Tüp bebek hileleri

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve ARAY tarafından 27 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  27 Kasım 2008
  Konu Sahibi : ARAY
 1. ARAY

  ARAY Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2008
  Mesajlar:
  441
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Tüp bebek uygulamasında ne tür hileler oluyor. gördüğünüz,duyduğunuz veya yaşadığınız... hatta şüphelendiğiniz durumları yazın tartışalım.
   
 2. 27 Kasım 2008
  Konu Sahibi : ARAY
 3. karamelli neskafe

  karamelli neskafe Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  252
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Valla bence ne olursa olsun hiç bi merkez böyle bişeye cesaret edemez çünkü bu o hastane için çok büyük bi riks olur.. Ama şüpesi olan varmı diye merak ettim dogrusu..
   
 4. 27 Kasım 2008
  Konu Sahibi : ARAY
 5. YAXGXMURCN

  YAXGXMURCN ALLAHIM KUZUM SANA EMANET Pro Üye

  Katılım:
  31 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.855
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  106
  şahsen bende hep şüpheli baktım ilk denemde ama doğru çıkmadı ilk denemmde tutumuştu.yanlız bir arkdşaımn abisi gitmişti merkeze tuttma dı birdaha yapalım indirlimli yaparız demişler 3.denemde daha da indirimli bu bana ilginç gelmişti yani onların kandırıldığını düşünmüştüm
   
 6. 27 Kasım 2008
  Konu Sahibi : ARAY
 7. Fatos81

  Fatos81 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Şubat 2008
  Mesajlar:
  82
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Evet şuan onların yüzünden boşuna tüp bebek yaptırmışım önce rahim filmime baksaydılar sorunumun rahim darlığı olduğunu bilr eşiminde sperlerinin normal gebeliğe sebep olmayacağına inanmazdım şuan hamileyim yalnız kaybetik kalp atışları yok ama artık herşeyi biliyoruz tek doktor olaz sadece tüpbebek değil operatör kadın doğum uzmanlarınada git yani araştır
   
 8. 27 Kasım 2008
  Konu Sahibi : ARAY
 9. ARAY

  ARAY Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2008
  Mesajlar:
  441
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Tıpta tekel var. herhangi bir sonuç için kim ne diyebilir ki !
   
 10. 27 Kasım 2008
  Konu Sahibi : ARAY
 11. ARAY

  ARAY Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2008
  Mesajlar:
  441
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Bazı forumlarda SANAL TRANSER diye birşeyler yazmışlar acaba bilgisi olan var mı?
   
 12. 27 Kasım 2008
  Konu Sahibi : ARAY
 13. ARAY

  ARAY Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2008
  Mesajlar:
  441
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bizceforum da tüp bebek konusunda böyle bir madde var.
  "Asıl embriyo transferinden önce , sanal transfer yapıp yapmadıklarına dikkat edin . Zira bu bir oyun degildir , rahminizin derinliğini dolayısıyla gercek embriyoyu nereye koyacaklarını bilmek için bu işlem gerekli ve önemlidir. "
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Aralık 2008
 14. 27 Kasım 2008
  Konu Sahibi : ARAY
 15. ARAY

