tüp bebek merkezlerine dikkat!

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve bengusu tarafından 7 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

  7 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : bengusu
 1. bengusu

  bengusu herşey güzel olacak... Üye

  Katılım:
  15 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.698
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  alıntıdır.(http://tupbebek.kadinlarkulubu.com/2007/08/tp-bebek-merkezlerine-dikkat.html)

  TÜP BEBEK MERKEZLERİNE DİKKAT!!!
  Türkiye’de bazı tüp bebek merkezleri para uğruna insanların umutlarıyla oynuyor Evlat hasretiyle yanan insanlar yüzde 100 başarı vaadiyle aldatılıyor. Tüp bebek sektöründe olan bitenleri Prof. Seroğlu anlattı.

  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bilim Dalı Başkanı Prof Dr Hasan Serdaroğlu ağır konuştu

  Serdaroğlu, bazı tüp bebek merkezlerini, kendilerini tanıtmak ve daha çok hasta çekmek için bebek sahibi olmada henüz araştırma aşamasında olan teknikleri yüzde 100 başarı abidesi gibi göstermekle suçladı

  Oldukça sert ifadeler kullanan Hasan Serdaroğlu, "Ümitsiz hastalara duygu sömürüsü yapılıyor... Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin duygularıyla oynanıyor. Yakın geçmişte bir üreme merkezi, ellerinde bulunan yapışkanın en iyi spermleri seçtiğini ve bunların yumurtaya yerleştirilmesiyle çiftlerin çocuk sahibi olduğunu açıkladı.

  40 YAŞIN ÜSTÜNDE TÜP BEBEK ÇOK ZOR

  Yine bir başka merkez kaliteli spermleri seçerek kesin hamilelik vaat eden "Sperm mıknatısı" yöntemini tanıttı. Bunların hepsi Amerika'da Avrupa'da henüz deneme aşamasında olan çalışmalardır. Meslek ahlâkına sığmaz" dedi.

  Yardımcı üreme tekniklerindeki başarının kadın veya erkekteki bozukluğun derecesi ve hastanın yaşı ile doğrudan ilişkili olduğunu belirten Serdaroğlu, "Dünyanın hiçbir yerinde tüp bebek ve mikroenjeksiyonda yüzde 100'lük bir başarı vaat edilemiyor. Kadında bulunabilecek kistlerin derecesi, kadının yaşı tüp bebek tedavisinde önemli bir etken" diye konuştu. Serdaroğlu, erken dönem kistlerde yüzde 30-40 başarı sağlanırken, ilerlemişlerde bu oranın çok düştüğünü belirtti.

  TÜP BEBEKTE BAŞARI ORANI YÜZDE 30

  Prof. Dr. Serdaroğlu "Yine 40 yaşın üstündekilerin bebek sahibi olma ihtimâli çok düşük. Kamuoyuna medya aracılığıyla tanıtılan bu yöntemlerle çocuk sahibi olmayı hayal eden çift başarılı olamayınca depresyona girebiliyorlar" dedi.

  Serdaroğlu, Türkiye'deki bir kısım merkezlerin hamile kalma oranını başarı gibi gösterdiklerine de dikkat çekerek, "Çiftler tüp bebek merkezlerine evlerine bir bebek getirmek için gidiyorlar.

  20 bin YTL harcayan var

  Tüp Bebek ile çocuk sahibi olabilmek için gerekli olan ilk tedavinin tutarı yaklaşık 5 bin YTL. Bu işin ilk aşaması. Ancak iş bununla bitmiyor. Eğer anne bu yolla bebek sahibi olabilecekse uzun bir tedavi ve kontrol dönemi başlıyor. Bu dönemde harcanan para ortalama 20 bin YTL'ye kadar ulaşabiliyor. Bu rakam tıp merkezlerine göre değişebiliyor. Ancak çocuk sahibi olma hasretiyle tutuşan çiftler bu parayı gözden çıkarmada hiçbir tereddütte bulunmuyor. Pastanın büyüklüğü yeni bir sektör ortaya çıkardı.

  Anne nasıl olunur?

