Tüp bebek : Başarıya göre fiyat !!!!!

Konusu 'Tüp Bebek Merkezleri' forumundadır ve pozitivist tarafından 15 Mart 2010 başlatılmıştır.

  15 Mart 2010
  Konu Sahibi : pozitivist
 1. pozitivist

  pozitivist Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2010
  Mesajlar:
  62
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Tüp bebek merkezleri bence birer kumarhaneye benziyor. Durumuna göre bir şans alıyorsun yüzde 30 yüzde 40 her neyse ve ruletin tekerleği dönüyor.. Aynen bir kumarhande olduğu gibi hep 'house' yani kumarhane kazanıyor. Müşteriler genelde kaybedip tüh be ne şans diyor ve tekrar deniyor. Arada bir kazanalar da oluyor..
  Bazı kumarhaneler çok haklı olarak sürümden kazanma yöntemi seçiyor ve her hasta ile minimum ilgilenip maximum sayıda ruletin tekerini döndürmeye çalışıyor. Bazıları ise yine doğal olarak kendi merkezlerinde yapılmasını zorunlu şart koştukları bir ton inceleme ve test ile bir hastadan azami kazancı yakalamaya çalışıyor.. Tabii ki etik değerleri yüksek ve idealist merkezlerde var. Çok büyük soru işareti hangileri bunlar bilemiyoruz. Elimizde hiç bir veri yok. Her şey kapalı kutu. Ve görünüşte tüm merkezler aynı. Burda hiç bir merkezi veya doktoru eleştirmiyor ve suçlamıyorum. Sadece mevcut sistemi kendimce modelleme yaparak analiz etmeye ve anlamaya çalışıyorum.

  Bu tablo çok insafsız görünebilir. Ancak hepimiz para kazanmak isteriz. Sonuç itibari ile kapitalizm bu demek. Biz de bu sistemi seviyoruz.. Ancak mevcut sistem başarısızlığı ödüllendiriyor. Çünkü müşteri başarısız ise tekrar hizmet almak için geliyor. Başarılı ise artık müşteri olmuyor ve pazar küçülüyor. Bu sistem de biz müşteriler çok dezavantajlıyız.

  Bu sistemi değiştirebiliriz!!! Önerim BAŞARIYI PRİMLENDİREN bir sistemin kurulması. Yani tedavi sonuç verdi ise merkeze X TL prim ödenmeli . Tabii sonuç başarısız ise verilen ücret şimdikinden az olmalı. Bu şekilde bir denge kurulmalı ve normal çalışan bir merkezin gelir gider dengesi aynı olmalı. Ancak başarısız merkezler daha az başarılı merkezler daha çok kazanmalı. Burda amaç doktorları ve merkezleri başarıya odaklamak ve başarılı olmaya teşvik etmek. Bunu gerçekleştirmek için biz kadınların el ele vermesi ve sağlık bakanlığından bu konuda destek almasını öneriyorum. Bu yeni sistem hepimiz için daha iyi olmaz mı ?

  Lütfen cevap yazın ve güzel bir değişim için katkıda bulunun...Sizin küçük katkılarınızla büyük bir güç olabilir ve bunu gerçekleştirebiliriz....
   
 2. 15 Mart 2010
  Konu Sahibi : pozitivist
 3. yojimbo

  yojimbo Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  414
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Yazdıklarınız mantıklı.Size katılıyorum, kapitalizm pazar mantığı burada da işliyor.Bizler kendimizi onlara teslim ediyoruz ama esasında neler yaptıklarını veyayapmakdıklarını bilemiyoruz.Başarılı merkezler primle ödüllendirilebilr; buna ek olarak sağlıklı dünyaya gelen bebeklerin sayısı da düzenli yayınlanabilir.Sonuçta önemli olan gebe kalmak değil, bu gebeliği 9 ay 10 gün sorunsuz sürdürmek.Çiftler tedaviden sonra başka doktora veya yaşadıkları şehire dönse bile (ki yeni yasaya göre bu da değişiyor çok saçma ve mantıksız biçimde) hastaneler arası bir ağ sistemi kurulabilir veya çiftler tedaviye başlarken bunu taahhüt eden bir belge imzalayıp; merkezleri haberdar edebilir...
   