  ARAY Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2008
  Mesajlar:
  441
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Mikroenjeksiyon veya tüp bebek tedavisindeki en önemli ip ucu kendi kendinizi şımartmaktır. Çok stresli bir tedaviye başlıyosunuz , bunu yenmek için size yararı dokunabilecek herşeyi yapabilirsiniz.
  Tedavide kullanacagınız ilaçlar konusunda nerde ve ne zaman alacağınıza önceden karar verin ve olası haberleşme bilgilerini temin edin. Bu bilgiler özellikle döllenme ve gebelik testi gibi önemli günlerde çok önemli olabilir
  Bu stresli ve zor günlerde herşey istediginiz gibi gitmeyebilir. Yanınızda eşinizi veya en yakın arkadaşınızı bulundurmak faydalı olur
  Transferden önce bile istirahat çok önemlidir . Yumurtaların gelişimi için büyük bir enerji ve çaba gerektigini düşünerek dinlenmeyi ihmal etmeyin
  Sizi tedavi eden işlemlerinizi yürüten ekip hakında bilgi edinin ki farklı bir hasta olduğunuz fark edilsin .
  Tüp bebek merkezinde bir veya iki arkadaş edinin , faydalı olabilir
  Randevularınızda yanınızda kitap yada vakit geçirecek herhangi birşey bulundurun , belki bir süre beklemek zorunda kalabilirsiniz.
  Asıl embriyo transferinden önce , sanal transfer yapıp yapmadıklarına dikkat edin . Zira bu bir oyun degildir , rahminizin derinliğini dolayısıyla gercek embriyoyu nereye koyacaklarını bilmek için bu işlem gerekli ve önemlidir.
  Daha rahat olmak için , yada bu işlemler esnasında kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilecek ne varsa onu yapabilirsiniz (şekerleme , arkalık , yastık , sevdiğiniz yiyecekler ,kısaca kendinize iyi bakın)
  Tavsiye etmiyoruz , cok az alkol yumurta gelişimini olumsuz etkilemeyebilir , ama çok az kahve yumurta gelişimini olumsuz etkileyebilir . Kahveden kesinlikle uzak durun.
  Son gelişmeleri içeren , infertilite ile ilgili bir kitap satın alın , gelişmeleri izleyin ve tüp-bebek mikroenjeksiyonla ilgili önceden bilgi edinin. Hergün yeni bir gelişme olduğunu unutmayın.
  İşlemler hakkında , doktorunuza sürekli sorular sorun, sayılar neyi ifade ediyor öğrenin. E2 ve döllenme rapor v.s. sonuçlarının bir fotokopisini alın kendi dosyanızda saklayın.
  Ne kadar çok şey bilirseniz ,sizinle o kadar çok ilgilenip ,daha çok paylaşacaklardır. Size zaman ayıracaklardır.
  Sizinle aynı konumda olan (faktör, dönem v.s.) bir tüp bebek hastası ile tanışın ve hikayelerinizi paylaşın , bu size rahatlık sağlatabilir.
  Gebelik testi öncesi günleri için esnek ve hafif bir program yapın ve uygulayın
  Tedvide ,doğum öncesi vitamini almaya başlayın, en azından üç ay öncesinden başlayarak günlük 400 mcg folik asid almaya başlayabilirsiniz ,bu miktar uzmanların gebelik sırasında önerdikleri 800 mcg lik miktara bakılarak uygun oldugu düşünülebilir.
  Bazı merkezler aşırı uyarılmadan korunmak için ,yüksek protein , düşük tuz potasyum ihtiva eden diyetin faydalı olacagına inanıyorlar .(aşırı uyarılma kaçınılması gereken bir durumdur)
  Tedavi sırasında aldıgınız ilaçlardan dolayı biraz kilo alabilirsiniz ve şişkinlik olabilir, gebe kaldıgınız zaman bu durumun hiç bir önemi kalmayacaktır.
  Yumurtaların uyarılması sonucunda ,bazı hanımlar kendilerini cok rahatsız hissedebilirler ve acı duyabilirler, föliküllerin gelişimini olumsuz etkiliyebileceginden ,dar giysiler giymeyin askine geniş elbise giyinin faydası olacaktır.
  Tedavi sırasında ilaçlar ve diger uyarma işlemleri kabızlıga yol açabilir. Yumurta toplanma gününe yaklaşırken bunun için önlem alın
  Eşinizle onun rolü hakkında konuşmayınız , zira bu tartışma onu aşırı strese sokup probleminizin çözümünü daha da zorlaştırabilir
  Eğer bu sizin ilk tüp-bebek yada mikroenjeksiyon denemenizse , özelliklede kaliteli embriyolarınız oluştuysa, transfer edilecek embriyo yada blastokist sayısı için muhafazakar olun (bir fazla transfer isteyin).cünkü daha sonra döllenebilme sorunu yolunuzda engel teşkil edebilir.
  Eger birden fazla tüp bebek deneme başarısızlığı yaşadıysanız , özelliklede doktorunuz protokol değişikliği yapmayı düşünmüyorsa , siz düşünün doktorunuzu ve tedavi merkezinizi değiştirmeyi.
  Şunu hiç unutmayın; hiç bir deneme biribirinin aynısı degildir. Aynı merkezde, aynı protokol uygulansa bile sonuçlar biribirinin aynısı olmayabilir.(yumurta ,embriyo sayısı kalitesi v.s.) Bu durum sizi endişelendirmesin.
