Tüp Bebek Başarısızlıklarının Nedenleri

Konusu 'İnfertilite / Kısırlık' forumundadır ve Adivar tarafından 4 Ekim 2009 başlatılmıştır.

  4 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 1. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148
  Tüp bebek uygulamalarındaki başarısızlık nedenleri tam olarak belirlenmiş değildir. Yapılan araştırmalar neticesinde olası nedenler üç başlık altında incelenebilir.

  * Rahim ve tüplerdeki sorunlar: Polip, myom, yapışıklık, doğumsal şekil bozuklukları, pıhtılaşma ve reseptör bozuklukları, immünolojik faktörler, endometriozis, tüplerde sıvı birikmesi şeklinde sıralanabilir.

  * Embriyonal sorunlar: Sperme bağlı veya yumurta nedenli sorunlar en çok rastlanan neden olup iyi embriyo morfolojisi ve bölünmesi varlığında dahi yüksek oranda kromozom anomalisi mevcuttur. Ayrıca embriyo duvarının kalın olması ve laboratuar koşullarına toleransı azalmış embriyo da başarısızlığı getirebilir.

  * Embriyo transfer tekniğindeki porblemler: En son ve en önemli basamak olan transferi yapan doktorun ve ekibin deneyimi veya transferin zor olması tüm emeklerin boşa gitmesi demektir.

  Tedavinin başında hastanın öncelikle anatomik bir anormalliğin varlığı varsa ortaya konmalı ve nedene yönelik tedaviyle başlanmalıdır. Sonrasında tedavinin başarı oranını arttırmak için bilimsel olarak kanıtlanmış hastaya göre seçilmek üzere şu yöntemler uygulanabilir:

  1- Blastokist Transferi: 5.gün embriyo transferidir.

  2-İnterval transfer: Bu yöntemde hem 2. veya 3.gün embriyo transferi hem de 5. gün transferi olmak üzere çift transfer uygulaması yapılarak gebelik şansı anlamlı olarak arttırılmaktadır.

  3-Assisted Hatching: Transfer yapılacak embriyoların duvarının lazerle inceltilmesi embriyoların kabuklarından kurtularak rahme tutunmalarını kolaylaştırmaktadır.

  4-Ko-Kültür: Ko-kültür, anne adayının rahminden alınan hücreleri yetiştirmek ve laboratuarda oluşan döllenmiş yumurtalarınızı bu rahim hücreleri üzerine yerleştirip gelişmelerini sağlamaktır. Yapay rahim adı da verilen uygulamada embriyo gelişiminin anneden alınan rahim hücreleri ile birlikte olmasının iyi sonuç verdiği konusunda yeterli bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Ayrıca embriyo geliştirme solüsyonlarının ileri teknoloji ürünü olması artık bu yöntemin az sayıda merkezde yapılmasına veya kullanılmamasına neden olmuştur.
  -alıntı-
   
 2. 5 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 3. cigdem32

  cigdem32 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2009
  Mesajlar:
  654
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  bendede şekil bozukluğu vardı ameliyat oldum gelecek ay tüp bebek tedavisine başlayacağım.birde polikistik over var bakalım hayırlısı