 4. 16 Mart 2010
  Konu Sahibi : pozitivist
 5. pozitivist

  pozitivist Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2010
  Mesajlar:
  62
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Teşekkürler Nilüfer,
  45 kişi okumuş sadece sen destek oldun bu fikre..Ve yeni önerinle daha da geliştirdin. Herhalde boynu bükük ve kaderci doğamızdan kaynaklanıyor bu.. Şimdi yeni yasa çıktı . Tek embriyo mecburiyeti geldi. Çünkü Türkiye Avrupalı hastalar için cazibe merkezi haline geliyordu. Sanırım AB pazarını kaptırmamak için bizi de kendi kurallarına uymaya mecbur bıraktı. Umarım başka cesaretli kişiler daha çıkar ve fikirlerini paylaşırlar.
   
 6. 17 Mart 2010
  Konu Sahibi : pozitivist
 7. pozitivist

  pozitivist Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2010
  Mesajlar:
  62
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Aşağıdaki bilgiyi internet de buldum. ABD de Chicago da bir merkez 100% para iadesi garantisi ile tüp bebek servisi veriyor. "Advanced Fertility Center of Chicago" merkezin adı. Tabii pahalı. Baştan 16 bin dolar verirsen %80 para iadesi garantisi, baştan 24,500 dolar verirsen yüzde yüz para iadesi garantisi var. Düşünün kü bu ülkede insanların ortalama kazancı yılda 40 bin dolara yakın. Yani yıllık ortalama geilirin yarısı ile bu garantiyi veriyorlar. Bizim ülkemizde yıllık ortalama gelir 10 bin dolar. Aynı mantığı kullanırsak 5 bin dolara bu garantinin verilmesi lazım. Bu paraya şimdi tek bir yumurta ile bir deneme yaptırabileceğiz. Tanrım şu Amerikalılar ne kadar akıllı insanlar. Neden sadece orda toplanmış dünyanın bütün yaratıcı, çözüm üretici insanları ???

  Aşağıda internetten alıntı. Google da arama yaparsanız tüm detayları bulabilirsiniz:

  Multiple IVF Cycle Pricing Plans
  These Plans Give a Refund if You Don't Have a Baby

  Multiple Cycle In Vitro Fertilization Cost
  80% Refund Money Back Guarantee
  $16,000 - $27,500
  More info

  Multiple Cycle In Vitro Fertilization Cost
  100% Refund Money Back Guarantee
  $24,500 - $32,000
  More info

  See our IVF Success Rates
   
 8. 17 Mart 2010
  Konu Sahibi : pozitivist
 9. nzmyhn

  nzmyhn Popüler Üye Üye

  Katılım:
  17 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.586
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  sizin dedikleriniz dogruda.........bide şu yönü var...............yani embriyolog sperm ve yumurtayı bir araya getiriyo tamam peki ya sonrası.........embriyo hiç oluşmuyo yada çok kötüyse buda mı başarısızlık..........hiçte degil........işte orda sizin küçümseyerek baktıgınız kader eli kendini gösteriyo......
  ne derseniz deyin tıbbın çaresiz kaldıgı o kadar çok şey varki..........ben kesinlikle tüp bebek merkezlerini savunmam.......ve müşteri gibi farzedildigimide çok farkettim ama bu işin nasip kısmet yönü çok çok büyük..........
   
 10. 17 Mart 2010
  Konu Sahibi : pozitivist
 11. denser

  denser Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2009
  Mesajlar:
  238
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  86
  Herşey nasip kısmet işi. Rabbim ol diyecek olacak. Tabiki ilahi gücün emaneti embriyolarımız, embriyolar sağlıklı bölünse bile transfer sonrasıda var, sonuç negatifse..
  Rabbim o embriyoya ruh üfürecekse olacak yani baştan bizler yaratılırken belli nasibimiz ama şunuda düşünmemiz gerekmez mi???