  Bazı merkezlerde başarı şansını artırmak için embriyo reddini önleyen bazı ilaçlar kullanıyorlar , bunun sizin merkezinizde kullanıp kullanılmadıgını araştırın.
  Daima hemşirenizin talimatlarını , onu iyi anladıgınızı teyid etmek için tekrar edin . E2 degererinizi öğrenin , yanlış birşey daya açık olmayan bir konu varsa hemen açıklama isteyi. (emir tekrarı yapın)
  Uyarılmadan önce , eşinizle , kaç tane embriyo veya blastokist transfer ettirmeyi planladıgınızı tartışın ve kararlaştırın. Eğer iyi kalite ve çok sayıda embriyonuz kaldıysa dondurtmayı düşünün.
  Progesteron uygulaması için bir kaç alternatif mevcuttur. Dolayısıyla iğne olmaktan kurtulabilirsiniz (maalesef sadece progesteron ilacının alımında)
  Bazı merkezlerde progesteronun vajinadan alınmasının daha etkili olduğunu düşünmektedirler ve öyle alınmasını önerirler.
  Merkeziniz izin veriyorsa, progesteronu ağızdan da alabilirsiniz
  Denemelerinizden sonraki adet döneminizde, kanamanız olsa bile hala gebe olabileceginizi unutmayınız. Protesteron destegini, kanda gebelik testi yaptırıp emin olmadan kesmeyiniz.
  İlaçlarınızı zamanında alın. Özellikle çatlatma iğnenizi doktorunuzun size söyledigi zamanda dakik vurdurun.
  İlaçlarınızı serin bir yerde saklayınız , ilaçlarınızın son kullanma tarihlerine dikkat ediniz.
  Baskılayıcı cilt altı iğne enjektörünüzün kaç ünitelik olduguna dikkat edin , söylenilen doz da ilaçın dogru miktar olup olmadıgını hemşireye teyid ettirin.
  Kısa mesafeli ve süreli gezi ziyaret tüb bebek tedavi stresinizi azlatabilir.bol bol gezin dinlenin. (transferden sonra degil)
  Oturduğunuz şehir dışında tedavi görüyosanız yanınıza geniş elbiseler alın ve buzdolabısı olan bir konaklama yeri seçin.
  Kendinizi belirsizliklerden uzak tutun , karamsar olmayın.
  Sosyal kontaktlarınızı minimuma indirin.
  Kendi kendinizle ve eşinizle biribirinize odaklaştıgınız kenetlendiginiz bir zamanda tedaviye başlayın.
  Pozitif düşünün , relax olun
  Karamsarlık durumlarında , başarı ithimallerinizi gözden geçirin, ruhsal iniş çıkışlarda ya nötr kalmaya yada umutlu olmaya devam edin.
  Stresi yenmenizde hangisi size yardım edecekse onu yapabilirsiniz : relax,derin nefes alma , yoga,meditasyon gibi.
  Yumurta toplama öncesi ve sonrası birer gün işe gitmeyiniz (çalışıyosanız) . Ağrınız olabilir , dinlenin
  Kişiden kişiye ağrının şiddeti değişebilir . Bazı hanımlar az ağrı hissetkilerini söylemelerine rağmen bazılarıda çok hissettiklerini söylemektedirler. Her iki durumda kendinizi alıştırın.
  Yumutra toplama günü yanınıza birini mutlaka bulundurun. Narkozun etkisi ile ayık olmayabilirsiniz ve size doktorunuz tarafından söylenen yapmanız gereken şeyleri daha sonra hatırlamayabilirsiniz.
  Birşeyleri hatırlayamıyorsanız endişe etmeyin . Yatıştırıcı ilaçların etkisi geçince eski normal durumunuza döneceksiniz.
  Bazı hanımlar, toplama esnasında kullanılan bazı yatıştırıcıların karabasana sebep olduklarını beyan etmişlerdir
  Yumurta toplamadan sonra sıcak bir ped karın bölgenizdeki ağrıların azalmasına yardımcı olabilir.
  Bulantı ve kusma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz . Endişe etmeyin
  Toplama ve transferden sonra sizi eve araba ile götürecek birini bulundurun (eşinizin olması tercih edilir)
  Herhangi bir şeye allerjiniz varsa bunu doktorunuza söyleyin, tedbir almalarını isteyin.
  Bazı merkezler, embriyoların kokulara karşı zayıf reaksiyon göstermeleri sebebiyle , toplama ve transfer günleri sabun ,
  Parfüm şampuan gibi şeylerin kullanılmamalarını önermektedirler.
  Toplama ve transfer günü tırnak cilası kullanmayın.
  Her bir folikülün mutlaka bir yumurta içerdiğini düşünmeyin. Bazı foliküller boş çıkabilir bu sizi endişelendirmesin.
  Yumurta toplama işleminden 1-2 gün sonra dayanılmaz şiddetli ağrılarınız olursa bu durumu vakit gecirmeden merkeze bildirin.
  Transferden sonra yatmak zor ve sıkıcı olabilir , yanınızda yastık bulundurun , sizi oyalayacak bir şeyler temin edin.
  Bir çok merkez , hastanede uzun süre dinlenmenin başarı oranını artırdığını düşünmemektedir. Ama siz öyle gerekli hissediyorsanız dinlenebilirsiniz.
  Transferden sonra yüzme , spor yük kaldırma gibi aktiviteler de bulunmayınız.
  Transferden sonra orgazm olmayın, cinsel ilişki de bulunmayın.
  Toplamadan sonra , bulantınız yoksa su , meyve suyu, bisküvi çok az miktarda poğaça v.s. gibi hafif yiyecekler yiyip içebilirsiniz.
   
