunu itiraf ettiler.


  Londralı taksi şoförlerinin beyni diğerlerinden daha gelişmiş
  Bilim adamları uydulardan yararlanarak Londralı taksi şoförlerinin beyinlerinde yön bulma sistemini araştırdı ve ilginç bulgulara rastladı.

  Taksi şoförlerinin beyinleri incelendikten sonra hipokampuslarının diğer insanlara oranla daha büyük olduğu keşfedildi. Hipokampuslar beyindeki ana merkzlerden birisidir. Hafıza ve bilgi depolamadan sorumludur. Kuşlarda ve hayvanlarda da olup yön bulmaya yardım eder. Araştırma, taksi şoförlerinin mesleklerini yaptıkça hipokampuslarının farkedilir bir oranda büyüdüğünü gösterdi.


  Köpeklerin bizi anladıklarını mı düşünüyoruz?
  İnsanların köpeklerin bizleri anlayıp anlamadıkları hakkındaki düşüncelerini araştırmak adına Pongracz, Miklosi ve Csanyi, Macar köpek sahiplerine anket yaptılar. Köpek sahiplerine köpeklerinin en çok hangi tür seslenmeyi anladıklarını sorduklarında listenin başında köpeğe yöneltilen sorular, birşey yapması için verilen izinler ve bir konu hakkında bilgi verme geldi. Anketin ikinci kısmında ise köpeklerinin emirlere ne kadar uyduklarını sorduklarında cevaplar şu şekildeydi:

  • Her türlü koşulda köpekler kendilerine verilen emirlerin yüzde 31’ine uyuyor.

  • Köpekler şartlar doğru olduğu zaman, emirlerin yüzde 53’üne uyuyor.


  Gıdıklandığımızda gülmeye doğuştan mı programlıyız?
  Profesör Clarence Leuba kendi çocuklarını gözlemleyerek gıdıklandığımızda gülmenin doğuştan olup olmadığını öğrenmeye çalıştı. 1933’te ilk çocuğunu gıdıklarken yüzünü maske ile kapatarak yüz ifadesinin görünmesini engelledi. İlk çocuğuyla yaptığı deney bozulunca deneye ikinci çocuğuyla devam etti ve kızını gıdıklarken kendisinin o güne kadar hiç gülmemesine rağmen kızının güldüğünü gördü.
   
 2. 20 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : isolde
 3. evrem716

  evrem716 İşte benn! Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.568
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  Ben de çok merak ediyprdum iPod'lar şarkı yükleyince ağırlaşıyor mu?laelaelaelaelae
  Ama gıdıklama olayı gerçekten önemli! Göbeğime kim parmağını uzatsa hemen gülmemin sebebi annem babam yani!!
   
 4. 21 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : isolde
 5. eva__

  eva__ <3 Tek Başına <3 Üye

  Katılım:
  8 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  169
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ılginç şeyler,teşekkürler
   
 6. 29 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : isolde
 7. krizantemlik

  krizantemlik Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  51
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  gerçekten tuhaf teşekkürler