  Bizler umutla o merkezlere gidiyoruz. Geleceğimizi, canımızı emanet ediyoruz. Bize başarı oranlarımız yüzdesiyle söyleniyor bunu kabul edip tedaviye başlıyor olsakta ödenen para az bir miktar değil yani hangi şartlarda yaşıyorsan yaşa paranda varsa az değil ödediklerimiz. Sonuçta tedavi başarısız olunca aynı para, aynı yıkılışa devam ediyoruz bir çoğumuz. Hamile kalıncada bitmiyorki ya düşerse ya erken doğum vs.

  Başarısız sonucu TEK BAŞIMIZA, YAŞADIKLARIMIZLA BıZ mi göğüsleyelim !!!!!!

  Bence merkezlerde başarısız sonuçlarda, ödediğimiz toplam ücretten tedaviye başlarken BıZE VERDıKLERı BAŞARI YÜZDELERı KADARINI GERı ÖDESıNLER. Böyle daha adil olur iki taraf içinde. Başarı yüzde oranlarımız da profesyonel ortamlarda otomatik olarak ölçülsün sadece dr. ağzından (tabiki istatiksel veri veriyor olsalarda) duymayalım. Net veriler olsun karşımızda.

  Ödediğimiz paralar bir çok çocuğun geleceğini kurtarmaz mı?????
  Daha dünyaya getirmeden çıkıyor ceplerden, ailelerin onca emeğinin karşılığı..

  Rabbim hepimizin yardımcısı olsun..
   
  Son düzenleme: 17 Mart 2010
 12. 17 Mart 2010
  Konu Sahibi : pozitivist
 13. yavrukirpi

  yavrukirpi Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.289
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  106
  sevgili pozitivist,

  haklı olduğun yönler var, sonuçta başarısızlık hastayı tekrar aynı sürece yönlendiriyor ve bazen tamemen doktorun insafına kalıyorsun, bir de şu var kadın doğum uzmanları bu konuda çok şanslı çünkü kader kısmet çok ön planda. yani belki başarısız sonuçta doktorun katkısı da çok, ama biz kısmet değilmiş deyiveriyoruz. yani bir ortopedi ameliyatında mesela doktor başarılı ise iyi sonuç alınır, başaramazsa kötü sonuç, ama bu konuda kadercilik eğilimi doktorların biraz da şansı. senin sistemde şöyle bir sorun var, eğer doktorlar para iadesi olayına girerse başarı elde edeceklerine inanmadıkları hastaları kabul etmezler. çürük yumurta muamelesi yapar, sadece başarı oranı yüksek hastalara yönelirler. şu anda bile başarı oranını yüksek tutmak için hasta seçenler var, bu daha da artacaktır. ama bir şekilde bir yaptırımı da olmalı, belki amerikan sistemi gibi bilemiyorum. bunu düşünmüş olman, bu konuyu açmış olman güzel, tebrikler.
   
 14. 19 Mart 2010
  Konu Sahibi : pozitivist
 15. pozitivist

  pozitivist Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2010
  Mesajlar:
  62
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  teşekkürler desteğiniz için. Bu konuda Türkiye de proje yapanlar olmuş. bu vesile ile öğrenmiş oldum. Ama tüp bebek merkezleri savaş açmışlar ve böyle sisteme karşı çıkmışlar. Demek ki her istediğimizi yapamıyoruz karşıt lobiler yüzünden. Bence Amerikan sistemi kendi başarı oranına güvenenler ve güvenmeyenleri ayırmak açısından bulunmaz bir fırsat. Keşke devletimiz böyle bir sistemi zorunlu hale getirse de şu kumar oyunu son bulsa.