 16. 27 Kasım 2008
  Konu Sahibi : ARAY
 17. ARAY

  ARAY Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2008
  Mesajlar:
  441
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Bir kaç saat sonra doktorunuz tarafından aksine birşey söylenmediyse normal diyetinize dönerek istediğiniz her türlü yemeği yiyebilirsiniz.
  Yumurta toplamadan sonra alkollü, asidli içecekler ve sigara kesinlikle kullanmayınız.
  Yumurta toplamadan sonra başınız dönebileceği için yataktan kalkmadan önce bacaklarınızı yatağın kenarından aşağıya uzatarak 3-4 dakika kadar oturun , daha sonra ayağa kalkın.
  Doktorunuz aksi bir şey söylemediyse ağrı kesici kullanmayınız.
  Yumurta toplamadan sonra 1-2 gün süreyle adet ağrılarına benzer bel ve kasık ağrısı, vajinal damla damla kanama olabilir. Yumurta toplama işlemi hazneden ve iğne aracılığıyla yapıldığı için az miktarda ağrı ve/veya kanama olması doğaldır.
  Eğer ağrı şiddetli ve sürekli oluyorsa yada kanama miktarı fazla ise bulantı kusma başlar ise ve 38 dereceyi geçen ateş olursa merkezinizle hemen temas kurun.
  Toplamadan sonra istediğiniz zaman banyo yapabilirsiniz.
  Şehir dışına tedavi için gitmiş çiftler , transferden sonra 1-2 gün tedavi gördükleri şehirde kaldıktan sonra evlerine dönmelerinin iyi olacağı önerilmektedir.
  Transferden sonra gebelik testinin olacağı güne kadar devamlı yatakda kalmanız gerekmez.
  Yine transferden sonra 1-2 gün süreyle adet ağrısına benzer bel ve kasık ağrısı , az miktarda vajinal kanama olabilir.
  Kullandığınız ilaçlara bağlı olarak yumurtalıkların aşırı uyarılması bu tedaviler sırasında belli oranda görülebilir. Belirtileri nefes almada zorluk , karında şişlik ve ağrı , bulantı kusmadır ve şikayetler genellikle transfer işleminden bir kaç gün sonra başlamaktadır. Böyle bir riskin gerçekleşip gerçekleşmiyecegini işlemleriniz sırasında doktorunuzla konuşun. Ve bu tür şikayetiniz olursa merkezinize derhal haber verin.
  Transfer tarihin den 12 gün sonra gebelik (beta hch ) testi yaptırın.
  Adet kanamanız başlasa dahi günü geldiğinde mutlaka gebelik testi yaptırın zira bu kanama , dış gebeklik yada erken bir düşüge bağlıda olabilir.
  Sperm sorunu olanlar (beyler) için , dar pantolon veiç çamaşırı giymemeleri ,çok oturarak iş yapmamaları , çok araba kullanmamaları, ayak ayak üstüne atarak oturmamaları , sıcak suyla banyo yapmamaları önerilmektedir.
  Eşiniz yaklaşık 40 gün sürecek yoğun ve stresli bir tedavi programına girmektedir . 100 e yakın iğne vurulacak . Size düşen görevin ne olduğunu yazmıyorum siz biliyosunuz zaten.
  HEPİNİZE BOL ŞANSLAR
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Aralık 2008
 18. 29 Kasım 2008
  Konu Sahibi : ARAY
 19. EU2

  EU2 Guest

  herkeze selam... benim ilk denemem negatifle sonuçlandı bılostakist dönemine dek embriyo gelişimi ,izlenimi zaten yapılıyo. çarşamba günü dondurulmuşlarımla buluşuyorum.ama benim en çok merak ettiğim,çözemediğim,yum toplandıktan sonra neden 3.günü transfer yapılıyo ki transfer günü için blostakist günü ne dek yaşayabilenleri kullansalar hem başarı şansımızı artırırız hem de boşuna ek dondurulma ücreti ödemeyiz.benim ilk transferim de döllenen 12 yumurtalarımın içiden 3 tanesini seçip 3.günü transfer yapıldı.5.günü ise hayatta kalan 4 embriyo yu dondurttuk..eeee neden 3.günü de 5.günü değil ama...anlayamıyorummm zaten binbir güçlükle maddi yönden zorlanıp , bide ümitlerimiz manevi duygularımız ne duruma geliyoooo....sadece nerden dha çok kazanç yapsak yollarındalar bencee..bu yöntemin en kısa ceabı dimi....sizce ???