  Kadından alınan yumurtalarla erkekten alınan spermlerin laboratuvar ortamında birleştirilmesiyle elde edilen embriyoların, kadın rahmine yerleştirilmesinden oluşan işleme "Tüp bebek" adı veriliyor. Erkekten kaynaklanan kısırlık durumunda, alınan spermlerden laboratuvar ortamında kaliteli olanları seçilerek, mikroskop altında doğrudan kadının yumurtalıklarına naklediliyor. Bu işleme de "Mikroenfeksiyon" deniyor. Yapılan tedavide hamile kalmak mümkün olsa bile, bu bebeğin doğacağı anlamına gelmiyor. Hamile kalanlar arasında çocuk sahibi olanların oranı yüzde 20 düşüyor. Eve götürülen çocuk yüzde 30 civarında. Türkiye tüp bebek tedavilerinde dünyanın en gelişmiş ülkelerine yakın bir düzeyde.

  Başarılı olmayan yöntemler dayatılıyor

  Uzman Doktor Aret Kamar de tüp bebek konusunda bazı çevrelerin abartılı davrandığını söyledi. İstanbul Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doktor Aret Kamar, şöyle konuştu:

  "Türkiye'de tüp bebek tedavisindeki başarı oranı 40 yaş üzerindeki hastalarda en fazla yüzde 10, 30-40 yaş arası en fazla yüzde 30, daha genç yaştaki çiftlerde ise en fazla yüzde 50'dir. Ancak bazı merkezler bu oranları her yaş için yüzde 70'in üzerinde gösteriyor. Bu rakamlar doğru değil."

  MÜŞTERİ ÇEKMEK İÇİN

  Dr. Kamar, bazı merkezler tarafından büyük başarı sağladığı iddia edilen sperm mıknatısı, yapay rahim ve yapıştırıcı gibi yöntemlerin de gebeliğe ek bir getirisinin bulunmadığını söyledi. "Bunlar bazı merkezler tarafından müşteri çekmek için bir furya gibi tanıtılıyor. Ancak, uygulanan tüp bebek yöntemlerinden bir farkı yok. Zaten merkezler de bir süre sonra genelde bu uygulamalarından vazgeçiyor. Sonuçta olan, bu işe umut bağlamış insanlara oluyor" dedi.
   
 2. 7 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : bengusu
 3. aktuel

  aktuel Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Mart 2008
  Mesajlar:
  812
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  evet
  sanki tüp bebek garantiymiş gibi biliyor herkes,
  ve hatta ben bile öyle biliyordum .Başıma gelince anladım bu konuların bu kadar basit olmadığını.
  Ya çevremdekiler yada çevremizdekiler onlarda öyleymiş sanıyorlar ,başarısız olduğumda sanki çaresiz zavallı gibi bakıyorlar.Bir kere olmazsa olmayacakmış gibi oluyor yüzlerindeki ima ve davranışları .İşin yoksa tıp dr gibi açıklama yap, açılsın içindeki acı sızısın durdun.
  Beni bunlar yoruyor arkadaşlar .Ben başarız denemelerime değil bu insanların davranışlarına üzülüyorum televizyonlara çıkıpta ben yaparım diyen dr ve bunu sunan programlarına
  oda bebek istiyor şimdi ( seda hanım ) anlıyor mu acaba şimdi bizi.
  ve bu merkezler Allahtan korkmaz kullandan utanmazlar.Tıp adamı değil bunlar ,pazarlamacılar.
  Ne kanun onları yarğılayabiliyor ne bizler. Allahlarından bulsunlar ki ibret olsun diğerlerine.
  Çaresiz dertlere sarmasın yarrim bizi ,yardımcımız olsun.Ama o insanlara fırsat vermesin.
   
 4. 7 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : bengusu
 5. aktuel

  aktuel Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Mart 2008
  Mesajlar:
  812
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  yarrim yerine rabbim yazacaktım düzeltemedim.Bilğinize
   
 6. 7 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : bengusu
 7. bengusu

  bengusu herşey güzel olacak... Üye

  Katılım:
  15 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.698
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  çünkü kanal kanal dolaşan bazı tüp bebek doktorları malesef sanki tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı %100 garanti eder gibi konuşuyorlar ve parası olanda olmayanda sömürülüyor,borç harç parasını denkleştirenler,kredi çekenler,uzak yerlerden gelip eziyet çekenler ve sonuç olarak sömürülenler ,ben bunları gördükçe dayanamıyorum,tüp bebek rant kapısı olmuş bazılarına ve iyiki internet var en azından bizler birbirimizin tecrübelerini paylaşarak hangi hastanenin ve doktorların bu işi seve seve yaptıklarını öğreniyoruz a.s.
   
 8. 7 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : bengusu
 9. aktuel

  aktuel Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Mart 2008
  Mesajlar:
  812
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  haklısın
  maddi anlamda birikimleri yok edebiliyor insan,delik büyüdükçe büyüyor.
  Sömürülen onca günahsız insan , onca tahliler yaptıran ,ödeme yapan kişilere sadece 2 cümle kurulup gönderiliyor.
  Sağlık sistemi ve insanlık sistemi bitmiş türkiyede
   
 10. 7 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : bengusu
 11. xoxzlemkrts

  xoxzlemkrts Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Mart 2008
  Mesajlar:
  284
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  okuduğuma hiç sevinmedim insan doğruları kolay kabul edemiyor galiba :eek:

  baksanıza dr 30-40 yaş arası şans %30 diyor cok az ya

  ben 1 temmuzda 33 yaşına giriyorum şansım gittikçe azalıyor galiba Çok üzgünüm çoook
   
 12. 7 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : bengusu
 13. neshe1976

  neshe1976 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Mart 2008
  Mesajlar:
  168
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  arkadaşlar ben de açıklamayı yapan Prof Dr Hasan Serdaroglu'nun hastasıyım.Kendisi hastayı para olarak değil de gercekten hasta olarak görüyor.Onun sayesinde 3 negatif aşılamadan sonra tüp bebek yöntemiyle hamile kaldım.5 yıllık evliyiz ve nedeni açıklanamayan infertilite sorunumuz vardı.tahliler normal olmasına ragmen yine cocugumuz olmadı.Kendisiyel tedaviye başladığımızda da hiç bir zaman gereksiz ümit vermedi.Aam çok şükür ki şu an onun sayesind 13 haftalık hamileyim.Halen rutin kontrollerimde kendisine gidiyorum,inş. dogumumu da o yaptıracak.Darısı sizlere arkadaşlar.Allahım isteyen herkese nasip etsin bebek.Bu yolda sakın umutsuz olmayın,her zaman iyi düşünün.Her şeyin de bir zamanı olduguna inanın.Hepiniz bol şans.
   
 14. 7 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : bengusu
 15. EU1

  EU1 Guest

  arkadaşlar aşılandım bekliyorum. okudukça moralim bozulmuyor. ne güzel birbirimizin gözlerini açıyoruz. ama bi de bizim gibi olmayanlar var. yani doktora inanan, tarlasını bahçesini satan. Rabbim iyi insanlarla karşılaştırsın.
   
 16. 8 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : bengusu
 17. Diamond

  Diamond Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Kasım 2007
  Mesajlar:
  754
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  Tatlım doğal yolla bile hiçbir sorun yokken şansın %15-20 civarında.%30 hiç de az değil.Sen gönlünü ferah tut.Hem sen hamile kalabildiğini de biliyorsun.Rakamlara takılma ,boşuna üzme kendini.
   
 18. 9 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : bengusu
 19. gamze-su

  gamze-su Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2008
  Mesajlar:
  272
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Arkadaşlar bengüsunun yazısını görünce bizimde başımıza gelen bi olayı anlatayım dedim.
  ismini versemmi bilemiyorum ama geçenlerde bir mynet kanalıyla tüp bebek merkezine gittik.benim ultrasonuma baktı eşimdende sper analizi isteyip sonucu 1 saatte çıkardılar.Tabi dr.bize sonucu göstermeden konuya girdi benim bu şartlarda hiç çocuk sahibi olamayacağımı eşime tese ameliyatıyla sperm alacaklarını felan söyledi oysa ben 2 düşük yaptım ve düşüklerimi söylediğimde benim asla hamile kalamayacağımı ısrarla tekrarladı bizim tabi bu arada moral tam anlamıyla senağlama sıfır oldu meğer dr.amacı orada tüp bebek yaptırıp birde sağlam adamdan tese ameliyatı parası almakmış ...tüp bebek masr.3.750+ameliyat parası çıkardı rapora felanda karışmıyorlar sen kendin koşturuyorsun durum bu arkadaşlar....biz dururmuyuz bir üroloji profuna gitti eşim oranın sonucunu göstermiş profta şöyle bir bakıp gülmüş siz nerden buldunuz orasını orası 4. ay oldu açılalı ve çoluk çocuk yeri demiş böyle sonuçmu olur demiş ....eşim oradada sonuç verdi ve inanamayacaksınız ileri hızlı hareketli 0/0 95 yavaş hareketli 0/01 ileri yavaş hareketli 0/0 2 renği sayısı herşeyi normal çıktı anlayacağınız doktorun dediğine göre ben kendiliğindende kalabiliyormuşum beklersem.....olay şu arkadaşlar tek doktorla kalmayınnnn derimmmmmmmm